
Глобална карта на риска разкрива най-опасните държави и градове се посещение по света.
Израел, Ливан и Иран са сред най-опасните места за посещение през 2025 г., според Световната карта на риска, която разкрива къде туристите е най-вероятно да се сблъскат със заплаха за сигурността си.
Картата е изготвена въз основа на риска от политическо насилие, социално недоволство, насилствени и дребни престъпления, както и последици от климатични промени, като всички тези фактори са анализирани от Safeture и Riskline.
Като цяло, ситуацията със сигурността се е влошила в 77 държави. Буркина Фасо, Либия и Мианмар също бяха добавени към списъка с най-опасните държави.
Сред най-безопасните за посещение места в Европа са Германия, Швейцария, Люксембург, Белгия, Финландия, Исландия и Норвегия, където рискът е определян като „незначителен“.
Великобритания, заедно с Франция, Испания и Швеция обаче са поставени в категорията „умерен риск“, като рискът в Италия, Нидерландия и Полша също е по-висок.
Сред ключовите фактори за това са политически вълнения, публични демонстрации и природни предизвикателства като бури и наводнения.
Преди това в списъка с държави с „екстремен“ риск за безопасността бяха държави като Сомалия, Сирия, Судан, Йемен и Украйна, които продължават да бъдат считани за високорискови зони за посещение, посочва Daily Mail.
Ситуацията със сигурността се подобрява в други държави. Аржентина, Армения, Босна и Херцеговина, Китай, Мароко и Куба се изкачват до втората категория с „умерен риск“.
По отношение на безопасността в отделни градове, швейцарската стoлица Берн е считана за най-безопасният град за посещение в света, следван от Доха, Мелбърн, Монреал, Мускат и Отава.

За много безопасен град още е считан Сеул, макар че след събитията от последните с обявяването и отмяната на военно положение в страната и сблъсъците между протестиращи и армия и полиция това може да се промени.
Сред най-опасните градове са Сана в Йемен, Бейрут в Ливан и Газа.
Една луксозна туристическа дестинация, която преди това бе в категорията „изключително безопасна“ вече е отбелязана със „среден риск“ за 2025 г.
Политическата нестабилност на Малдивите е нараснала, в комбинация с увеличение на социалното напрежение и религиозния екстремизъм, като тези фактори са допринесли за промяната категорията на страната.
Нарастващите последици от климатичните промени, като наводнения и брегова ерозия също влошават ситуацията.
При изготвянето на картата е взето предвид и състоянието на местното здравеопазване.
Анализът показва, че здравната инфраструктура е особено лоша в страни като Афганистан, Бангладеш, Камерун, Централноафриканска република, Хаити, Мианмар, Южен Судан, Судан, Венецуела и Йемен.
Медицинските заведения там са неадекватни, а достъпът до основни лекарства и спешна медицинска помощ е силно ограничен.
Болести, които са лесно лечими в други части на света, биха могли да се превърнат в реална заплаха там, според доклада на Safeture и Riskline.
Разработената от двете компании карта се обновява постоянно съобразно актуалните събития.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg