След няколкото трудни години на локдауни и ограничения за пътуване, хората най-накрая започват отново да обикалят земното кълбо.

Въпреки това, международните пътувания често са съпътствани с малко джет лаг (ефект от часовата разлика), което може да затрудни приятното изкарване на почивката отначало и да се прояви, след като се върнете у дома.

Защо при хората се проявават ефекти от т. нар. джет лаг? Има ли нещо, което може да се направи, за да се смекчат тези ефекти?

Какво причинява джет лаг?

Понятието “джет лаг” описва физическите и познавателните симптоми, които се проявават у хората вследствие на бързото преминаване през няколко часови зони.

Преди да потеглите, вие сте синхорнизирани с вашето местно време. След като навлезем в друга часова зона, ритъмът на нашето тяло вече не е в синхрон с часовника на стената.

Тогава се проявяват симптомите на джет лаг. Спи ви се, когато искате да сте будни и стоите с широко отворени очи, когато ви се иска да спите. Гладни сте посред нощ и може да изпитате подуване или гадене, ако се храните през деня.

Докато вашият телесен часовник и ритъмът, който контролира, съвпадне с новото местно време, вие сте физиологично и психично объркани.

Джет лагът не се проявава по един и същи начин при всички хора

Интересното е, че хората изпитват по различен начин джет лаг. Това е така, защото всички ние се ръководим от вътрешния си ритъм.

Повечето от нас имат естествен дневен цикъл от около 24.2 часа. Така, ако живеем в пещера и не виждаме никаква светлина, нашият цикъл за спане/будно състояние и други дневни състояния би бил около 24.2 часа.

Учени смятат, че това е еволюционно приспособяване, което ни позволява да се приспособяваме към различната дължина на деня през годината.

При някои хора обаче този цикъл е по-дълъг от други и това може би играе роля за начина, по който човек изпитва ефектите от джет лаг.

Резултатите от изследвания предполагат, че ако човек има по-дълъг цикъл, може да се приспособява по-бързо при пътувания на запад, като например от Австралия към Южна Африка, но не е ясно дали по-краткия цикъл помага при пътувания в обратната посока.

С напредването на възрастта, издръжливостта на хората също така намалява, така че по-възрастните от нас може да изпитват по-тежки симптоми на джет лаг.

По отношение на посоката на пътуване, като цяло, много хора намират пътуването на запад, при което “печелите” време, малко по-леко.

Някои хора може би се питат дали ефектите от джет лаг не са само в главата. До известна степен това е така, защото се получава разминаване между часовника на вашето тяло (което се определя от мозъка) и вашето местно време.

Това обаче не означава, че можете да се разубедите, че няма такова нещо като джет лаг. По-добре е за това да се мисли като за физилогочно състояние, а не като за психологическо.

За щастие, има няколко простички неща, които да облекчат симптомите от джет лаг и да помогнат на тялото ви да се приспособи. Това е особено важно за елитните спортисти, които пътуват, за да се състезават.

1. Първо, решете дали си заслужава да се приспособявате към новото време или не. Ако става въпрос само за кратко пътуване, е по-логично да останете в своето местно време.

Ако е за повече от три дни, започнете съзнателно да измествате своя собствен ритъм, като например кога спите, кога се храните, спортувате или набавяте слънчева светлина, към новата часова зона.

2. Ако се опитвате да промените своя телесен часовник, добра идея е да започнете в самолета. Сверете часовника си по часовата зона на вашата дестинация и планирайте своите дейности в съответствие с това време.

3. Поддържайте нивата на прием на кофеин и алкохол ниски по време на пътуването. Това ще е от полза за съня и хидратацията и ще ви помогне да приспособите телесния си часовник към новата часова зона.

4. Когато се приспособявате към новата часова зона, опитвайте да спите през нощта местно време и просто почивайте, когато имате нужда, в други периоди. Кратките дремки могат да ви осигурят прилив на енергия, за да справите през деня и с вечерните занимания.

Старайте се те да са около 30 минути и избягвайте дремки по-късно през деня с наближаването на планираното време за лягане.

5. Стомашно-чревният дискомфорт е симптом на джет лаг. Ако имате проблеми със стомаха, когато пътувате, придържайте се към малките хранения и се хранете, само когато сте гладни. Тялото ви ще ви подскаже, когато е готово за храна. Съвет номер 3 за кофеина и алкохола важи и тук.

6. Излизайте навън. Слънчевата светлина е от ключово значение за приспособяването към нова часова зона. Съобразените със смяната на вашата часова зона дейности на открито ще помогнат.