Най-големият производител на зехтин в света прогнозира спад на цените, след като те достигнаха рекордни стойности в началото на годината поради въздействието на сушата, високите лихвени проценти и инфлацията.

В Европейския съюз цените на зехтина са се повишили с 50% на годишна база през януари, а във Великобритания са скочили със 150%, в сравнение с края на 2021 г.

В Испания, където е базирано почти половината от световното производство на зехтин, две последователни години на суша повлияха зле на реколтата от маслини, което доведе и до скок на цените в световен мащаб.

Испанската Deoleo обаче очаква много по-добра реколта през сезон 2024-2025 г.

"Перспективите са положителни за следващите месеци, тъй като се очаква пазарът да започне да се стабилизира и нормалното състояние да бъде постепенно възстановено с напредването на новата реколта и увеличаването на предлагането“, коментира пред CNBC Мигел Анхел Гузман, главен търговски директор в Deoleo. 

Той е на мнение, че кризата не е приключила напълно, тъй като все още има напрежение в цените на някои висококачествени зехтини. Компанията очаква цените да паднат наполовина от рекордните нива, наблюдавани в началото на годината.

"Очаква се облекчаването на цените да започне между ноември, декември и януари, при условие че времето и условията на реколтата останат стабилни през следващите седмици“.

Междувременно, други средиземноморски страни са изправени пред смесени перспективи. 

Гърция все още страда от продължителна суша, разбивайки надеждите за солидна реколта, а Турция, която миналата година се превърна във втория по големина производител на зехтин в света, прогнозира рекордна реколта от 475 000 тона зехтин през настоящата стопанска година.