Средиземноморската диета отново е на върха на класацията на U.S. News & World Report за 2025 г., в която специалисти по хранене подреждат най-най-полезните и най-вредните диети.

По-скоро начин на живот, отколкото диета, тя печели най-високи отличия от 2019 г. насам заради фокуса си върху консумацията на плодове, зеленчуци, зърнени храни, зехтин, ядки и семена, като същевременно подчертава важността на храненето със семейството и приятелите и всекидневната физическа активност.

Диетата намалява консумацията на сладкиши и препоръчва приема на малки количества млечни продукти и месо, особено червено. Рибата обаче е основна храна, особено мазната - като например сардини.

През последните години докладът подрежда диетите от 1 до 40, като най-високо класираната печели „златен медал“, докато експертите забраняват следването на намиращите се хранителни режими в долната част на списъка.

Тази година обаче за съставянето на ранглистата е използван различен подход, който изисква от експертите да оценяват диетите със звезди, като максималният им брой е пет.

Използвайки тази нова система, триото от средиземноморски начин на хранене, диетични подходи за спиране на хипертонията (или DASH) и флекситарианската диета получават над 4 звезди в графите най-добра цялостна диета, здравословно хранене и най-лесен за следване режим.

DASH набляга на ограничаването на приема на сол с цел намаляване на кръвното налягане, докато флекситарианската диета позволява от време на време да се наслаждавате на месо в своя вегетариански начин на хранене.

Всички те са диети на растителна основа, които предполагат ограничаване на рафинираните и ултрапреработени храни, червеното месо и добавените захари.

Нови класации

Докладът за 2025 г. включва нови класации, чиято цел е да помогнат на хората с хронични заболявания, като артрит, дивертикулит, мастна чернодробна болест и синдром на раздразнените черва, или намиращи се в различни етапи от живота, като например в менопауза.

Някои медицински асоциации препоръчват специфични диети - Американската сърдечна асоциация класира диетата DASH като най-добра за здравето на сърцето, тъй като тя е 100% съобразена с целите на организацията за здравословно хранене.

В новата класация на U.S. News & World Report тяпечели най-висока позиция (4.9 звезди) както в категорията здраве на сърцето, така и в контрол на кръвното налягане.

Други професионални медицински групи обаче не насърчават специфични диети, предпочитайки да се съсредоточат върху по-персонализиран подход. Вземете, например „диетата при менопауза“, която печели 4.6 звезди в класацията.

„Няма такова нещо като „диета при менопауза“ – единствената диета, за която е доказано, че помага при горещи вълни, е пълноценна растителна диета с ниско съдържание на мазнини и високо съдържание на соя“, казва д-р Стефани Фобион, директор на клиничния център за женско здраве Mayo в Джаксънвил, Флорида.

Консултирайте се с вашия лекар

Много от новите категории в доклада се въртят около здравето на храносмилателната система и диетите, които твърдят, че намаляват възпалението при състояния, като артрит и подагра.

„Няма единна диета за артрит или за подагра“, обаче казва Джил Тайърър, редактор във Фондацията за артрит, пред CNN.

„Растителните диети с ниско съдържание на захар, нездравословни мазнини, сол и преработени храни – като средиземноморската и DASH – са най-добрите варианти за справяне с тези заболявания. Въпреки това, повечето хора с автоимунни, възпалителни форми на артрит и много с подагра се нуждаят от лекарства, за да забавят или спрат прогресирането на болестта.“

Хората с храносмилателни проблеми не трябва да използват класацията на U.S. News & World Report, за да решат какъв начин на хранене да следват, без първо да са го обсъдили задълбочено с лекуващия си лекар, казва д-р Хесус Луевано, професор по гастроентерология в Медицинското училище Morehouse в Атланта.

„Притеснението ми е, че хората може да погледнат тези класации и след това да приемат, че тъй като са направени от експерти по хранене, могат да ги следват без да се консултират с лекаря си“, казва Луевано, който е и говорител на Американската гастроентерологична асоциация.

„Трябва да си направите домашното, като например да водите хранителен дневник за това, което ядете, и след това да работите с вашия лекар, за да решите кой е най-добрият подход за вашия конкретен проблем“.

За мастна чернодробна болест, възпаление и цялостно здраве на червата, средиземноморската диета получава повече от четири звезди. За дивертикулит - заболяване, при което големи изпъкнали торбички в дебелото черво причиняват значителна болка, съдиите й дават оценка 3.7.

„За омазнен черен дроб и заболяване на жлъчния мехур препоръчваме диети с ниско съдържание на мазнини и средиземноморската диета, тъй като режим на хранене с по-постни меса и по-здравословни мазнини е доказано полезен“, казва Луевано.

За синдрома на раздразнените черва съдиите дават на FODMAP 4.8 звезди. Разработена в Австралия, тя се фокусира върху намаляване на приема на ферментиращи храни, които могат да причинят спазми, болка и диария.