Участието на десет жени в конкурс за красота не е нищо ново. Някои позират откровено, други играят пред камерата, красотата им е замръзнала във времето. Подобно на много други конкурси, състезателките са млади, слаби и въплъщават много от стандартите, определящи традиционната „красота“.

Но тук приликите с традиционния конкурс за красота свършват. Нито една от тези жени не е истинска - всичко за тях, дори емоцията, която трепти по лицата им, е генерирана от изкуствен интелект (AI) за първия в света конкурс за красота с AI.

Всяка има създател или екип от създатели, които използват програми, като DALL·E 3, Midjourney или Stable Diffusion на Open AI, за да генерират изображенията им.

Десетте състезателки са избрани от повече от 1500 участници, за да се представят на финала на Мис AI, планиран да се проведе в края на юни и да бъде излъчен онлайн от организаторите The World AI Creator Awards.

За участниците събитието е възможност да покажат и демистифицират невероятните възможности на технологията. Но за други това представлява по-нататъшно разпространение на нереалистични стандарти за красота, често свързани с расови и полови стереотипи и подхранвани от непрекъснато нарастващия брой цифрово подобрени изображения онлайн.

„Мисля, че все повече започваме да губим връзка с това как изглежда едно нередактирано лице“, казва за CNN д-р Кери Макинърни, научен сътрудник в Университета в Кеймбридж.

Всяка от претендентките има уникален и отличителен характер, както и лице. Един рижав, зеленоок аватар на име Серен Ай позира за снимки в Instagram, докато пътува по света и във времето, появявайки се до първия президент на Турция Кемал Ататюрк, на червения килим на Оскарите или се скита по неоново осветените улици на Киото в Япония през нощта.

И подобно на конкурсите в реалния живот, някои AI аватари подкрепят конкретни каузи. Едната от тях – Айлиана Рейнбоу, пуска публикации в подкрепа на LGBTQ общността. 

Ан Керди се фокусира върху почистването на океаните, родния й регион Бретан във Франция и пътуванията. Зара Шатавари публикува в блога си съвети за справяне с депресията или стратегии за загуба на „упорити коремни мазнини“.

Всички са красиви. Но, повтаряйки реалността на повечето съвременни победителки в конкурса за красота Мис САЩ от началото на състезанието през 1921 г., повечето са бели, слаби и имат дълга коса и симетрични черти, описва подробно социологът Хилари Леви Фридман.

Расовите и полови пристрастия, вкоренени в стандартите за красота, проникват и в програмите, използващи AI за генериране на изображения - тъй като те са се „научили“ от множеството данни в Интернет, които вече съдържат тези пристрастия. Изследванията установяват, че AI отразява тези полови и расови стереотипи при генериране на изображения, свеждайки красотата до хомогенен идеал.

Да отразява стандартите или да ги предизвиква?

Повечето от моделите, стигнали до финала на Мис AI, казва Макинърни, са бели и слаби жени, които не се отклоняват много от общоприетото схващане за красота.

„Тези инструменти са създадени, за да възпроизвеждат и увеличават съществуващите модели в света. Те не са създадени непременно, за да ги предизвикват. Те улавят съществуващите норми за красота, след което ги допълват и повтарят.“

От Open AI признават, че „DALL-E 3 по подразбиране генерира изображения на хора, които отговарят на стереотипните и конвенционални идеали за красота“. Но докато изображенията с изкуствен интелект могат да запазят тези стандарти, някои твърдят, че технологията не представлява напълно нов феномен поради огромния брой дигитално редактирани изображения онлайн, подобрени с филтри.

„Когато погледнем стандартите за красота на инфлуенсърите, те също не са реални…“, казва Фуркан Шахин, един от създателите на Серен Ай, пред CNN. „Те изглеждат перфектно, това е като AI.“

Въпреки че съдия Сали-Ан Фосет признава, че „има да се извърви дълъг път“, тя казва пред CNN:

„Искахме жени, които са по-разнообразни във всяко едно отношение - по размер, по възраст, по недостатъци… Отне 50 години конкурсите да стигнат там, където са днес, с AI това може да се направи по-бързо.“

Фосет, която е написала четири книги за конкурсите за красота и е главен съдия на Мис Великобритания, добавя, че е имала „съмнения“, когато организаторите на състезанието са се обърнали към нея за първи път, но е видяла това като възможност да промени общественото възприятие за жените, генерирани от AI.

