За европейците, които използват Apple, Google и други технологични платформи, вече има нова реалност.
Новият Закон за дигиталните пазари на ЕС наложи строги нови правила за конкуренция на компаниите, променяйки традиционния начин, по който сме свикнали да ползваме телефони, приложения, браузъри и други.
Новият регламент на ЕС налага радикални промени на някои от най-използваните технологични продукти в света, в това число магазина за приложения на Apple, търсачката на Google и платформите за съобщения, в това число и притежаваната от Meta WhatsApp.
Това е една повратна точка в глобалните усилия на регулаторните органи да подчинят технологичните гиганти, след като години наред се твърди, че компаниите вредят на конкуренцията.
Новите регулации важат само за ЕС, което може да накара потребителите в САЩ и на други пазари да гледат с копнеж към някои от функционалностите, които технологичните гиганти пускат в отговор на европейската директива.
Една от тези сеизмични промени, наложени от закона, е изявлението на Apple, че планира да позволи на потребителите в ЕС да изтеглят приложения за iPhone от магазини за приложения на трети страни, разхлабвайки хватката си около iOS за първи път от дебюта на App Store преди 15 години.
Друга важна последица е това, че Google ще промени резултатите от търсенето, така че да насочва повече трафик към независими сайтове за пазаруване или за резервации на пътувания, вместо да насочва потребителите към Google Flights или към други инструменти, които притежава.
Google също така ще позволи на потребителите на Android да избират предпочитан браузър и търсачка от меню с опции, когато настройват телефоните си за първи път, вместо да получават по подразбиране браузъра Chrome и търсачката на Google.
Това може да подкрепи конкурентни браузъри, като Opera или Firefox на Mozilla, както и конкуриращи се търсачки, като DuckDuckGo или притежаваната от Microsoft Bing.
Потребителите на чат приложения, като Signal или Viber, междувременно, може скоро да имат възможността да изпращат съобщения директно на хора, които ползват Messenger и WhatsApp, които са собственост на Meta, съгласно новите правила, наложени на гиганта в сферата на социалните медии.
Стрийминг услугите, като Spotify и Netflix, пък биха могли да предлагат отстъпки в своите приложения на тези, които си купуват абонаменти през системите за плащане, които преди време бяха налагани на разработчиците на приложения от страна на магазините за приложения.
Законът на ЕС
Всичките тези промени в индустрията са свързани с със Закона за дигиталните пазари (DMA), който изисква водещите онлайн платформи да предоставят на потребителите по-голям избор, а на конкурентите повече възможности да се конкурират.
Той налага широк набор от задължения на шестте най-големи технологични компании - Amazon, Apple, Google, Meta, Microsoft и ByteDance (компанията майка на TikTok).
До средата на май в този списък може да попаднат притежаваната от Илон Мъск платформа X и Booking.com, обявиха тази седмица от Европейската комисия (ЕК).
Нарушения на закона могат да доведат до сериозни наказания, в това число глоби в размер на 10% от глобалните приходи на дадена компания и до 20% при повторни нарушения. За най-регулираните компании това би означава десетки милиарди долари.
В продължение на години властите по света обвиняват технологичните гиганти в това, че монополизират дигиталните пазари и използват личните данни на потребителите, за да утвърждават влиянието си или да установяват нови пазари, на които да доминират.
Компаниите, от своя страна, твърдяха, че се конкурират ожесточено, че са предоставили нови възможности за предприемачи и че са отключили икономическа активност на стойност милиарди долари.
Новите правила в Европа подчертават скептицизма към тези твърдения и показват как ЕС се превърна в глобален лидер по отношение на поемането на отговорността за регулациите, като понякога действията на съюза оказват въздействие и върху останалата част от света.
ЕС прие и други законодателни промени в последните години, които регулират поверителността на данните, социалните медии, а скоро и изкуствения интелект. Някои от тези регулации оказват и по-общ ефект.
През 2022 г. беше приет нов закон, който принуди Apple да използва USB-C като стандарт за зареждане на своите мобилни устройства. Това накара компанията да въведе стандарта за всички свои телефони iPhone, в това число и в САЩ.
Пазачи на информационния вход (gatekeepers) под прицел
Новият закон на ЕС не таргетира директно споменатите по-горе шест компании. В него по-скоро се посочва, че дружествата, които отговарят на определени изисквания за мащаб на дейността, трябва да спазват определени gatekeeper правила, за да не злоупотребяват с огромна си икономическа мощ.
Един от начините, по които ЕС планира да регулира тази мощ, е като предостави на потребителите повече контрол върху това как технологичните гиганти използват тяхната лична информация.
Съгласно новия закон, гражданите на ЕС ще могат да избират историята на използването на едно приложение да не бъде споделяна с други приложения, които са собственост на една и съща компания.
