Най-подходящият матрак за вас вече може да бъде избран с помощта на изкуствен интелект.

Иновацията е на българския производител на матраци и спални продукти ТЕД БЕД ЕАД, като предстои да бъде представена на пазара у нас до дни.

Компанията използва щатска технология, която измерва и визуализира натиска от тялото, анализира получените резултати в реално време и препоръчва най-подходящите модели матраци, съобразени с индивидуалните резултати.

За целта трябва да легнете върху специална сензорна подложка в обичайната ви поза за сън. След това получавате на имейл предложения с най-подходящите за вас продукти.

Клиентите на ТЕД ще имат възможност да се възползват от технологията в някои от фирмените обекти на компанията от 7 октомври, както и в специални промо зони в част от моловете в страната.

Матрак със сензорна постелка с AI в шоурума в производствената база на ТЕД БЕД в Пловдив.

Посока Азия

Това не е единствената новост, която очаква българската компания, създадена през 1994 г. Производителят ще разширява пазарните си позиции в Азия през следващите години – и по-конкретно в Южна Корея, където планира да завземе 10% пазарен цял за период от три години.

Това ще бъде постигнато с инвестиция от 300 000 евро, според главния оперативен директор на ТЕД БЕД Диана Харлова. Този пазар не е непознат за компанията, разказва още тя – преди години само с няколко акции в партньорска мрежа фирмата успява да постигне 2% пазарен дял.

За плануваната експанзия през следващите години ще бъде нает местен екип, който ще ръководи операциите на компанията както в Южна Корея, така и в Япония.

У нас ТЕД държи около 32% от пазара (изчислено в стойност), като годишният оборот на производителя за 2023 г. е 67 млн. лв. Компанията разполага с над 1 500 точки на продажба, както и с 25 фирмени магазина, някои от които на франчайз.

59% от продуктите й са предназначени за българския пазар, а останалите 41% се изнасят за над 30 държави по света.

Зелени технологии, зелени матраци

ТЕД БЕД инвестира над 15 млн. лв. в изграждането на собствена фотоволтаична централа с мощност 2.5 мегавата, както и в парк за съхранение на соларна енергия с капацитет 15 мегавата.

Така компанията напълно покрива енергийните нужди на производствената и складовата си база край Пловдив, които се простират на 53 000 кв. метра разгърната площ.

Всеки ден от там излизат по 2 500 матрака, разказва производственият директор Георги Примов по време на посещението в завода в рамките на кампанията "Мебелите на България: традиции и иновации" на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост.

Чрез технологията „Нулев отпадък“ компанията оползотворява 95% от остатъчните материали, влагайки ги обратно в производството. Автопаркът й е обновен с нови плъг ин хибридни автомобили, а употребата на компресирана опаковка спестява много транспортни разходи.

Благодарние на тези мерки, ТЕД БЕД спестява за година 25% CO2, равняващ се на въглеродния отпечатък на 600 човека.

Производствената база на ТЕД БЕД в Пловдив.

Знаете ли, че

Първите матраци европейците взаимстват от арабите по време на кръстоносните походи. Те слагали възглавници на пода, върху които си почивали.

Думата „матрак“ идва от арабското matrah – означаващо „място, на което е хвърлено нещо“.

Първоначално матраците се пълнят със слама, пера, памук или конски косми. Днес обичайно са съставени от пружини и гъвкави полиуретанови материали.

Сънят в цифри

  • 23 500 часа ще прекараме в сън през следващите осем години
  • 600 лева е средната цена на матрак за единично легло
  • 270 мл течност отделя тялото ни, докато спим
  • 20 стотинки струва качественият сън на вечер*
  • 8 години живот има един матрак, след което трябва да бъде подменен

* Според изчисления на ТЕД БЕД