
Има компании, които съществуват от десетилетия и дори от векове, но техните продукти обикновено са с доста по-кратък живот.
Apple може да е най-скъпата компания в света, но компютърът Apple II и оригиналният Mac, които стоят в основата на нейния успех, днес могат да се открият само в музеите.
Един от най-големите конкуренти на Apple днес - южнокорейската компания Samsung, започва съществуването си като производител на юфка.
А най-новият електрически пикап F-150 Lightning на Ford има много малко общо с първия Model T на компанията, като изключим това, че също има четири колела.
Но всичко това не важи за Royal Enfield. През 1932 г. производителят на мотоциклети, който тогава е базиран във Великобритания, пуска на пазара модела Bullet.
91 години по-късно компанията, която е индийска собственост от 1994 г., представя най-новата версия на емблематичното двуколесно превозно средство. И тя изглежда почти идентична с оригинала, пише The Economist.
Има известни промени единствено в двигателя, който днес може да се похвали само с две трети от мощността на оригинала, шасито и седалката. И все пак, освен липсващата манивела и добавения индикатор за гориво, измененията са незабележими.
Много от характеристиките, обичайни за мотоциклетите от 21-ви век, като оборотомера или уреда за измерване на температурата, отстъстват при Bullet, да не говорим за електронните програми, които подпомагат водача при каране.
Усещането от пътешествието с този мотоциклет вероятно е почти същото, каквото е било и през 30-те години на миналия век.

Това дава на Bullet сериозна претенция за титлата на най-малко промененото превозно средство в непрекъснато производство, както и сред най-устойчивите продукти в историята, като цяло. Автоматът AK-47, известен като Калашников, например, съществува само от 75 години.
Освен това в Индия "куршумът" на Royal Enfield (от англ. bullet - куршум) е търговски и културен феномен. Той все още се продава по-добре от повечето други модели на компанията, включително тези с доста по-модерен дизайн.
Само през юни тази година в страната са продадени над 8000 от по-ранната версия на модела, а общият им брой по пътищата на Индия е трудно да се изчисли, но почти сигурно се измерва в милиони.
Екземпляри, покрити с ръждясала патина, могат да се видят да се движат през полетата в Пенджаб, над опасните планински склонове в Ладак, както и да лъкатушат между кравите и колите по градските улици.
Bullet е незаменима част от оборудването както на героите от киното на Боливуд, така и на злодеите.
Индийските въоръжени сили, които за първи път предизвикват манията по Indian Bullet с поръчка от 500 двуколесни през 1949 г. за патрулиране на северната граница на страната, разполагат с каскадьорски екип, който използва само този модел.
През 2017 г. "Торнадото", както се нарича отрядът, извършва подвиг, превозвайки 58 души на един мотоциклет.
Всичко това, плюс факта, че машините изглежда никога не "умират" и могат да бъдат поправени навсякъде от почти всеки, обяснява трайната популярност на Bullet.
За много индийци, които трудно могат да си представят да притежават дом или дори кола, Bullet е едновременно желан и, при цена от 2400 щатски долара за брой, почти достъпен.
С такава непроменлива привлекателност, кой има нужда от промяна?
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Концентрацията - едно от най-важните умения на бъдещето
16.06.2025Google, Meta и Snap: Това е следващото голямо нещо в технологиите
16.06.2025Почина Леонард Лаудер, който превърна Estée Lauder в световен козметичен гигант
16.06.2025Шефът на Airbnb: Хотелите са виновни за свръхтуризма
16.06.2025Ford Motor - компанията, променила автомобилната индустрия
16.06.2025Шефът ви вероятно използва два пъти повече AI от вас
16.06.2025Прочети още
Горски пожари бушуват в близост до гръцката столица Атина
darik.bgСтраните по източната граница на ЕС готвят болниците за война
darik.bgФон дер Лайен преди срещата на Г-7: Трябва да засилим натиска върху Русия
darik.bgЧелси премина с лекота през Лос Анджелис на полупразния стадион в Атланта (ВИДЕО)
dsport.bgИлиян Филипов с 16 въпроса към ръководството на Ботев Пловдив
dsport.bgПървото обръщане идва преди гърнето – Pampers Pants също
9meseca.bg