
Преди време имаше опасения, че кулата в Пиза е пред рухване, тъй като наклонът, която я бе превърнал в толкова популярна забележителност, заплашва нейното съществуване.
Тази седмица, в която тя празнува своя 850-и рожден ден, появата на наклонената забележителност в забавни туристически снимки бе гарантирано за години напред, след като нейните пазители потвърдиха, че тя се намира в добро състояние.
“Днес камбанарията е стабилен паметник”, заяви Андреа Маестрели, президент на Opera della Primaziale Pisana (OPA) - организация с 1000 годишна история, която се грижи за катедралния комплекс, от който е част и кулата.
Положението обаче не винаги е било такова. В началото на 90-те години наклонът на кулата, която е в основата на обект, който е част от културното наследство на ЮНЕСКО, достигна 4.5 градуса, а опасенията за нейната стабилност доведоха до международни усилия за предотвратяване на рухването ѝ, като работата по кулата започна през 1993 г. и продължи осем години.
Сега експерти твърдят, че бъдещето ѝ е “светло,” като сателитно и наземно наблюдение следи дори за най-малката промяна в позицията ѝ, което превръща известната камбанария в един от най-наблюдаваните паметници в света.
Първият камък по изграждането на кулата на Пиза е положен на 9 август 1173 г., “благодарение на дарението от 60 монети от страна на вдовица на име Берта, за построяването на камбанария на нашата катедрала,” заяви по-рано през седмицата архиепископът на Пиза Джовани Паоло Беното.
Проблеми от самото начало
Проблемите със стабилността на кулата започват отрано. Строителството е прекъснато на третия отворен ред от колони поради слягане и е възобновено едва през 1275 г., когато са добавени нови три нива.

В опит да се изправи кулата, горните три нива са изкривени в противоположната посока на накланянето. Кулата е завършена в средата на 14-и век, когато е добавена камбанарията.
След като наклонът се увеличава в края на 20-и век, част от почвата изпод северната страна на кулата е премахната чрез серия от перфорации, което води до незабележимо намаляване на наклона.
В последния доклад на организацията, която следи паметника, “се посочва, че наклонът е намалял с около 460 милиметра“, заяви Маестрели, допълвайки, че той се е върнал в рамките на онзи от началото на 19-и век.
Извършените работи по укрепването позволиха на тази кула да гледа в бъдещето с “голяма увереност,” допълни той.
Днес кулата е в основата на една от най-сложните мониторингови системи в света, обяснява техническият директор на OPA Роберто Чела. Благодарение на споразумение между Министерството на културното наследство на Италия и OPA, експерти интегрират сателитно наблюдение с данни, които се събират на нивото на земята.
Напредъкът по тези наземни и сателитни мониторингови дейности ще бъде представен през следващата година, като част от поредица от събития насрочени за отбелязването на 850-ата годишнина на кулата.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
преди 6 часаТази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
преди 6 часаТази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
преди 7 часаЗащо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
преди 8 часаИмотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
преди 8 часаGoogle One надхвърли 150 милиона абонати
преди 9 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgНа живо: Спартак Варна – Ботев Пловдив (Състави)
dsport.bgВ Испания: Хулио Веласкес събуди спящ гигант и го накара да играе брилянтно
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg