Социалните мрежи вече са основният източник на новини за младите хора в Европейския съюз, изпреварвайки телевизията, както и печатните, и цифровите медии.

Според последното младежко проучване на Европейския парламент, цитирано от Euronews, 42% от европейците на възраст от 16 до 30 години разчитат главно на платформи, като TikTok, Instagram и YouTube, за достъп до политически новини и социални въпроси. 

Тези данни отразяват променящите се нагласи към потреблението на новини чрез по-бърз и леснодостъпен модел, но в същото време излагат по-младите поколения на нарастващ риск от дезинформация.

Колкото по-млад е респондентът, толкова по-вероятно е той да зависи от социалните мрежи, показват още данните от проучването. Докладът разкрива, че тийнейджърите на възраст между 16 и 18 години се доверяват на TikTok и Instagram повече от всяка друга платформа. 

Междувременно, хората на възраст от 25 до 30 години разчитат значително по-малко на TikTok (29%, в сравнение с 51% от 16-18-годишните) и Instagram (41%, в сравнение с 52%).

Вместо това те предпочитат Facebook, който е двойно по-популярен сред по-високата възрастова група (36%), в сравнение с най-младата (17%). 

Въпреки това, респондентите на възраст от 25 до 30 години все още са по-склонни да получават новини от новинарски сайтове (30%) и радио (19%), в сравнение със съответно само 21% и 13% сред 16-18-годишните.

Резултатите обаче дават и някои причини за безпокойство. Според друго проучване - 2024 Reuters Institute Digital News Report, TikTok в много случаи се доказва като явен източник на дезинформация - 27% от потребителите намират за трудно да идентифицират подвеждащото съдържание в платформата. 

Междувременно, компанията-майка на Instagram - Meta, наскоро реши да облекчи своята система за проверка на факти, като вместо това внедри бележки от общността, които, както демонстрира X на Илон Мъск, често се оказват ненадеждни. 

Фийдът срещу институциите

Европейците са наясно с рисковете и осъзнават опасностите, заплашващи техните т. нар. "фийдове" (от англ. "feed" - съръжанието, което получават в социалните мрежи).

76% процента от анкетираните са се сблъсквали с фалшиви или измамни новини само през последната седмица, като сред тях 15% са попадали на такава дезинформация „често“, а 32% „понякога“. 

Въпреки това те остават лоялни към социалните източници на новини, като Instagram е най-популярен (47% го предпочитат), следван от TikTok и YouTube. Facebook и X изостават сред по-младите поколения, докато WhatsApp е основният източник на новини за 16% от по-младите потребители.

Цикълът на новините в социалните мрежи се движи от влиятелни лица и алтернативни медии, а не от традиционни новинарски издания и журналисти. Това затруднява потребителите да проверяват фактите, като същевременно намалява вярата им в масовата журналистика. 

Освен това, както се подчертава в доклада, това намалява и доверието им в политическите институции - 21% от анкетираните млади хора изразяват скептицизъм към ЕС, а 15% признават, че са пропуснали изборите за Европейски парламент през 2024 г. поради липса на информация.

Успоредно с това, те започват да разчитат все повече на социалните платформи като средства за политически активизъм, за разлика от простото гласуване или участие в протести и петиции.

Що се отнася до политиката, фалшивите новини и манипулативното съдържание (включително изображения и видеоклипове, създадени с помощта на изкуствен интелект) се използват за влияние върху общественото мнение до степен на манипулиране на избори и поляризиране на обществото.

Изфабрикувано изявление от 2016 г. твърди, че папа Франциск публично е подкрепил Доналд Тръмп по време на първата му президентска кампания, докато подобна история от 2018 г. казва, че Шакира бойкотира Израел по време на световното си турне.

Но проблемът е и психологически, предупреждават експертите. Постоянното излагане на невярна информация, която често е тревожна и сензационна, може да увеличи безпокойството, объркването и недоверието към традиционните медии.

Това завладява много млади потребители, като ги кара да избягват изцяло новините и насърчава невежеството.