Много хора смятат, че къщите, изгорели при пожарите в Лос Анджелис, са били основно имения на знаменитости. Но в Алтадена, където пожарът опустоши цели квартали, много от онези, загубили домовете си, не са богати, пише Fast Company. 

На една от засегнатите улици няколко от малките къщи от 30-те години на миналия век са били отдадени под наем. Други унищожени домове са били собственост едни и същи семейства в продължение на десетилетия.

Те са купени, когато една къща може да е струвала 50 000 долара, а не милионите, за които би се продала днес. Два нови жилищни комплекса на достъпни цени в процес на изграждане също са пострадали при пожара.

Сега, когато хиляди хора в района се опитват да намерят нови жилища, осигуряването на достъпно място за живеене ще бъде предизвикателство. А внезапният скок в новото търсене може да помогне за повишаване на цените в район, който вече се бори с огромен недостиг на жилища, пише изданието.

След бедствия не е необичайно наемите и цените на жилищата да се покачват. Когато град Парадайз в Калифорния изгоря, около 20 000 души се преместиха в близкия Чико и наемите скочиха с между 10% и 20%, дори при въведени горни граници след бедствието. 

Каква е връзката между бедствията и наемите?

В проучване, което разглежда повече от десетилетие данни след урагани по Източното крайбрежие, се вижда, че по-честите и по-интензивни бедствия водят до по-високи наеми.

Това се наблюдава в най-голяма степен в окръзите, където процентът на наемателите е по-висок спрямо този на собствениците, както и в онези с по-висок дял на цветнокожи хора.

Жилищата под наем обикновено се възстановяват по-бавно от еднофамилните къщи, а и федералната помощ за наемателите обикновено е по-малко. 

За собствениците на жилища, които искат да строят наново, процесът също отнема време. Един собственик на жилище в Пасифик Палисейдс коментира пред Th New York Times, че застрахователната му компания очаква изграждането на новия му дом да отнеме две или три години.

Междувременно, семейството му планира да потърси жилище под наем в Западен Лос Анджелис – стъпка, която вероятно ще предприемат и други хора, на фона на и без това "затегнатия" пазар на наеми в региона.

За собствениците на жилища, които нямат достатъчно добра застраховка, възстановяването може и да не е възможно. След разрушителния пожар Маршал в Колорадо, който също беше подхранван от суша и много силни ветрове, някои собственици на имоти нямаха друг избор, освен да продадат земята си.  

Застрахователните компании, обезпокоени от разходите за пожарите в Лос Анджелис, също ще повишат ставките. А това се отразява на достъпността на жилищата, тъй като затруднява хората да получат ипотеки, предупреждават експертите.  

Ще се задълбочи ли жилищната криза?

Възможно е обаче бедствията да имат и обратен ефект върху цените на жилищата - на теория, ако достатъчно хора решат, че е твърде рисковано да се живее в даден район, цените ще паднат.

Но засега няма много доказателства, че това се е случило след други подобни събития. През последните четири години Парадайз е най-бързо развиващият се град в Калифорния и ако някои хора решат да го напуснат, има вероятност други веднага да ги заместят.

В по-широкия регион около Лос Анджелис недостигът на жилища става все по-остър. Според местните власти, трябва да се построят повече от 450 000 жилищни единици до 2029 г., но броят на новите разрешителни за строеж намалява.

Въпреки че държавата е приела множество закони, за да се опита да ускори строителството, високите разходи и дефицитът на работна ръка все още са основните проблеми. Новият устройствен план е малко вероятно да запълни жилищната празнина, пише още изданието.

Все още е рано да се каже какво ще се случи с жилищния пазар в Ел Ей и дали градът ще реши да направи промени след бедствието, като например замяна на някои еднофамилни къщи с жилищни сгради, за да добави повече жилища.

Но това, което е ясно, е, че възстановяването ще отнеме време и бедствието може да натовари бюджетите на домакинствата, които и без това са под сериозен натиск.