Базираният в американския щат Вирджиния износител на втечнен природен газ Venture Global разкри подробности за планираното си листвене на борсата в Ню Йорк.

То има потенциал да се превърне в най-голямото енергийно IPO за последното десетилетие, пише The Economist.

Основаната през 2013 г. компания използва мащабируемо модулно оборудване за своите терминали вместо използваните от нейните конкуренти скъпи поръчкови инсталации.

По този начин тя успява да намали времето, необходимо за изграждането на голям LNG терминал, наполовино - до по-малко от три години. Това ѝ помогна да "подбие" цените и да спечели ранни договори с престижни клиенти, включително британската петролна компания Shell.

Оттогава фирмата непрекъснато се разраства. Когато нейният втори терминал за износ в Луизиана влезе в експлоатация, тя ще бъде втората по големина фирма за износ на LNG в САЩ.

Venture Global вече е събрала колосалните $54 милиарда капитал, за да финансира своите инвестиции и разширения. Сега фирмата иска да се докосне до публичните пазари на акции и има за цел да набере приблизително близо 2 милиарда долара, осъществявайки едно от най-големите публични предлагания на енергия от повече от десетилетие. 

Първоначалните очаквания бяха, че компанията ще гони пазарна оценка от над 100 милиарда долара, която щеше да надвиши тази на гиганти, като BP и Sinopec, но в началото на тази седмица тя обяви, че ще предложи на пазара 70 милиона акции на цена между 23 и 27 долара за брой, което прави около 1.9 милиарда долара.

Ако IPO-то бъде успешно, то ще оцени компанията на малко над 65 милиарда долара.

Доказан бизнес модел

Едно от предимствата на Venture Global е, че тя вече се е доказала на пазара. Нейният гъвкав технически подход може да революционизира бизнеса с LNG. Конкурентите ѝ тепърва се опитват да възприемат модулните технологии. 

През 2023 година компанията е реализирала приходи от близо 8 милиарда долара през 2023 г. спрямо 6.5 милиарда долара през предходната година. Дългосрочните ѝ договори се очаква да осигурят приходи от над 100 милиарда долара през следващите две десетилетия.

Възходът на изкуствения интелект се оказва благодатен за индустрията на природния газ. Газът е много по-чист от въглищата, което има значение за големите технологични фирми, опитващи се да постигнат целите си за нулеви нетни въглеродни емисии.

Газовите централи работят надеждно, независимо дали духа вятър или грее слънце, което им дава предимство пред нестабилните възобновяеми енергийни източници.

Очаква се акциите на фирмата да започнат да се търгуват на Нюйоркската фондова борса още в края на този месец, малко след встъпването на Доналд Тръмп като президент на 20 януари. Той е откровен поддръжник на изкопаемите горива и изрично призова за увеличаване на износа на LNG.

Тръмп обеща, че едно от първите му действия на поста ще бъде да сложи край на противоречивата „пауза“, наложена от президента Джо Байдън върху одобрението на нови проекти за добив и износ на природен газ.   

Рискове и предизвикателства

Разбира се, не липсват и предизвикателства. Агресивните търговски практики на Venture Global накараха големи клиенти, включително BP и Shell, да предявят арбитражни искове на обща стойност над 5 млрд. долара.

Те твърдят, че когато цените на синьото гориво са се повишили, компанията е подавала газ на нивата на спот пазарите, вместо да изпълнява договорните си задължения към петролните гиганти (нещо, което фирмата категорично отрича). 

Освен това анализаторите прогнозират, че в рамките на няколко години световният пазар на втечнен природен газ ще страда от пренасищане, което може да се окаже болезнено за доставчиците.

Venture Global може да се наложи да предложи още иновации, ако иска да постигне толкова големи успехи като публична компания, колкото и като частна.