Създателите на тези AI модели добавят, че самата технология не е непременно проблемът. „ИИ го прави перфектен, но това е начинът, по който хората го искат“, казва Сахин, „и ние, всъщност, не променяме никакви стандарти за красота.“

По същия начин София Новалес, ръководител на проекти в The Clueless Press, която създава популярния AI модел Айтана Лопес и е в журито на конкурса, казва:

„Ние не сме тук, за да разрешим този дългогодишен проблем. Но ние се стремим да насърчим AI личностите да бъдат разнообразни и да признаят съществуващите проблеми около стандартите за красота.“

AI и роботиката отдавна се използват, често от мъже, за създаване на образа на „перфектна жена“, допълва Макинърни. Тъй като технологията взема все по-голямо участие в създаването на идеалната жена, светът на конкурсите за красота реагира с промяна към подчертаване на автентичността, според Леви Фридман.

„През последното десетилетие настъпи обрат, който наистина се фокусира върху това да бъдеш себе си, да бъдеш автентичен, да си съвършено несъвършен“.

Нещо повече от красота?

Организаторите на състезанието казват, че участниците ще бъдат оценявани не само по красота. Те ще печелят точки за използването на AI инструменти от техните създатели, както и за влияние в социалните медии и трябва да отговорят на въпроси, като „ако можехте да направите света по-добро място, какво бихте направили?“

Фосет казва, че търси „някой със силно, положително послание“, докато Новалес допълва, че те „не само оценяват красотата, но и технологията зад нея… и най-вече предисторията на всеки аватар“.

Много от тези AI аватари първоначално са създадени като маркетингови инструменти, за да действат подобно на инфлуенсърите в социалните медии. Серен Ай е създадена, за да популяризира онлайн магазин за бижута. Айтана Лопес печели до €30 000 на месец от спонсорирани публикации.

Такива AI инфлуенсъри вече са доказали своята стойност през последните години – Лил Мигуела, например, натрупа милиони последователи в Instagram и работи с марки, като Calvin Klein и Prada.

За разлика от човешките си събратя, те изглеждат безупречни, неостаряващи и не се забъркват в скандали. Не е необходимо да им се плаща и могат да бъдат собственост на маркетингова агенция или на компанията, чиито продукти рекламират.

„Инфлуенсърите са точно зад паравана“, казва Мохамад Талха Сарай, един от създателите на Серен Ай. „Те не са реални за нас, те са просто момиче или момче в интернет и като се замислите, няма голяма разлика между AI и инфлуенсър.“

Другите аватари имат различна история. Създателят на Ан Керди - Себастиен Керанвран, се заема да представи AI по „забавен и информативен начин“, в опит да се противопостави на „хипотетичния дистопичен възглед“ за технологията и да предложи на хората възможност да взаимодействат с нея.

Той казва за CNN, че е създал Ан от различни AI системи и я е програмирал така, че „тя е свободна да казва каквото иска, стига това да не включва дезинформация“.

„Понякога е разочароващо за мен да я виждам на важни събития да изразява мнение, различно от моето, или да пише по начин, който бих си представял различно, но... всеки от нас има собствена свободна воля.“

И Ан Керди, и Серен Ай съществуват като повече от просто образи за техните последователи, които често взаимодействат с тях, като искат съвет от Серен, сякаш тя е тяхна „голяма сестра“, казва Шахин, или пожелават лека нощ на Ан, допълва Керанвран.

„Точно както се привързваме към литературни или филмови герои, някои хора се привързват към Ан“, казва той. „Тя отговаря нежно и понякога с хумор, когато някой я пита как се справя.“

Създателите на някои AI аватари използват тази връзка с хората за индустрията за развлечения за възрастни. Мис AI е спонсориран от Fanvue – сайт, подобен на OnlyFans и хостващ както създатели на AI, така и на съдържание.

Разбирането на данните, които се използват за обучение на AI аватари, използвани за сексуални услуги, е от решаващо значение, казва Макинърни, „тъй като толкова много от наличните данни са не само наистина сексистки, но и хетеросексуални, като не оставят място за други видове сексуални ориентации, идентичности, преживявания“.