Заплатите в България през тази година са по-високи средно със 7%, в сравнение с 2021 г., сочи проучване на Mercer за възнагражденията и придобивките, направено сред 461 компании.
Темпът на увеличение на заплащането се ускорява, в сравнение с отчетените 4% ръст за предходната година, а прогнозите за 2023 г. са ръстът на възнагражденията да достигне средно 8%.
В сектора на високите технологии средното увеличение е най-високо в размер на 8% по данни към май 2022 г., като очакванията за следващата година са да достигне 10%.
След това се нарежда производственият сектор с увеличение от 7% за 2022 г., което се очаква да остане без промяна през 2023 г.
Третата позиция по ръст на средното възнаграждение се поделя от финансовите и изнесените услуги с по 6%. Прогнозите и за двата сектора през следващата година са ръстът леко да се забави до 5%.
Броят на компаниите, участвали в тазгодишното проучване, нараства с 9%, в сравнение с предходната година, като за целите на проучването от тях са събрани близо 126 000 пакета индивидуални възнаграждения.
В последните пет години пък броят на компаниите в проучването се е увеличил с над 50%. Средният приход на участниците е 144 млн. лв., а средният брой персонал е 384. Най-много са представени компаниите от сектора на производството (123).
Високотехнологичните компании тази година имат 109 представители в проучването, като след тях се нареждат секторът на бързо-оборотните стоки (51), изнесените услуги (40), фармацията (33) и финансовите услуги (39).
В тазгодишното проучване е използвана фиксираната брутна заплата с включен клас прослужено време към 1 май 2022 г. Към нея се добавят гарантираните плащания (транспорт, храна, Коледа, Великден, спорт), променливите плащания (бонуси, премии, комисиони, заработки), дългосрочни стимули (опции, акции) и допълнителни непарични придобивки (служебен автомобил, пенсионно осигуряване, здравна застраховка, живото застраховка).
Отделно кратко проучване сред 306 компании към септември 2022 г. показва, че увеличенията на възнагражденията са средно с 9% за тази година, като прогнозите за 2023 г. са за ръст от 10%.
Данните от общото изследване сред 461 компании показват още, че 54% от компаниите увеличават своя персонал през годината, докато едва 5% са тези, които намаляват персонала.
Така наречените горещи позиции - както за бизнес нуждите на компаниите, така и с най-голяма трудност за наемане и задържане на служителите, са в сферата на информационните технологии.
По отношение на доброволното текучество, данни за което се събират за цялата календарна година, през пандемичната 2021 г. то е било много по-ниско (8%), в сравнение с преди това, но в момента започва да се връща към старите си стойности и през 2022 г. достига 10%.
В търговията на дребно традиционно се наблюдават най-високите нива на текучество, като през 2022 г. то е 21%, оставайки на същото ниво, в сравнение с 2021 г. С високо текучество е и секторът на изнесените услуги (16%), следван от банки и застраховане (14%).
За да отчетат тенденциите в увеличението на възнагражденията, от Mercer проследяват и заплащането на едни и същи служители в две поредни години, като ръстът възлиза средно на 7.5% за 2022 г. спрямо 2021 г. В тази статистика не се включват служителите, които са повишени и вече не са на същата позиция, както и новопостъпилите служители, и новоучастващите компании.
По този индикатор служителите в сектора на търговията са с най-високо увеличение на възнаграждението – 13.5%. След това се нареждат логистиката (8.6%), високите технологии (7.8%), бързо-оборотните стоки (7.6%) и производството (6.6%).
Трите основни фактора, които определят увеличенията на възнагражденията през 2022 г., са личното представяне, мястото на позицията в структурата на компанията и представянето на самата компания като цяло, според участниците на проучването.
Друга тенденция, очертана в проучването, е увеличението на заплащането през 2022 г., в сравнение с 2021 г., по шест конкретни позиции. Това са административен секретар (6%), програмист (14%), счетоводител (7%), специалист човешки ресурси (7%), производствен мениджър (5%) и изпълнителен директор (4%). Авторите на проучването отбелязват, че за програмист е взето средното ниво за тази позиция.
Променливо възнаграждение
Данните от изследването показват още, че 87.3% от компаниите имат схема за променливо възнаграждение, което включва бонуси/премии. При тях общо 50% е тежестта на представянето на компанията/отдела при изпълнение на целите, докато тежестта на личното представяне е 60%.
Данните сочат, че колкото по-висока е дадена позиция, толкова по-висок е процентът на бонуса спрямо заплатата. При оперативните нива бонусите варират между 10 и 12%, докато при висшия мениджмънт и управителите те достигат 23 -25% от брутната заплата през 2022 г.
Социални плащания и придобивки
Общо 83% от участвалите в проучването компании предлагат здравна застраховка на служителите, докато 73% осигуряват безплатен паркинг за определени служители, 67% предоставят служебен автомобил, а 66% осигуряват ваучери за храна.
Средната стойност на ваучерите за храна възлиза на 960 лв. годишно, или 80 лв. на месец, докато средното плащане за транспорт е 600 лв. на година, а медицинската застраховка – 408 лв. (34 лв. на месец като премия). Плащанията за Коледа са в размер средно на 200 лв., а за Великден – 120 лв.
Мерки на компаниите в България за справяне с инфлацията
Проведеното през септември кратко проучване показва, че 40% от компаниите се увеличи бюджета за заплащане за 2022 г. спрямо планирания през 2021 г. Общо 31% от компании са увеличили ваучерите си за храна заради увеличаване на данъчното облекчение до 200 лв.
21% от компании за разшили пакета си за придобивки, 19% са предложили фокусирано инфлационно увеличение на заплатите, 19% са приложили допълнително извънредно увеличение. Други 10% са предложили еднократно плащане.
В това проучване средната стойност на ваучерите за храна вече достига 100 лв. на месец, в сравнение с предишното от май. Общо 10% от компаниите пък планират да приложат увеличения на заплатите през 2023 г. по-рано от обикновено, а 58% от компаниите са приложили през 2022 г. еднократно инфлационно увеличение, което е покрило част от инфлацията.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 4 часаДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 5 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 6 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 6 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 6 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 7 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНа живо: Спартак Варна води убедително на Хебър
dsport.bgСтанислав Генчев: Доста тежки дни, но не съм и помислял за оставка (ВИДЕО)
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg