Постоянното преследване на баланс между работата и личния живот e достойно за възхищение, но може да бъде плашещо. За щастие, има нова перспектива, която предлага по-реалистичен и постижим начин на живот.

Джеф Карп, преподавател по биомедицинско инженерство в медицинския факултет на Харвардския университет и в Масачузетския технологичен институт, използва научния си опит, за да сравни движенията на махалото с приливите и отливите на ежедневието.

В своята книга „Инструменти за запалване на живота“ Карп насърчава читателите да използват природата като наръчник за създаване на идеи и преминаването към действия. Един от инструментите, които той препоръчва, е следването на “начина на живот на махалото.”

“Чуваме тези неща от други хора, като доверете се на процеса, балансът е толкова важен, имаме нужда от баланс, това е крайната цел,” казва Карп пред CNBC.

“В крайна сметка, това е много разочароващо и може да доведе до безпокойство, защото постоянно чувстваме, че не сме намерили баланса. Има състояние, в което трябва да се намираме, а ние никога не сме в това състояние.”

Карп забелязва в собствения си живот, че дори когато дава най-доброто от себе си, постигането на баланс винаги просто не е устойчиво.

“Осъзнах, че ако започнем да разглеждаме всичко в живота си, като нашите енергийни нива, нашата мотивация, нашия глад и сън, така сякаш всичко е част от едно махало и започнем да правим стъпка назад и да си го представяме, това би могло да бъде изключително овластяващо,” казва той.

“Животът има естествен ритъм, както при махалото.”

Пет начина, по които можете да практикувате начина на живот на махалото

Независимо дали става въпрос за качеството на съня ви, което се променя, или нивото ви на енергия, по което трябва да поработите, когато махалото се залюлее в посока, която не ви харесва, бъдете търпеливи със себе си, съветва Карп.

“Започнете да премествате фокуса си от това очакване за постигането на цел и го насочвайте повече към наистина проста, единична стъпка, която можете да предприемете, просто за да върнете нещата”.

В тези моменти Карп насърчава хората да мислят за това като за забавно предизвикателство и да опитат някои от следните стъпки:

Наблюдавайте внимателно какво се случва. Погледнете по-отблизо как това, което правите през деня, може да влияе на ситуацията. След това направете положителни корекции, които биха могли да ви подкрепят по-добре.

Обърнете внимание на естествените си енергийни модели. Установете времената от деня, дните от седмицата или сезоните през годината, когато имате най-ниски и най-високи енергийни нива. Коригирайте графика си, за да вземете предвид тези фактори, за да увеличите производителността и за периода за почивка.

Бъдете любопитни. Развийте интерес към периодите на трудности и вижте какво можете да научите от тях. Бъдете отворени към нови изживявания, които може да увеличат издръжливостта ви.

Разберете, че когато махалото се залюлее на едната страна, то трябва да се върне обратно. При всеки спад зад ъгъла вероятно идва и възход. Не забравяйте, че промяната е единствената константа.

Правете редовни самостоятелни проверки. Мислете за това какво се случва в живота в по-голям мащаб, което може да ви кара да усещате дисбаланс. Решете кои малки стъпки ще предприемете, за да подобрите нещата с времето.

Да кажем, че проблемът е, че спите по-малко и по-некачествено. Прилагането на начина на живот на махалото може да се проявява в това да си лягате по-рано или да се разтягате в продължение на няколко минути, преди да опитате да заспите, за да отпуснете тялото си, казва Карп.

“Направете равносметка на това, което работи и на това, което ви пречи,” казва той. “След това обмислете други възможности, други начини на мислене, като ‘Каква е първата, единична стъпка, която бих могъл да направя?’”