Основните причини за смърт сред населението на България и през 2025 г. са болестите на органите на кръвообращението, съобщи Националният статистически институт (НСИ) на интернет страницата си. На тях се дължат 60.9 на сто от боледуванията с фатален край. Коефициентът на смъртност е 942.2 на 100 000 души от населението.

Сравнение с предходната година
Справка в данните на НСИ показва, че тенденцията се запазва спрямо предходната 2024 г. Тогава болестите на органите на кръвообращението са били причина за 60.7 на сто от смъртността, което е леко покачване.
При новообразуванията също се наблюдава минимално увеличение, като през 2024 г. коефициентът е бил 265.8 на 100 000 души.

Разлики в смъртността по пол
Статистиката отчита и съществени разлики в интензитета на смъртността от новообразувания между мъжете и жените. Както през миналата, така и през предходната година, този показател е значително по-висок сред мъжете.
Данните показват коефициент от 312.4 на 100 000 мъже срещу 224.6 на 100 000 жени.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Българска компания е сред най-добрите в преработката на биологични храни в ЕС
преди 30 минНСИ: Над 60% от българите си отиват от един вид заболяване
преди 1 часЕК: Страните от ЕС извън еврозоната все още не са готови да влязат
преди 1 часШофирате в Гърция? Неплащането на магистрална такса вече се наказва със 150 евро
преди 2 часаVolkswagen готви съкращения на 100 000 души и закриване на 4 завода
преди 3 часаНов парк за 1.5 млн. евро изграждат в Русе
преди 3 часаПрочети още
Владислав Панев, ДБ: Румене, страхливо започвате!
darik.bgНиколай Василев: Радев хулиганин с бюджет свинщина!
darik.bgФалшиво масло у нас! Как да го различим?
darik.bgАлекс от музикалното дуо Алекс и Влади стана майка на момченце
9meseca.bg