Нов сателит ще може да открива изтичане на метан навсякъде по света и да помага в борбата с климатичните промени, предава Fast Company.
Метанът е по-мощен от въглеродния диоксид в краткосрочен план, тъй като е с около 80 пъти по-голяма затопляща сила. Но докато CO2 може да издържи векове наред в атмосферата, метанът издържа само около 12 години.
Големите съкращения на емисиите на метан могат да имат огромно въздействие. "Това е възможност през следващите няколко десетилетия да забавим процеса на климатичните промени", смята Стивън Хамбург, ръководител на проекта за MethaneSAT.
Петролните и газовите компании са един от най-големите източници на метан и са отговорни за около 135 милиона тона емисии на парниковия газ само за миналата година. В същото време поправките на течовете обикновено са евтини и лесни, стига да бъдат забелязани навреме.
Новите разпоредби в САЩ, които ще бъдат публикувани по-късно тази седмица, ще изискват от индустрията на изкопаемите горива да намали емисиите на метан.
Китай и Европейският съюз също работят за ограничаването им. Повече от 50 нефтени и газови компании наскоро обещаха да премахнат емисиите на метан почти изцяло до края на десетилетието.
Новият сателит, който ще споделя данните си публично, може да помогне на компаниите бързо да идентифицират течове, като същевременно ще помага на правителствата и активистите да държат отговорни замърсителите.
Данните няма да бъдат налични веднага, но платформата ще се развива през годината.
В миналото петролните и газовите компании са отчитали своите емисии на метан въз основа на инженерни изчисления. Но изследванията показват, че действителните емисии в САЩ са с около 60% по-високи от това, което компаниите докладват.
Проектът е част от Фонда за защита на околната среда (EDF), който проследява емисиите на метан от нефтената и газовата индустрия повече от десетилетие с помощта на самолети, дронове и други инструменти.
Няколко други сателита също проследяват емисиите на метан, но те могат да "хващат" само най-големите течове или просто проследяват общото ниво на метан в атмосферата.
EDF работи с учени от Харвард, за да направи новия сателит способен да проследява както големи, така и малки емисии на голяма площ и да определя източниците им.
Във вътрешността на сателита, който е с размерите на пералня, спектрометрите са насочени надолу към Земята и откриват молекули метан в отразената слънчева светлина.
Google е един от партньорите на проекта, като използва изкуствен интелект за картографиране на глобалната нефтена и газова инфраструктура. Компанията ще споделя данни от сателита в Google Earth Engine.
Сателитът може да се използва и за откриване на емисии на метан от други източници - не само петролни и газови, включително и сметища.
Ако нефтените и газовите компании действат бързо, въздействието на новата технология може да бъде значително.
EDF изчислява, че е възможно индустрията да ограничи емисиите на метан наполовина до 2030 г., което може да намали скоростта на глобалното затопляне през следващите няколко десетилетия с повече от 25%.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Румънски коледен базар на второ място сред най-добрите в Европа за 2024 г.
преди 3 часаGoogle ще захранва AI центровете си за данни с ядрена енергия
преди 3 часаКогато вагон-ресторантите са върхът на лукса в Европа
преди 3 часаГодишната инфлация на най-ниски нива от март 2021 г.
преди 4 часаЖилищата в Солун - по-скъпи от тези в Атина
преди 4 часаЧовешкото обоняние - по-силно, отколкото се смяташе
преди 4 часаПрочети още
България си взима последно сбогом с легендата Кирил Маричков (СНИМКИ)
darik.bgЗапочва работа по план на строеж на тунел под Петрохан
darik.bgМария Бакалова разкрива как се подготвя за ролята си в „Стажантът“ и споделя мнението си за Тръмп
darik.bgЛиъм Купър продължава да се подготвя на облекчен режим преди Левски - ЦСКА
dsport.bgТомас Тухел продължава да е фаворит за нов селекционер на Англия
dsport.bgПрограма 'Думи, за да прегърнеш загубата' подкрепя жени, преживели аборти или пренатална загуба
9meseca.bg5 необичайни рецепти с тиква за октомври и Хелоуин
idei.bgТенденции в обзавеждането на дома през 2025
idei.bgНепретенциозни стайни растения, които ще радват окото през цялата година
idei.bg