Индустриални паркове, обслужващи някои от най-големите компании в света, са наредени по шестлентовата магистрала до летището в мексиканския град Монтерей.

Региомонтанос, както са известни местните хора, са твърдоглави и предприемчиви. Един от тях казва, че "докато другите плачат, ние продаваме носните кърпички“. 

Местните бизнес лидери вярват, че могат да устоят на заплахите на Тръмп да промени споразумението за свободна търговия, свързващо Мексико, САЩ и Канада. И не са особено притеснени от заплахите на Белия дом, пише Financial Times.

Хулио Ескандон, главен изпълнителен директор на една от местните банки Banco Base, коментира пред FT, че не е забелязал спад в търсенето на заеми.

По думите му, въвеждането на митнически тарифи, насочени към определени сектори, са възможни, но всеобхватна тарифа от 25 процента върху целия мексикански износ е неустойчиво решение в средносрочен и дългосрочен план.

Тръмп обяви мита от 25 процента върху целия мексикански и канадски внос на 1 февруари, то отложи мярката за един месец, след като лидерите на двете страни обещаха да засилят сигурността по границите и да се справят с трафика на наркотици.

В неделя Тръмп обяви нов план, като заплаши с въвеждането на 25-процентно мито върху целия внос на стомана и алуминий, включително от Мексико.

И все пак бизнес лидерите в Монтерей, където се произвежда всичко - от лего до телевизори и части за автомобили за износ, са уверени, че икономическата логика на свободната търговия в Северна Америка ще надделее.

Колко опасни са заплахите на Тръмп?

В момента Мексико е най-големият търговски партньор на САЩ, изнасяйки стоки на север на стойност 500 милиарда долара само за миналата година. 

Мексиканските главни изпълнителни директори отказват да бъдат цитирани поименно по чувствителната тема за митата на САЩ, като предпочитат да се подчинят на правителството, докато преговорите с Вашингтон продължават.  

По време на първия си мандат президентът на САЩ обеща да затвори границата с Мексико, след което отстъпи, когато страната зае твърдата позиция, която той искаше, по отношение на миграцията. 

„Ще изпитваме страх от време на време, но в крайна сметка, Мексико е страната, която има най-голямо значение за САЩ и Тръмп знае това“, коментира един от местните бизнесмени, пожелал да остане анонимен.

Емилио Кадена, главен изпълнителен директор на Prodensa, която помага на чуждестранни компании да създадат производство в Мексико, казва, че докато някои компании са в режим на изчакване, повечето инвеститори продължават да изпълняват плановете си. 

Някои компании смятат да преместят производството си и да инвестират както в САЩ, така и в Мексико. „Мексико е фактор за реиндустриализацията в САЩ“, казва още Кадена. 

В Монтерей дори се шегуват, че „Тръмп е най-добрият президент, който Мексико някога е имал“, имайки предвид сравнително силните инвестиции, които страната привлече по време на първия му мандат. 

Но ранните ходове на Тръмп през втория му мандат все пак предизвикват известно безпокойство. 

„Никой не очакваше Тръмп да стигне толкова близо до налагането на мита“, коментира пред FT Хуан Карлос Бейкър, бивш търговски преговарящ на правителството. Той смята, че фокусът на Тръмп в преговорите му с Мексико за втория му мандат е различен от първия.  

"Сега митата се използват като наказание и се страхувам, че в бъдеще нивото им ще зависи от това дали Мексико прави това, което САЩ искат по отношение на миграцията, сигурността и фентанила. А преценката може да бъде много субективна."

Някои от местните бизнесмени са сигурни, че бизнесът им ще оцелее, дори ако Тръмп, в крайна сметка, наложи по-високи мита на Мексико. Разходите за труд в Тексас са няколко пъти по-високи от тези в Мексико, което, според мексиканците, дава на страната им трайно конкурентно предимство.

Средната заплата в сферата на производството в щата Нуево Леон, чиято столица е Монтерей, е около $33 на ден, докато в Тексас тя е около 292 долара на ден.

"Всички бизнесмени в САЩ лобират пред Тръмп да не разкъсва веригите им за доставки. Те са наши съюзници“, казва още финансистът от Монтерей.  

Неясно бъдеще

Не всички мексиканци обаче са оптимисти. На около 900 километра на юг от Монтерей - в Мексико Сити, политиците са разтревожени. 

"Само защото има силна икономическа логика за поддържане на свободната търговия в Северна Америка, не означава, че Тръмп ще се съобрази с нея. Популистите не винаги следват икономическата логика", казва бивш мексикански правителствен служител. 

Някои бизнесмени от Монтерей смятат, че американският натиск върху президента Клаудия Шейнбаум за резултати срещу наркокартелите може да помогне на Мексико да подобри и собствената си сигурност.

Но основната им грижа е да убедят Тръмп, че трябва да види Мексико като съюзник в битката срещу най-големия си враг - Китай.

Хулио Ескандон от Banco Base вярва, че Тръмп ще се повлияе от аргумента, че Китай е много по-голям проблем за САЩ.

"Американските компании, близки до президента, като Tesla на Илон Мъск, знаят, че единственият начин да се конкурират с Китай е да построят заводи в Мексико". 

Максимо Ведоя, президент на индустриалното лоби в Нуево Леон, смята, че Тръмп е бил прав да повдигне въпроса за нелоялната китайска търговска конкуренция.

„Защо да предприемаме действия срещу Канада и Мексико, когато общият враг е Китай. Интегрираните северноамерикански вериги за създаване на стойност са най-добрият начин за борба с Китай. Ако загубим тази верига за доставки, работните места няма да отидат в САЩ, а в страни като Индия, Виетнам и Малайзия".