Европейските капиталови пазари продължават възхода си. В последната търговска сесия за седмицата водещите индекси достигнаха нива, невиждани от повече от две десетилетия, съобщава Euronews.
Инвеститорите са все по-оптимистично настроени относно по-нататъшното намаляване на лихвените проценти от Европейската централна банка и по-силното от очакваното възстановяване в Китай, което помогна да се балансират опасенията относно икономическата стагнация и геополитическите рискове.
Индексът Euro STOXX 50, който включва 50-те най-големи компании в еврозоната, добави 0.6% в сутрешната търговия - най-високото си ниво от септември 2000 г. насам.
Германският индекс DAX пък достигна нов исторически връх, противопоставяйки се на негативните данни, идващи от най-голямата икономика в Европа, която е на път да изпадне в рецесия за втора поредна година. Италианският индекс FTSE MIB пък се повиши до най-високото си ниво от края на 2007 г.
Големият въпрос е защо европейските акции поскъпват - въпреки икономическите затруднения? Отговорите могат да се търсят в няколко посоки:
ЕЦБ намалява лихвените проценти
При стагнация на растежа инвеститорите залагат на по-нататъшно намаляване на лихвените проценти от Европейската централна банка.
Намаляването на лихвения процент с 25 базисни пункта вече е напълно заложено за предстоящата среща на 30 януари, като допълнително облекчаване се очаква по-късно през годината.
По-ниските лихвени проценти обикновено стимулират акциите, тъй като облекчаването на финансовите условия за компаниите може да подобри техния растеж.
Наличие на подценени активи
Европейските акции са до голяма степен подценени от инвеститорите в началото на 2025 г.
Според проучване на Bank of America от декември 2024 г., позицията на инвеститорите в европейските акции е била на най-ниското си ниво от 2022 г., когато регионът се бореше с икономическите последици от руската инвазия в Украйна.
Съотношението между инвестициите в американски и европейски акции е най-слабото от юни 2012 г., в разгара на дълговата криза в еврозоната.
Такова екстремно позициониране често подготвя почвата за резки промени, тъй като дори леко положителни новини могат да предизвикат скок в търсенето от страна на инвеститори, които искат да ребалансират своите портфейли.
По-слабото евро увеличава износа
Еврото падна под $1.03, достигайки най-ниското си ниво от ноември 2022 г. По-слабото евро осигурява конкурентно предимство на европейските фирми с голям износ - особено в сектори, като автомобилостроенето, промишлеността и луксозните стоки.
След победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ миналия ноември еврото се обезцени с приблизително 6% спрямо долара.
Това обезценяване може да компенсира въздействието на потенциални нови мита на САЩ върху европейските стоки. Ако еврото отслабне още повече, това може дори да неутрализира ефектите от предложеното от Тръмп увеличение на митата с 10% върху европейския внос.
Освен това еврото се понижи и спрямо китайския юан, достигайки най-ниското си ниво от април 2023 г. Това прави европейския експорт за Китай по-конкурентоспособен, осигурявайки допълнително облекчение за производителите на континента.
Възстановяване на китайската икономика
Една от най-големите изненади за инвеститорите е свързана със силата на икономическото възстановяване на Китай, което до голяма степен не беше оценено до момента от капиталовите пазари на Стария континент.
Брутният вътрешен продукт на Китай нарасна с 5.4% на годишна база през четвъртото тримесечие на 2024 г., надхвърляйки както постигнатите 4.6% през третото тримесечие, така и пазарните очаквания от 5%.
Това е най-силният годишен темп на растеж от 18 месеца насам, който е подхранван от мерките, въведени от септември за стимулиране на инвестициите в Поднебесната империя.
Ръстът на промишленото производство достигна 8-месечен връх през декември, докато продажбите на дребно – ключов индикатор за потребителското търсене – се покачиха с 3.7% на годишна база, над очакванията от 3.5%.
Китай е ключов експортен пазар за европейските индустрии, особено за автомобилния сектор на Германия, луксозните марки от Франция и Италия и производителите на машини.
По-силно от очакваното възстановяване на Китай означава по-високо търсене на европейски стоки, което дава нов попътен вятър на акциите.
Може ли възходът на пазарите да продължи?
Докато европейските акции се носят на вълната от оптимизъм, рисковете остават на хоризонта.
Предстоящите парламентарни избори в Германия през февруари могат да създадат политическа несигурност, потенциално повлиявайки на пазарните настроения.
В същото време, цените на енергията се покачват, като суровият петрол от сорта брент поскъпна с 10% през последния месец, а цените на природния газ скочиха с 40% от средата на септември.
Това представлява предизвикателство за енергийно зависимите индустрии в Европа, особено в сферата на производството и тежката промишленост.
Геополитическото напрежение също остава заплаха, на фона на опасенията относно потенциални нови американски мита при администрацията на Доналд Тръмп.
Ако тарифите са насочени към ключов европейски износ, като машини и фармацевтични продукти, те биха могли да намалят корпоративните печалби и да натежат върху настроенията на инвеститорите.
Въпреки тези предизвикателства, пазарите подкрепят перспективите за намаляване на лихвите, по-слабото евро, което повишава конкурентоспособността на износа, и по-силното от очакваното възстановяване на Китай.
Засега тези фактори изглежда осигуряват солидна основа за европейските акции, но нестабилността може да се появи отново, ако макроикономическите или политическите рискове се материализират през следващите месеци.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Нови рекорди за европейските борсови индекси
преди 7 часаАкциите на Duolingo скочиха със 7% заради ръст на желаещите да учат Мандарин
преди 8 часаНорвегия търси шеф за държавния инвестиционен фонд с активи за $1.8 трлн.
преди 8 часаСтраната, която има борса, но няма брокери и акции
преди 8 часаРаботата на бюро води до 37% по-висок риск от безсъние
преди 9 часаRio Tinto и Glencore: На прага на най-голямото минно сливане в историята
преди 9 часаПрочети още
Милиардери и политици, но без звезди от шоубизнеса: Кой ще присъства на клетвата на Тръмп?
darik.bgИзстреляха първия български спътник “Балкан-1” (ВИДЕО)
darik.bgBillboard разкри кои са най-дългоочакваните албуми на годината
darik.bgГуставо Бусато пред сензационен трансфер
dsport.bgСептември взе отритнатия капитан на Славия
dsport.bgОт февруари: По-скъпи билети за посещение в столичния зоопарк
9meseca.bg