Газовите готварски печки в европейските домове се свързват с десетки хиляди случаи на преждевременна смърт, установява ново проучване.
Близо 40 000 случая на преждевременна смърт в ЕС и Великобритания всяка година може да бъдат свързани с излагането на азотен диоксид от изгарянето на газ при готвенето на закрито, показва проучване на учени от университета Хайме I, като това е първата подобна оценка в Европа.
Готварските печки също така са свързвани със стотици хиляди случаи на педиатрична астма в ЕС и Великобритания, според проучването.
Около една трета от домакинствата в Европа използват газови готварски печки у дома. При готвенето с тях те отделят азотен диоксид и прахови частици, които са свързвани с дихателни заболявания и преждевременна смърт, както и парникови газове, като въглероден диоксид, които допринасят за климатичните изменения.
Природният газ също така е използван широко за отопление в региона. Като цяло, домакинствата допринасят с около 25% от общите емисии на парникови газове в ЕС.
“От гледна точка на общественото здраве, газовите готварски печки са токсични,” казва пред Bloomberg Хуана Мария Делгадо-Саборит, основен автор на проучването.
Проблемът със случаите на преждевременна смърт “е много по-сериозен, отколкото смятахме.”
Проучването, което все още не е рецензирано, е финансирано от организацията с нестопанска цел Европейска климатична фондация и е част от по-общ проект в сферата на чистото готвене, организиран от Европейския алианс за обществено здраве (EPHA).
Резултатите от него бяха публикувани, след като доклад от миналата година установи широко разпространено замърсяване над законовите граници в европейските домове.
Отделно проучване установи, че над 12% от настоящите случаи на детска астма в САЩ може да бъдат отдадени на употребата на газови готварски печки.
Потребителите трябва да проветряват помещенията, когато използват газови печки, за да минимизират последиците за здравето, допълва Делгадо-Саборит, и да обмислят подмяната им с електрическа алтернатива, когато могат.
Според нея, броят на случаите на преждевременна смърт вероятно е подценен, защото газовите печки отделят и други замърсители, които не са взети предвид в проучването.
Проблемът, като цяло, е по-сериозен в страните с най-високи нива на използване на газови печки за готвене, като Великобритания, Румъния, Полша и Италия.
Много европейски правителства въведоха цели за постепенното спиране на употребата на газ, в интерес на постигането на целите за климата.
Европейската комисия в момента преразглежда стандартите си за проектиране на газови готварски печки, което може да включва задаването на по-сериозни ограничения за емисиите на азотен диоксид, енергийната ефективност и етикетирането на замърсяването.
Докладът е най-голямото проучване, което разглежда въздействието на газовите печки върху здравето, казва Кристиян Пфранг, преподавател по атмосферни науки в Бирмингамския университет, който не е участвал в него.
“Той трябва до голяма степен да послужи като сигнал за събуждане по отношение на вземането на решения, защото много ясно показва ефекта, който газовите котлони може да оказват върху здравето на хората.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Районите със сух климат вече обхващат 40% от сушата на Земята
преди 6 часаДържавата, която отказа да вдигне пенсиите на държавните служители
преди 7 часаБогаташки квартал в морето увеличи площта на Монако с 3%
преди 7 часаМистериозният произход на най-необичайното национално знаме в света
преди 8 часаБейзболист с рекорден договор за $765 млн.
преди 8 часаХибридите - китайският коз за заобикаляне на митата в Европа
преди 8 часаПрочети още
След 150+ концерта на 5 континента: Тейлър Суифт завърши турнето си The Eras Tour
darik.bgОще от 20-ти януари започват драстичните промени, обещани от Тръмп
darik.bgОбвиниха Джей Зи и Пъф Деди в изнасилване на 13-годишна
darik.bgДиректор на Спартак Вн с коментар за Фейсбук войната, каза докога е подсигурен клубът (ВИДЕО)
dsport.bgКоментарно студио след ексецесиите във Враца, ремито на ЦСКА с ЦСКА 1948 и успеха на Левски (ВИДЕО)
dsport.bgКакво са асоциациите за сън и защо са толкова важни за съня на бебето
9meseca.bgГениални начини да използвате повторно остатъците от утайка от кафе
idei.bg6 неща, които гостите винаги забелязват във вашата кухня
idei.bgЕто как да създадете коледна атмосфера у дома
idei.bg