Например, потребителите на Google ще могат да предотвратяват споделянето на историята на търсенето и сърфирането им с видеоплатформата на Google YouTube, което пък би могло да се отрази на това какво видеа предлага тя на потребителите.
Amazon ще има нужда от съгласието на потребителите, преди да използва данните от Prime Video, Kindle или Audible, за да създава таргетирани препоръки или реклами в сайта си за електронна търговия.
Законът може да увеличи търсенето от страна на технологичните компании за предлагане на същите функционалности и на други пазари, но платформите, които досега са дали индикации, че планират да го направят, са малко.
Плановете на Apple за нейния магазин за приложения в Европа, например, се различават значително от промените за магазина ѝ в САЩ, които беше принудена да направи вследствие на съдебен спор с производителя на играта Fortnite - Epic Games.
Apple не е давала никакви индикации, че планира да хармонизира двата подхода.
Организации за защита на правата на потребителите твърдят, че законът обещава да понижи цените за европейците, като принуди платформите да се отворят и изисква от тях да се конкурират при по-равнопоставени условия.
Съпротивата на технологичните компании
Някои технологични компании обаче оказаха съпротива на новия закон, предупреждавайки, че той може да доведе до нежелани последици.
От Google, например, заявиха по-рано през седмицата, че промените в резултатите от търсенето в отговор на закона могат да насочат повече търсения към сайтове агрегатори на обяви за пътувания и ресторанти, вместо към отделно хотели, авиокомпании, ресторанти и търговци на дребно.
Компанията също така предупреди, че заради новите изисквания във връзка със споделянето на данни, много от функционалностите за препоръки на Google “вече няма да работят по същия начин,” намеквайки, че това ще намали удобството за потребителите, които оттеглят съгласието си.
Междувременно, от Apple казаха, че изискванията за подкрепа на магазини за приложения на трети страни, могат да изложат потребителите на iOS на по-голямо количество спам или зловреден софтуер заради отслабения контрол на Apple над разработчиците на приложения.
Във всичко това може да има и известна доза истина, но поддръжниците на закона казват, че е трудно да се определи къде свършват легитимните възражения срещу закона и къде започва личният интерес на компаниите.
Някои компании вече обвиняват технологичните гиганти, че нарушават закона.
Тази седмица от Epic Games публикуваха имейли, които показват, че Apple е блокирала молбата на компанията за пускането на магазин за приложения в iOS в Европа.
В жалба до ЕС от Epic казват, че Apple е оправдала решението си с предишни умишлени нарушения на условията на магазина от страна на Epic и с публичните критики срещу Apple.
Ако бъде позволени решението на Apple да остане в сила, това означава, че технологичните гиганти могат да осуетяват конкуренцията и да подкопават закона, просто като посочват предишни усилия на конкуренти да критикуват тяхното антиконкурентно поведение, заяви Тим Суийни, главен изпълнителен директор на Epic Games.
От ЕК са помолили Apple да обясни своите действия. От комисията също така преценяват дали действията на Apple пораждат съмнения относно спазването на други правила на ЕС от страна на компанията.
Краен срок
Вчера бе последният срок на т. нар. gatekeeper компании да предоставя подробни планове пред ЕК, който показват как ще се съобразяват със закона.
След преглеждането на плановете, което може да отнеме седмици или месеци, комисията може да избере да започне разследване срещу компаниите за евентуално неспазване на закона. Тези разследвания може да продължават до една година.
Дори и след преглеждането на плановете, комисията може да започва разследвания за нарушаване на закона по всяко време, особено ако получава оплаквания от обществеността.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Румънски коледен базар на второ място сред най-добрите в Европа за 2024 г.
преди 1 часGoogle ще захранва AI центровете си за данни с ядрена енергия
преди 1 часКогато вагон-ресторантите са върхът на лукса в Европа
преди 1 часГодишната инфлация на най-ниски нива от март 2021 г.
преди 2 часаЖилищата в Солун - по-скъпи от тези в Атина
преди 2 часаЧовешкото обоняние - по-силно, отколкото се смяташе
преди 2 часаПрочети още
България си взима последно сбогом с легендата Кирил Маричков (СНИМКИ)
darik.bgЗапочва работа по план на строеж на тунел под Петрохан
darik.bgМария Бакалова разкрива как се подготвя за ролята си в „Стажантът“ и споделя мнението си за Тръмп
darik.bgВъпреки всичко и всички, Англия назначава Лий Карсли за постоянно
dsport.bgЛевски тренира без Алекс Колев
dsport.bgПрограма 'Думи, за да прегърнеш загубата' подкрепя жени, преживели аборти или пренатална загуба
9meseca.bg5 необичайни рецепти с тиква за октомври и Хелоуин
idei.bgТенденции в обзавеждането на дома през 2025
idei.bgНепретенциозни стайни растения, които ще радват окото през цялата година
idei.bg