НАСА започна тестове на нов свръхзвуков самолет почти 22 години, след като Concorde извърши последния си пътнически полет.

„Тихият“ изследователски проект X-59 – дълъг 30 метра и с размах на крилата от 9 метра – е проектиран да лети по-бързо от скоростта на звука, без да генерира силен шум.

На 10 юли тестовият пилот на НАСА Нилс Ларсън е извършил първия тест за рулиране с ниска скорост на X-59 в завод 42 на ВВС на САЩ в Палмдейл, Калифорния.

По време на теста екипажите са наблюдавали кормилните и спирачните системи, докато самолетът е маневрирал по пистата. Според НАСА:

„През следващите седмици самолетът постепенно ще увеличава скоростта си, което ще доведе до тест за рулиране с висока скорост, който ще го отведе точно преди точката, от която би излетял.“

X-59 е част от мисията Quesst на НАСА, чиято цел е да извърши тих свръхзвуков полет.

Космическата администрация твърди, че се очаква самолетът да лети със скорост 1.4 пъти по-висока от тази на звука, или близо 1 500 километра в час, с потенциал да свърже Ню Йорк и Лондон за три часа и половина.

Според НАСА, данните, събрани от тестовите полети на X-59, ще бъдат използвани за определяне на „приемливи прагове на шум“ за търговски свръхзвукови полети над сушата.

На 27 април 1973 г. федералното правителство на САЩ забранява всички граждански свръхзвукови полети над сушата, за да предотврати стряскането на обществеността от произтичащите от тях силни шумове.

Мениджърът по интеграция на мисията Quesst на НАСА Питър Коен по-рано заяви:

„Вместо правило, основано единствено на скоростта, ние предлагаме правилото да се основава на звука. Ако звукът от свръхзвуков полет не е достатъчно силен, за да притесни някого отдолу, няма причина самолетът да не може да лети свръхзвуково.“

Последният свръхзвуков пътнически полет е изпълнен от British Airways с Concorde от летище JFK в Ню Йорк до летище Хийтроу в Лондон на 24 октомври 2003 г.

Свръхзвуковият самолет претърпява катастрофа в Париж на 25 юли 2000 г., което, наред с високите оперативни разходи и намаляващия брой пътници, води до изваждането му от употреба.