
Вземането на решения е по-лесно отколкото изпълнението им.
Колко пъти сме сядали в края на годината, решени, че ще се храним по-здравословно или ще ставаме по-рано, за да посещаваме фитнеса по три пъти в седмицата? Само за да нарушим тези обещания преди още да е приключил януари.
Умението да можем да си изграждаме и поддържаме добри навици е от съществено значение за здравословния живот.
По данни на Световната здравна организация (СЗО) неинфекциозните заболявания, в това число сърдечни заболявания, инсулт и диабет, са отговорни общо за 74% от всички смъртни случаи в световен мащаб.
И докато тези заболявания обикновено са резултат от комбинация от генетични, физиологични и екологични фактори, поведенческите фактори също са от значение.
В доклад на на СЗО от декември се посочва, че някои от най-сериозните поведенчески и предотвратими рискови фактори включват:
- недостатъчна физическа активност,
- нездравословен начин на хранене,
- употреба на алкохол и тютюнопушене.
Има обаче един мозъчен трик, който може да ни накара да запазваме здравословните си навици и това е говоренето за тях. Това твърди Нир Еял, експерт по поведенчески дизайн и автор на бестселъра “Как да контролирате вниманието си и да изберете живота.”
Идеята е да използвате проповядването като инструмент за подсилване на вашата идентичност. Това може да ви помогне да станете по-последователни при изграждането на добър навик, казва Еял.
“Чували ли сте тази шега: Как да познаете дали някой е вегетарианец? Не се притеснявайте, той ще ви каже,” пише Еял наскоро в свой пост в LinkedIn.
“Това не е шега — това разкрива нещо силно за поведението. Хората, които се придържат към дадена философия, независимо дали това е вегетарианство, кето диета или гладуване, са онези, които говорят за нея.”

Това е така, защото проповядването може да помогне за подсилване на идентичността, обяснява Еял.
По същия начин, както един вегетарианец вероятно не би се чудил дали за вечеря да яде пържола или не, или някой, който се храни с кашерна храна, не би се събудил, чудейки се дали да хапне бекон за закуска.
“Когато казвате на други хора: ‘истината е в кето диетата,’ или ‘сега чета тази книга и следвам тази методология,’ или каквото и да е друго, като говорите за това е по-вероятно да се придържате към него,” казва Еял пред CNBC.
“Това, което в противен случай би било просто мнение, се превръща в идентичност и тогава е много, много трудно да се оформи.”
Заедно с подсилването на идентичността, уклонът към последователността е друга причина, поради която говоренето за даден навик може да ви помогне да се придържате към него, смята Еял. “Не искаме да бъдем непоследователни, защото така изглеждаме като лъжци,” казва той.
“Затова, ако кажете нещо, вие искате да бъде последователни с това, което сте казали. По ирония на съдбата, дори някъде дълбоко в себе си да искате да промените решението си, е трудно да го направите, защото вече сте се ангажирали с това.“
Социалният натиск също има роля. “Когато обявим нещо публично, ни държат отговорни за това посредством нашите социални връзки,” казва Еял.
Страхуваме се, че ако се откажем от нашите навици или публично обявени схващания, това може да ни се отрази лошо или да ни отлъчи от нашата общност, обяснява той и допълва:
“Хората сме много социален вид и всичко, което поставя под заплаха нашата групова идентичност, е много ужасяващо, така че е по-вероятно да продължим да бъдем последоватлени.”
Нещо друго, с което трябва да сме много внимателни, е да не проявяваме неуважение към другите, отбелязва той.
“Това също така е страхотен начин да изгубите приятели. Ако хората мислят, че поставяте себе си в една група, а тях в различна група, това би могло да бъде вредно. Затова се уверете, че макар нещо да е добро за вас, то не отчуждава другите.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Откриват летния сезон на 31 май
преди 16 минЦената на златото премина $3 100 за тройунция
преди 59 минОтпускат 12.3 млн. лв. за Център София Тех Лабс
преди 1 часНие, потребителите: Правото на отказ от онлайн покупка е право на размисъл
преди 1 часНови хладилници с AI ни помагат да открием телефона си у дома
30.03.2025Пет правила, които богатите спазват
30.03.2025Прочети още
Хуманитарна криза в Мианмар след труса, ООН зове за още помощ
darik.bgИзраел удари Бейрут за първи път след края на примирието
darik.bgЕрдоган предложи на Путин да домакинства мирни преговори за Украйна
darik.bgСензацията е факт: 19-годишен спря Ноле по пътя към титла №100
dsport.bgТренчев ще свири на Левски, повериха ЦСКА – Локомотив София на Драганов
dsport.bgКак лятното часово време ни влияе и как да се адаптираме по-лесно?
9meseca.bg