Доналд Тръмп заплаши Европейския съюз с търговска война, ако не започне да купува повече петрол и газ от Съединените щати.
Но въпреки че Брюксел сигнализира, че е отворен към идеята, европейските страни продължават да внасят рекордни количества по-евтин втечнен природен газ от Русия, пише Financial Times.
Въпросът дали Европа може да действа като блок и да купува повече американско гориво надвисва над трансатлантическите отношения след встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ.
"Мащабни покупки на нашия нефт и газ. Иначе - мита докрай!!!”, написа Тръмп в типчния за него емоционален стил в социалните мрежи миналия месец.
Скоро след преизбирането му президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен подкрепи идеята и заяви, че за Европа ще е добре да замени руския втечнен природен газ с американски.
ЕС иска, но не може да се откаже напълно от руския газ
Но изпълнителният орган на ЕС не е купувач и не може да направи нищо повече от това да сигнализира на новоизбрания президент на САЩ, че европейските компании се интересуват от американски суровини.
Блокът обеща през 2022 г. да купува повече LNG от САЩ, но източници, близки до европейската администрация, коментират пред FT, че няма незабавни планове за актуализиране на това обещание.
Основният проблем на Европа е неспособността ѝ да се откаже от по-евтините руски изкопаеми горива. Миналата година компаниите от ЕС са внесли рекордни количества LNG от Русия.
Опасявайки се от свиване на доставките, след като Москва постепенно изключи тръбопроводния газ за Европа, ЕС се отказа от забрана на втечнения природен газ, както направи с руските въглища. Не е поставен и таван на цените на руския LNG, доставян с танкери, какъвто беше случаят с петрола, например.
Вместо това блокът си постави индикативна цел да се откаже напълно от всички руски изкопаеми горива до 2027 г. и позволи на правителствата да забранят на руските износители да използват газовата инфраструктура на ЕС.
Някои министри обаче се оплакаха, че това не е достатъчно, за да принудят компаниите да нарушат съществуващите договори.
Задават ли се нови санкции?
LNG може да бъде включен в нов кръг от санкции, според дипломати от ЕС, но това ще изисква единодушно одобрение от всички 27 държави-членки, като Унгария и Словакия вероятно ще се противопоставят.
Администрацията на американския президент Джо Байдън добави две по-малки руски съоръжения за втечнен природен газ към списъка на санкционираните от САЩ организации, но се отказа да включи Ямал - основен терминал, снабдяващ Европа и други части на света.
"Един много логичен ход би бил администрацията на Тръмп да въведе по-строги санкции и срещу Ямал, като се има предвид как бъдещият президент се стреми да настоява за повече американски износ на LNG за Европа", смята Татяна Митрова, анализатор в Центъра за глобална енергийна политика.
Американската индустрия е уверена, че има повече от достатъчно свободен капацитет, за да измести руския LNG от европейския енергиен микс.
Според S&P Global Commodity Insights, общо 10.3 милиона тона втечнен природен газ вече са договорени за Европа от строящи се заводи в САЩ.
Допълнителни 9.5 милиона тона също са налични за купувачите, включително в Европа. Тези обеми надвишават 17-те милиона тона руски LNG, внесен от ЕС миналата година.
Тръмп обеща да вдигне замразяването на нов капацитет за износ на LNG, наложено от предишната администрация като едно от първите му действия на поста.
ЕС също има възможност да внася повече в терминали за регазификация, които превръщат транспортираното втечнено гориво обратно в газ.
Каква е цената?
Ценовата чувствителност остава най-сериозния проблем за увеличаването на американските доставки. И докато Тръмп настоява за засилване на американския енергиен експорт, ЕС се опитва да защити своите собствени индустрии и да намали високите цени на енергията, особено в Германия, която е най-голямата европейска икономика.
Цените на газа в ЕС са приблизително три пъти по-високи от тези в САЩ и упорито остават над двойно по-високи от тези, на които се търгуваше синьото гориво преди руската инвация в Украйна през 2022 г.
Анатол Фейгин, главен търговски директор на базираната в Хюстън компания за износ на втечнен природен газ Cheniere Energy, коментира пред Financial Times, че търговските решения и ценовите сигнали ще определят потоците на LNG от САЩ към Европа, а не правителствените укази.
Една от опциите за Брюксел и за държавите в ЕС е създадат стратегически резерв за втечнен природен газ, който може да включва доставки от САЩ.
Търсенето на природен газ в ЕС се очаква да спадне с до 25% до 2030 г., в сравнение с нивата от 2023 г., според прогнозите на Международната агенция по енергетика, докато други страни, включително Катар и Канада, също са готови да увеличат добивите си.
"Ние сме в началото на нова вълна от доставки на LNG. С всяка изминала година за Европа ще става все по-лесно да намери алтернативи на руския газ и то на все по-ниска цена, особено от 2026 г. нататък“, прогнозира Майкъл Стопард от S&P Global Commodity Insights.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как да си извадите ПИК на НАП и за какво ви трябва?
преди 1 часАТИ: Предложението за отнемане на лицензи е абсурдно, некомпетентно и опасно
преди 1 часСамотна риба в японски аквариум се сдоби с необичайна компания
преди 2 часаИсторията на Пол Алън - съоснователя на Microsoft
преди 2 часаСтойността на марката Tesla пада с $15 млрд. през 2024 г.
преди 3 часаГръцките банки намаляват таксите
преди 4 часаПрочети още
Шапката на Мелания: Защо всички говорят за аксесоара на първата дама?
darik.bgЧестит рожден ден, Дарик!
darik.bgПървите речи на президентите на САЩ: Поглед през годините
darik.bgСираков, Боримиров, Чандъров и фенове на ЦСКА в общ полет към Анталия
dsport.bgИвелин Попов: Футболът трябва да обединява, а не да разделя
dsport.bg1679 бебета се раждат през 2024 г. в УМБАЛ Токуда
9meseca.bg