Алгоритмите и изкуственият интелект вече са навсякъде около нас. Най-мощните социални мрежи, видеоплатформи и онлайн магазини са обединени във философията на предлагането на автоматизирани препоръки на потребителите.

Независимо дали това става чрез персонализираните плейлисти на Spotify, всезнаещата страница For You на TikTok или предложенията за продукти на Amazon, интернет е все по-склонен към микроуправление на нашата онлайн дейност.

В същото време, нивото на осъзнаване на потенциалните недостатъци и рискове, свързани с този технологично-диктаторски подход, никога не е било по-високо, пише Wired.  

Конгресът на САЩ наскоро започна проучване дали алгоритмите на социалните мрежи заплашват благосъстоянието на децата, а нови стипендии и книги насочват общественото внимание към широките културни последици от това да позволим на алгоритмите да управляват нашия информационен поток. 

Райън Столд, асистент в университета Дрейк и член на Групата за изследване на алгоритмите и културата на Университета на Айова, казва:

"Наистина смятам, че технологиите преобразуват много от нашите културни вкусове по начин, който аз намирам за обезпокоителен“. 

Алгоритми срещу хора

В отговор на нарастващото чувство на безпокойство около мистериозните системи за препоръки и персонализирана реклама на компаниите от т. нар. Big Tech започнаха да се появяват и дигитални "убежища" от алгоритмите. Предприемачът Тайлър Бейнбридж е част от новозараждащо се движение, което се опитва да разработи по-малко опасни алтернативи на автоматизираните препоръки. 

Той е основател на социалната платформа PI.FYI, която се надява „да върне човешката дейност в подреждането и предлагането на онлайн информацията“.

"Хората копнеят за дните, в които не бяха бомбардирани от персонализирани реклами навсякъде, където попаднат“.

PI.FYI се ражда от популярния бюлетин на Бейнбридж Perfectly Imperfect. Приложението дава възможност на хората да получават препоръки само от други хора, а не от машини. Потребителите могат да публикуват препоръки за всичко – от битови стоки до лични съвети, като това „Какво е да си влюбен?“. Те получават и отговори на въпроси, като „Какво прочетохте миналата седмица?“ или „Препоръчайте химическо чистене в Лондон“. 

Публикациите в платформата се показват в хронологичен ред, въпреки че потребителите могат да избират между това да виждат емисия със съдържание само от приятели или набор от всичко, публикувано в нея. Началната страница на PI.FYI предлага препоръки от „ръчно подреден алгоритъм“ – публикации и профили, избрани от администраторите на сайта и някои потребители.

Приходите на PI.FYI идват от потребителски абонаменти, които започват от $6 на месец. Дизайнът на платформата напомня за по-старата версия на интернет, но Бейнбридж казва, че иска да избегне създаването на прекалено носталгична фасада. 

"Това не е приложение за милениалите, които са създали MySpace“, казва той и изтъква, че значителна част от потребителската му база е от поколението Z. 

Какво искаме да виждаме в интернет?

Социалното приложение Spread, което понастоящем е във фаза на затворен бета тест, е друг опит да се осигури "оазис", свободен от алгоритми. за него разказва Стюарт Роджърс, съосновател и главен изпълнителен директор на компанията:

"Не познавам нито един човек, който да няма токсична връзка с някое приложение на телефона си. Нашата визия е, че хората ще могат отново да подготвят своите информационни източници въз основа на реални човешки препоръки, а не това, което алгоритъмът смята за подходящо“. 

В неговата платформа потребителите не могат да създават или качват собствено оригинално съдържание. Вместо това всички публикации в платформата са връзки към съдържание от други услуги, включително новинарски статии, песни и видеоклипове. Потребителите могат да настройват своите хронологични емисии, като следват други потребители или избират да виждат по-често определен тип медии.  

Марките и ботовете са забранени от Spread и, подобно на PI.FYI, платформата не поддържа реклами. Според Роджърс, вместо да работят за максимизиране на времето, прекарано на определено "място" в интернет, основните показатели за успех ще бъдат индикаторите за „смислена човешка ангажираност", като например когато някой щракне върху препоръката на друг потребител и по-късно предприеме действие, например абониране за бюлетин.

Той се надява, че това ще срещне интересите на компаниите, чието съдържание се споделя в Spread, с потребителите на платформата.  "Мисля, че има носталгия по това, което първоначалната социална цел на интернет е трябвало да постигне", казва Стюарт Роджърс.

Може ли проблемът да се реши с нови алгоритми?

Докато не се появи жизнеспособна алтернатива, избягването на алгоритмите за персонализиране обикновено означава преминаване към подредба в хронологичен ред. Има доказателства, че някои хора търсят това извън нишовите платформи, като PI.FYI и Spread.

Но дали ако се присъедините към социална мрежа без алгоритми за класиране, всичко автоматично ще бъде наред? Джонатан Стрей, старши учен в Центъра за човешки съвместим изкуствен интелект на UC Berkeley, има някои съмнения. 

"Сега има куп изследвания, които показват, че хронологичната подредба на информацията не е непременно по-добра. По-простите емисии могат да насърчат пристрастия към актуалността и да улеснят разпространението на т. нар. "спам".

Стрей не смята, че социалната вреда е неизбежен резултат от сложно алгоритмично управление, но е съгласен с Роджърс, че практиката на технологичната индустрия да се опитва да увеличи максимално ангажираността не води задължително до социално желани резултати.

Той е на мнение, че решението на проблема с алгоритмите на социалните мрежи всъщност може да бъде ... в създаването на още алгоритми. 

"Имате твърде много информация, която може да се консумира, така че трябва да я намалите по някакъв начин“.

През януари той стартира Prosocial Ranking Challenge - състезание с награден фонд от $60 000, целящо да стимулира разработването на алгоритми за класиране на информационни емисии, които приоритизират социално желаните резултати, въз основа на мерки за благосъстоянието на потребителите и колко информативна е дадена публикация.

От юни до октомври пет печеливши алгоритъма ще бъдат тествани в платформите на Facebook, X и Reddit с помощта на разширение, което се инсталира в браузъра на потребителите. 

Съществува ли перфектният информационен канал? 

Пренебрежението към алгоритъма може да помогне да се обясни нарастващата популярност на WhatsApp в Съединените щати. Приложението за съобщения на Meta отбеляза 9-процентно увеличение на дневните потребители в САЩ миналата година. Дори и в доминиращите социални мрежи активността се измества от публичните емисии към директни съобщения, управлявани хронологично, според Business Insider.

Груповите чатове може да са свободни от реклами и сравнително контролирани социални среди, но те идват със своите собствени пристрастия. Въпреки че осигуряват по-органични средства за компилиране, те все пак могат да предизвикат "дигитално ехо" от предпочитанията на останалите потребители.

И когато съдържанието във вашия групов чат идва от съответния силно персонализиран алгоритмичен канал на всеки член, нещата могат да станат още по-сложни. Въпреки полета към свободни от алгоритми пространства, борбата за перфектната информационна емисия далеч не е приключила, пише още изданието.