Онлайн търговията се променя с бързи темпове, а развитието на технологиите оформя нови тенденции и създава цели нови пазарни сегменти. 

И в България все повече хора пазаруват онлайн, като се забелязват и някои характеристики, специфични за местния пазар. 

Какви са актуалните тенденции в електронната търговия, как се развива тя у нас, какво отличава успешните онлайн търговци и как ще пазаруваме в бъдеще - по тези въпроси Darik Business Review разговаря с Никола Минков, основател и изпълнителен директор на SEO агенцията Serpact.

С какво кампанията около Черния петък беше по-различна тази година?

Тази година в България бяха регистрирани интересни тенденции по време на кампанията около т. нар. Черен петък. Трима от всеки четирима българи в градовете са направили някакви покупки в този период. 

По данни на Българската асоциация за електронна търговия, само за периода от 17 до 19 ноември онлайн продажбите са за над 300 млн. лв., а до края на ноември сумата възлиза на 500 млн. лв. 

Сред най-купуваните стоки по време на кампанията традиционно са дрехите, обувките, парфюмите, продуктите за лична грижа, бяла и черна техника, домакински уреди и други. 

Променя ли се e-commerce индустрията и в каква посока? 

Забелязва се, че все повече поръчки идват от мобилни устройства. В глобален мащаб те вече генерират повече от половината онлайн продажби. Според Statista, дигиталните разплащания през дигитални портфейли са 49% от всички трансакции в световен мащаб, а тези с кредитни карти - 21% от общия обем.

Според Българската асоциация за електронна търговия, през 2024 г. B2C продажбите (от англ. business to consumer, или от търговци към потребители) показват около 20% ръст и надхвърлят 2.34 млрд. евро, или 2.3% от брутния вътрешен продукт на страната. 

Водещата причина за увеличаващия се обем на електронната тръговия е удобството, спестяването на време и по-добрата защита на потребителите. 

Какви са особеностите на българския пазар и какво трябва да знаят потребителите и търговците? 

Масовото използване на наложен платеж, което беше характерно за българския пазар, постепенно започва да отстъпва място на картовите плащания.

Една от основните разлики на пазара у нас, в сравнение с останалите държави в Европа, е, че много от потребителите използват правото си за връщане на продуктите в 14-дневен срок, но в същото време не са малко и злоупотребите с това право. 

Има купувачи, които поръчват по няколко чифта маратонки или дрехи и след като ги пробват в офиса на куриерската фирма, например, връщат по-голямата част от продуктите.

Те дори не са длъжни да посочват основание за това. При тези случаи всички разходи по логистиката остават за търговеца. Проучване на Българска Е-комерс Асоциация с обхват от 4.9 млн. онлайн поръчки показва, че при 7.99% от тях купувачите са се възползвали от правото си на отказ в 14 дневен срок.

В последните години много търговци въведоха системи за "прозвъняване" на всяка поръчка, които позволяват личен контакт с клиента, за да лимитират тези случаи. Това обаче отново е свързано с отделянето на доста сериозен ресурс. 

Вероятно в бъдеще изкуственият интерект ще поеме голяма част от тази работа на онлайн магазините. 

Има ли универсална формула за успешна онлайн маркетингова стратегия? 

В България все още има компании, които тепърва обмислят своето дигитално присъствие. Но в днешно време е ясно, че ако не си онлайн, губиш много. 

Другата група са бизнеси, които се стараят да развиват онлайн търговията, но да не разчитат основно на нея. Това също е опасно, тъй като виждаме инвазия на големи онлайн магазини от Чехия, Унгария, Полша и други държави, които разполагат с вече наложени марки, добра инфраструктура и технологии. 

За щастие, има и български търговци, които се разрастват зад граница. 

Голямата "битка" в бъдеще няма да е за конкретния брой продажби, а за задържането и ангажирането на потребителите. Това е свързано с програми за лоялност, с отстъпки и с персонално отношение.

Това изживяване може да се подобри с AI технологиите и точно това ще бъде инструментът, към който търговците ще трябва да се приспособят.

Как големите технологични компании, като Alphabet и Amazon, променят "правилата на играта" в онлайн търговията? 

Когато разглеждаме бизнеса на Amazon, трябва да сме наясно, че те са технологична компания. При тях инфраструктурата е много добре развита и това е голямо предимство пред един по-малък онлайн магазин. 

От друга страна, предимството на по-малките играчи е, че са по-гъвкави. Те могат да бъдат по-целенасочени към определена таргет група или конкретен тип продукти, които отговарят на нуждите на местната аудитория. 

Големите платформи за онлайн търговия, известни вече като marketplace, им позволяват да се включат на даден пазар и да го "тестват" сравнително лесно, за да си валидират продукта. 

А вече са наблюдава и тенденцията малките магазини да бъдат закупувани от средните играчи по веригата, които са оптимизирали по-добре своите процеси и търсят експанзия.  

Но е ясно, че създаването на един онлайн магазин вече е сравнително лесно, както и използването на различни маркетингови канали за развитието им.

"Играта" обаче се усложнява значително от навлизането на изкуствения интелект, тъй като все повече бизнеси започват да го използват и трябва да се търси правилния баланс между количеството и качеството на кампаниите. 

Едно от нещата, които забелязваме, че работят добре, е персонализираното отношение към потребителите - да разбереш техните нужди и да говориш на техния език. 

Как ще пазаруваме след 10 години?   

Персонализираните препоръки, изготвени от AI, но базирани на реални потребителски данни - това е нещото, което ще промени онлайн търговията в близко бъдеще и ще трансформира изцяло начина, по който ще пазаруваме. 

В момента липсата на акуратни данни забавя въвеждането на AI решения и обяснява донякъде неспособността им да дават добри препоръки за покупка.

По-младите хора държат изключително много на социалната отговорност на компаниите, от които пазаруват. За тях е важно дали един продукт има екологична опаковка, какво е влиянието им върху околната среда, дали се доставя с електрически транспорт и т.н. 

Това създава един цял нов пазарен сегмент и част от големите брандове се опитват да достигнат точно тези хора. 

Продуктите втора употреба - отново по линия на екологията, също развиват много активно своето онлайн присъствие. Компаниите намират нови начини за рециклиране на продуктите, за привеждането им в търговски вид и за свързването на купувачи и продавачи в онлайн среда. 

Защо за търговците е важно експертното мнение, когато търсят решения за развитие на своето онлайн присъствие? 

Оптимизацията на търсенето в интернет, или т. нар. SEO (от англ. search engine optimization), продължава да бъде най-устойчивия канал, тъй като не зависи от това дали ще спреш или ще увеличиш разходите си за реклама, с коя агенция работиш и т. н.

Този инструмент може да помогне на компаниите да търсят нови фрази, ключови думи и да достигат до нови аудитории.

Измерването на ефективността на маркетинга през големите платформи, като Facebook и Google, дисплей рекламата, имейл маркетинга, визуалните канали - в лицето на TikTok и YouTube, както и всички останали инструменти, които могат да се използват, ще зависи във все по-голяма степен от изкуствения интелект. 

Това отново дава възможност на агенциите да се откроят и да подобрят резултатите на своите клиенти.

Защото в противен случай посланията ще стават все по-еднакви и ще се загуби уникалността си, като резултите от този процес ще са позитивни единствено за технологичните гиганти, на които ще се падне най-голямото парче от "баницата".