През последните години изглежда, че българският бизнес успява да се развива и да расте, въпреки нестабилната политическа обстановка.

Но това не означава, че ролята на държавата трябва да се подценява, тъй като отсъствието ѝ не може да трае вечно.

Това коментира в ефира на Дарик радио изпълнителният директор на предприемаческата мрежа Endeavor Bulgaria Момчил Василев. 

"Основното занимание на бизнеса и предприемачеството е да се справят с предизвикателства от ден първи на своето съществуване. Трудностите и проблемите са част от битието и ежедневието и всеки бизнес има инстинкти за оцеляване и самосъхранение. Но трябва да правим разлика между това дали един бизнес оцелява или се развива. И от тази гледна точка, дори в добри времена, взаимодействието между бизнесът и държавата е необходимост".

Според Момчил Василев, у нас има много компании, които вече не са стартиращи, а са достигнали фаза, в която бъдещото им развитие зависи от изграждането на устойчива икономическа среда - нещо, което не може да стане без активното участие на институциите. 

Това включва проблеми, като липсата на достатъчно квалифицирана работна ръка, на законова рамка в подкрепа на предприемачите, привличането на инвестиции, въвеждането на нови технологии и т.н.

Според Василев, отношението към тях е много по-важно от това дали държавата подкрепя финансово един или друг сектор.  

Откъде България може да намери нови кадри? 

"България става все по-малка държава и без свеж приток на хора отвън, проблемът с липсата на работна ръка няма да може да се реши", посочи експертът.

"Инициативите, свързани с привличане обратно на хора от българската диаспора зад граница и "внос" на работна сила от други страни, са задължителни. А по отношение на качеството на кадрите, образованието е ключовият фактор и без неговото развитие нищо не може да бъде постигнато". 

Той обаче припомни, че в този сектор решенията не могат да бъдат намерени в рамките на един управленски мандат и по тази причина е необходим универсален политически консенсус, но с реални действия. 

"Всички политически сили твърдят, че образованието е приоритет за тях, но без това да има някакви практически измерения", каза още изпълнителният директор на Endeavor Bulgaria. 

Може ли България отново да привлича чуждестранни инвестиции? 

Според Момчил Василев, липсата на достатъчно голям обем от работна сила е причината, поради която България в момента не е подходящо място да откриване на големи производства, заводи, тежка индустрия и т.н.

Страната ни обаче може да бъде подходящо място за изграждане на развоен център, например. 

"Това може би е посоката, към която трябва да се стремим, защото с по-малко работна ръка е логично да се насочим към дейности с по-висока добавена стойност. Трябва да решим накъде сме тръгнали като икономика". 

По думите му, в целия свят в момента никой не бърза с инвестициите поради глобалната геополитическа несигурност. А България не може самостоятално да привлече огромен интерес, тъй като е сравнително малък пазар, но българската предприемаческа екосистема може да направи много за региона на Балканите. 

"Едно е да представяш един самостоятелен пазар от 6 млн. души, а съвсем друго - регион с 40-50 млн. души, огромен брой таланти и много непроучени възможности. Той би бил много по-интересен на инвестиционната карта. България има предимството да е с една-две крачки напред по отношение на развитието на екосистемата спрямо своите съседи. И това е нещо, което можем и трябва да развиваме".