Броят на новите бракове в Китай спадна до рекордно ниско ниво през миналата година - въпреки усилията на правителството да насърчи младите да се женят и да раждат деца, за да спре демографския спад във втората по големина икономика в света.

Около 6.1 милиона двойки са сключили брак през 2024 - спад от 20.5% спрямо предходната година, според данни на Министерството на гражданските въпроси на Китай. Това е най-ниското ниво, откакто се публикува статистика през 1986 г.

Стремително намаляващите бракове – и раждаемостта – представляват сериозно предизвикателство за Пекин, тъй като страната се бори с ефектите от намаляващата работна сила и бързо застаряващото население върху забавящата се икономика.

Резкият спад в броя на браковете през 2024 г. възобнови продължилия десетилетие спад от 2013 г. насам - след кратко възстановяване през 2023 г., последвало на строгите COVID ограничения. Миналогодишната цифра е по-малко от половината от 13-те милиона брака, регистрирани в пика през 2013 г.

Ръст на разводите и спад на работещото население

Данните показват и лек ръст на разводите. През 2024 г. близо 2.6 милиона двойки са се развели, което е увеличение с 28 000 спрямо 2023 г.

През 2021 г. Китай наложи 30-дневен период на „изчакване“ за подаващите молба за развод - въпреки критиките, че това може да затрудни жените да напуснат насилствени бракове.

Населението на страната намалява в три поредни години въпреки лекото увеличение на раждаемостта през 2024 г.

Работещото население на възраст между 16 и 59 години също е намаляло с 6.83 милиона през миналата година. Популацията на хората над 60 години, междувременно, продължава да се разширява до 22% от общото население.

Китайските власти виждат пряка връзка между по-малкото бракове и намаляващата раждаемост в страната, където социалните норми и правителствените разпоредби правят предизвикателство за неженените двойки да имат деца.

Пари и пропаганда за повече бракове и деца

За да обърнат спада, те въведоха набор от мерки - от финансови стимули до пропагандни кампании. Организираха се събития за запознанства на сляпо и масови сватби.

Властите се опитаха да ограничат и традицията на големи плащания от младоженеца към семейството на бъдещата му съпруга, което поставя брака извън обсега на много бедни мъже в селските райони. В някои региони дори се раздадоха парични стимули на млади женещи се двойки.

От 2022 г. Китайската асоциация за семейно планиране стартира програми за създаване на „култура на брака и раждането на деца от новата ера“, включвайки десетки градове за насърчаване на „социалната стойност на раждането на деца“ и насърчавайки младите хора да се женят и да раждат на „подходяща възраст“.

Но досега тези политики не са успели да убедят китайските млади възрастни, които се борят с високата безработица, нарастващите разходи за живот и липсата на солидна социална подкрепа - на фона на икономическото забавяне.

Мнозина отлагат брака и раждането на дете – а все по-голям брой млади хора дори избират да ги избягват изцяло.

Спадът - както на браковете, така и на ражданията, се дължи отчасти на десетилетните политики с цел ограничаване на ръста на населението на Китай, според китайски експерти и социолози.

През 2015 г. Китай сложи край на своята продължила десетилетия политика за едно дете, позволявайки на двойките да имат две деца, след което ги увеличи  до три през 2021 г. – но както броят бракове, така и раждаемостта продължават да падат.

Упоритата низходяща тенденция е резултат и от променящите се нагласи към брака, особено сред младите жени, които стават все по-образовани и финансово независими.

Изправени пред широко разпространена дискриминация на работното място и патриархални традиции – като например очакването жените да носят отговорност за грижите за децата и домакинската работа, някои от тях все повече се разочароват от брака.