Може ли културата да бъде успешен бизнес в България, който да не зависи от държавната подкрепа или от благотворителна дейност? Отговорът на този въпрос потърсихме от създателите на българската компания Artvent, която вече има над 1000 реализирани събития у нас и в чужбина.
Фирмата е основана преди две години и половина, но вече работи с екип от близо 50 души, а оборотът ѝ възлиза на на над 15 милиона лева.
"Турне 2023" на Любо Киров, организирано от Artvent, стана най-продаваното събитие на поп изпълнител за годината, според класацията на Eventim, с близо 25 000 продадени билета и напълно разпродадени концерти.
Ето какво коментираха пред Darik Business Review основателите на компанията Ваня Симонска, Велизар Величков и Атанас Боев.
Могат ли културата и изкуството да бъдат успешен бизнес в България?
Велизар Величков: За да правиш успешен бизнес, не само в България, но и навсякъде по света трябва да спазваш две прости правила. Първото е да добавяш стойност в живота на хората и второто е да решаваш конкретен проблем.
При културата и изкуството е абсолютно същото. И да, може да правиш успешен бизнес в сферата на културата и изкуството, стига да спазваш двете правила.
Клишето "у нас не се дават пари за култура" валидно ли е, имайки предвид, че все още има много хора, включително и артисти, които разчитат най-вече на държавата за финансиране?
Атанас Боев: Със създаването на Artvent през март 2021 г. всички партньори се обединихме около стратегията през първите три години да не разчитаме по никакъв начин на държавни средства.
Просто искаме да си докажем на нас самите, че развлекателен бизнес, пряко свързан със сектора на културата, може да съществува в България на пазарен принцип.
Едновременно с това бяхме абсолютно наясно, че, когато си на един конкурентен пазар с държавни дружества, подпомагани със средства от бюджета, предимството не е на твоя страна.
Две години и половина по-късно имаме продадени над 600 000 билета за събития, свързани с култура, и сме генерирали над 15.5 милиона лева оборот.
Мисля, че тези две числа показват, че да правиш културни събития в България, без да разчиташ на държавата, е напълно възможно. И по-важното, което показват, е, че хората отделят от бюджета си за култура и изкуство.
Как работи бизнес моделът на Artvent и как протича реализацията на един проект?
Ваня Симонска: Всичко започва от идеята. Понякога тя се ражда вътре в екипа, понякога я получаваме като външно предложение. На базата на анализ на пазара, на моментната ситуация, на финансовите прогнози и на, бих казала, дори инстинкт, трупан в годините, преценяваме дали тя може да се реализира точно в този момент.
Ако отговорът е „да“, инвестираме в нея, създаваме концепция и оставяме творческите екипи да си свършат работата. След това завъртаме цялото колело по маркетинг, реклама, ПР, програмиране и организация, за да стигнем до финалните аплодисменти на публиката.
Как се отразява дигитализацията на изкуството? Хората вече свикнаха да правят и купуват всичко през телефоните си.
Атанас Боев: Шегуваме се вътрешно, че Artvent е по-скоро компания от тех сектора, отколкото от културния. Една от основните ни цели е да внедряваме новите технологии в реализирането и развитието на творчески проекти, като театрални пиеси, музикални концерти и др.
90% от рекламата на всички наши продукти е в онлайн пространството, като генерира над 93% от продажбите, които правим. Анализирайки постоянно поведението на хората онлайн – какви са техните интереси, какво ги впечатлява, какво търсят, стигаме до повече и по-широка публика.
През 2023 г. наблюдаваме ръст от над 30% на аудиторията на възраст между 25 и 35 години. Достигането до повече хора в млада и активна възраст разглеждаме като победа не само за нас, но и за целия сектор за сценичните изкуства.
Какво се търси от българската публика? За двете години, в които присъствате на пазара, успяхте ли да си отговорите поне отчасти на този сложен въпрос или той по-скоро няма еднозначен отговор?
Ваня Симонска: Със сигурност отговорът няма как да е еднозначен, защото хората са различни, имат различни интереси и желания. Това, което обаче виждаме, е, че публиката иска качествено преживяване и като съдържание, и като организация.
И мисля, че това е съвсем нормално, защото хората инвестират от бюджета и времето си, за да отидат на дадено събитие. Затова и се опитваме постоянно да отговаряме на високите изисквания на публиката, защото тя знае какво иска и заслужава да го получи.
Какъв екип е необходим за работата на агенцията и имате ли планове да го разширявате?
Ваня Симонска: Екипът ни е от хора с висока експертиза в различни професионални сфери – творчески, финанси, маркетинг, реклама, ПР, организация, техническо обезпечаване…
Но както всеки е експерт на своето си поле, така всички разчитаме един на друг, за да се върти този сложен механизъм за реализацията на всеки един проект.
Атанас Боев: Постоянното разширяване на портфолиото на Artvent върви паралелно с постоянното разширяване на екипа, за да можем да отговаряме на нуждите на всяка една продукция. Започнахме трима, сега вече сме над 45 души, които работят по различните творчески проекти.
Плановете ни за 2024 година са свързани с разширяването на вече съществуващите ни екипи с 20%, както и създаването на два нови отдела.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 1 часДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 2 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 2 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 3 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 3 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 4 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bg100-годишното съперничество между България и Ирландия
dsport.bgСуперсблъсъци в първите по рода си четвъртфинали от Лига на нациите
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg