Производственият цикъл в глобален мащаб се обръща и индустриите навлизат в нова възходяща фаза. Това ще е добре за икономиките на Европа и Китай, които са ориентирани към износа.

Това прогнозира в ефира на Дарик радио финансистът Красимир Йорданов, портфолио мениджър на УД Скай управление на активи. Той коментира още:

"Когато става въпрос за краткосрочни фактори, финансовите пазари обикновено реагират веднага. Но при по-дългосрочни процеси, като например настоящите преговори между САЩ и Русия за евентуалното прекратяване на войната в Украйна, ще бъде необходимо повече време и повече яснота, преди да видим реакцията на пазарните участници". 

Експертът добави, че Тръмп вижда в лицето на Китай много по-сериозен геополитически и икономически противник от Русия и това е причината да се опитва да повлияе върху края на войната в Украйна.

В същото време, той ще пробва да намали регулациите за американските технологични компании на Стария континент.

"Ако войната спре, ще се увеличи предлагането на петрол и газ, а това ще доведе до свиване на инфлацията в глобален мащаб. Това е нужно на Тръмп, за да може да проведе своите собствени политики, голяма част от които са проинфлационни". 

Има ли все още активи убежища? 

По думите на Йорданов, идеята, че във времена на геополитическа несигурност има активи, които могат да играят ролята на "убежища" и да запазват стойността си, е илюзорна. 

"Т. нар. активи убежища са само в главите на хората. За много от тях, особено в България, такива са имотите, например, но през 2008 година видяхме, че това не е точно така. Те претърпяха 50% спад, след което се възстановяваха 10-15 години. Същото важи и за златото. Да, то има място във всеки един портфейл и поскъпна мното в последните години, но не бива да си правим илюзии, че тази тенденция ще трае вечно".   

По отношение на облигациите, експертът припомни, че вече в продължение на 30 години доходността по американските държавни ценни книжа пада и имаше период, в който беше близо до нулата. 

"Всеки инвестиционен портфейл трябва да е конструиран, така че да е сравнително устойчив на тези пазарни шокове". 

Какво да очакваме от финансовите пазари през следващите години? 

Според Красимир Йорданов, голямата тема през следващите години ще бъде изкуственият интелект, който тепърва предстои да разгърне пълния си потенциал и да промени цели индустрии. 

"Да, вероятно ще има пазарни отдръпвания и временни спадове, което е нормално. Същото се случи и по време на т. нар. dotcom балон през 90-те години и развитието на интернет. В крайна сметка, подобни технологични промени се случват веднъж на поколение и променят цялата структура на икономиката"й. 

Ще станат ли технологичните гиганти още по-големи? 

Според Йорданов, когато се стигне до развитието на т. нар. General Intelligence, тоест AI, който функционира с капацитета на човешкия мозък, към момента изглежда, че Big Tech ще вземат "лъвския пай" от пазара поради факта, че имат средствата, с които да инвестират в тази инфраструктура.  

"В един момент обаче ще се получи прекалено голямо предлагане и тогава доходността от тези проекти вече няма да е толкова голяма. Ако AI технологията стане достатъчно евтина и масова, за да може да се инсталира на потребителските компютри, например, ще се появи и място за по-малки играчи на пазара".