Древните Анди са дом на очилати мечки, пуми и великолепния андски кондор. Те също така са дом на гори от по-малко известни, но критично важни полилеписи – известни като „облачни дървета“.

Растящи на до 5000 метра, това са дърветата, които виреят на най-висока надморска височина в света и е известно, че абсорбират и задържат вода от облаците и топящите се ледници на Андите.

Те освобождават тази вода бавно през гъбестия мъх, който ги покрива, захранвайки планинските потоци и в крайна сметка - изворите на река Амазонка, разказва CNN.

В миналото горите от полилепис са покривали огромни площи от планинската верига, но днес - след стотици години на обезлесяване и развитие, са останали само 500 000 хектара, за които се смята, че са между 1% и 10% от първоначалната гора.

В резултат на това, екосистемите са деградирали и горите вече не представляват естествена бариера срещу наводнения или ерозия. Осигуреността с вода на милионите хора, които живеят в подножието на Андите, също е застрашена.

Константино Аука Чутас - перуански биолог, чиито баба и дядо са били фермери от местната общност кечуа, се чувства длъжен да защити земите на своите предци и хората, които живеят на тях. „Горд съм, че съм потомък на инките“, казва той пред CNN.

„Когато бях дете, израснах край реки, наслаждавайки се да гледам създанията и цялата тази великолепна природа. Помислих си: би било фантастично, ако можем да предадем това на новите поколения“.

През 2018 г. той става съосновател на Acción Andina - съвместна инициатива между американската организация с нестопанска цел Global Forest Generation и перуанската Asociación Ecosistemas Andinos, посветена на възстановяването на високопланинските гори и защитата на местните общности, които зависят от тях.

Работата започва в Перу, но оттогава се разпространява в Еквадор, Аржентина, Боливия, Чили и Колумбия, с крайната цел да бъдат защитени и възстановени един милион хектара местни гори в Андите до 2045 г.

Към днешна дата Аука Чутас казва, че инициативата е засадила повече от 10 милиона дървета в региона с помощта на хиляди местни семейства.

Пачамама

Инките - цивилизация, управлявала района на Андите през 15-ти и 16-ти век сл. н. е., се кланят на Пачамама, или „Майката Земя“. Аука Чутас казва, че дълбокото уважение към природата е било вкоренено в културата, като животни, например кондор, пума и змия, представляват небето, земята и света на мъртвите.

„В културата на инките те уважават реките, планините и околната среда. Живеят в баланс с природата. Това е нещото, което трябва да научим и практикуваме.”

Инките вярват и в концепцията за „Айни и Минка“, добавя той, която представлява идея за съвместна работа за общото благо. Той е решен да съживи този принцип, за да помогне за спасяването на планинските гори, привличайки помощта на местните общности.

„Мечтата ми беше да засадя милиони дървета и няма да го направя сам“.

Всяка година в долините около Куско - град в перуанските Анди, Acción Andina е домакин на фестивала за отглеждане на дървета Queuña Raymi. Празникът започва с древни ритуали, като танци и музика в чест на Пачамама.

След това всички поколения, млади и стари, мъже и жени, се изкачват заедно в планината, облечени в ярки традиционни облекла и носещи снопове фиданки от полилепис на гърба си.

В предишни години общността е засадила до 100 000 дървета за един ден, използвайки процес на размножаване, при който се засаждат коренови резници. Аука Чутас казва, че е важно да се засаждат само местни видове, тъй като са открили, че полилеписните дървета варират в различните региони и надморска височина.

След засаждането се поставят огради и програми за защита на дърветата от пожар, докато общността помага за грижите и поддържането на фиданките. Местните знания са безценни, казва Аука Чутас:

„Те са живели в гората през целия си живот и са виждали как растат тези дървета и мисля, че го разбират много по-добре от нас.“

В замяна на усилията им Acción Andina предоставя на общностите подкрепа, като например организиране на медицински грижи и инсталиране на слънчеви панели, за да помогне за доставянето на електричество в селата.

Организацията помага да си осигурят законни права върху тяхната земя и да се създадат защитени зони за местните гори, което ги предпазва от експлоатация от дърводобивни, минни и петролни компании.

Съвместна работа

Инициативата е приветствана като модел за опазване на общността в световен мащаб. През 2024 г. Acción Andina спечели наградата Earthshot на принц Уилям в категорията „Защита и възстановяване на природата“, а през 2022 г. Aucca Chutas беше обявена за „Шампион на Земята“ от ООН.

„Това възстановяване, водено от общността, е пример за това как хората и общностите могат да се обединят за природата, създавайки работни места и засилвайки усилията за опазване в световен мащаб“, казва Елизабет Мрема, заместник-изпълнителен директор на Програмата на ООН за околната среда, пред CNN.

„Ползите за природата от горите от полилепис са огромни. Те предотвратяват ерозията на почвата, улавят влагата и задържат дъждовната вода със своите лишеи, мъхове и други съпътстващи растения, играейки основна роля в сигурността на вода заедно с влажните зони.“

Тези вълшебни дървета си струва да бъдат защитени и за да се направи това, Аука Чутас вярва, че колективният подход е жизненоважен.

„Това е единственият начин опазването да бъде успешно. Опазването и защитата на Майката Земя е отговорност на всички нас.“