Намаляването на разликата в заплащането между двата пола може да подсили световната икономика с около 7%, или 7 трлн. долара, според нов доклад на Moody’s Analytics.

При тези темпове, на света може да са необходими 132 години, за да затвори икономическата разлика между половете, казват от Moody’s.

Икономическият тласък ще дойде с присъединяването на повече жени към работната сила и увеличаване на производителността. По-голям дял от жените, които заемат по-продуктивни мениджърски и професионални роли, също би помогнал, се посочва в доклада.

“Преодоляването на различията между половете по отношение на участието в работната сила и в мениджмънта в страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) може да повиши икономическата активност в световен мащаб с приблизително 7%, или около 7 трлн. долара в днешни долари,” казват директорите Доун Холанд и Катрина Ел в доклада.

В анализа също така се посочва, че намаляването на разликата в заплащането в развиващите се пазари, като Индия, би увеличило този потенциал дори още повече.

Изчислението се базира на увеличението на заплащането, което жените в страните от ОИСР, на възраст между 25 и 64 г., биха получили, ако то се равняваше на мъжете им колеги в същата възрастова група през 2021 г.

Семейни задължения

В доклада се посочва, че “семейните задължения, извършвани от жени”, и липсата на сходни връзки са сред основните причини за разликата в заплащането между мъжете и жените.

В документа също така се подчертава, че жените е “по-малко вероятно” да молят за повишение, докато в същото време трябва да се придържат към по-високи стандарти на работното място от мъжете.

“Промяната на социалните норми е дълъг и сложен процес, но мерки, като налагането на гъвкави работни условия, осигуряването на достъпни детски грижи и предоставянето на платено бащинство и отпуск по бащинство, помагат за постигането на промени в правилната посока,” пишат от Moody’s.

В свой доклад наскоро Световната банка посочва, че дискриминацията запазва разликата в заплащането между половете.

“Това продължаващо несъответствие по отношение на доходите при мъжете и жените засяга негативно ръста на една икономика,” казват от финансовата институция, допълвайки, че 119 икономики по света имат възможност да подобрят правната си мярка с цел намаляване на разликата в заплащането между мъжете и жените.

От Световната банка отбелязват, че близо половината от икономиките по света не изискват равно заплащане по закон.

Свръхквалифицирани жени

Броят на жените в страните от ОИСР, които имат магистърска степен или неин еквивалент, надхвърля този на мъжете, казват от Moody’s, но това съотношение все още е недостатъчно представено при позициите от средния и висшия мениджмънт.

Резултатът от това е постоянното недостатъчно използване на уменията и времето на жените.

Това, от своя страна, би могло да доведе до “икономическа загуба на индивидуално и макроикономическо ниво,” тъй като икономиките отчитат “ограничен и разминаващ се” прогрес в издигането на жените в последните 10 години, казват от Moody’s.

“Средно жените правят по-голяма предварителна инвестиция в образование, но след това получават позиции на по-ниско ниво и с по-ниско заплащане, работейки под нивото на уменията си, въз основа на образователните им постижения,” казват авторите.