Когато Русия нападна Украйна в началото на миналата година, последвалият хаос във веригата на доставките и санкциите на западните държави предизвикаха почти веднага поскъпване на петрола.
Оттогава до днес, най-вече заради по-слабото икономическо възстановяване в Китай, цените на петрола и природния газ се понижиха до нивата от преди войната.
И тъй като правителствата и бизнесите по света се опитват да намалят използването на изкопаемите горива, според анализатори, има нова, малко известна суровина, която може да поскъпне сериозно вместо черното злато.
„За нас в City медта е метал, които е изключително важен за енергийния преход. Евентуалното му поскъпване може да направи ръста на цените при петрола през 2007 г. да изглежда като детска игра“, казва управляващият директор на City в отдела за анализ на суровините Макс Лейтън във видео презентация пред клиенти на банката.
Лейтън има предвид повишението на цените на петрола точно преди началото на световната икономическа криза. От средата на 2006 г. до края на 2007 г. цената на петрола се покачи от 50 до 140 долара за барел, на фона на силното търсене от страна на развиващите се държави.
Анализаторът е на мнение, че медта може да отчете подобен ръст в следващите три години, защото металът е любим на редица трейдъри на суровини заради широкото му използване при енергийния преход.
Употребата му при батериите на електрическите автомобили и други енергийни технологии ни кара да го наричаме "новия петрол“, казва Лейтън.
Металът се използва още при соларните панели, вятърните турбини, електрическите кабели и дори смартфоните.
Всъщност, медта се влага толкова често в строителството и производството, че често може да показва степента на активността на световната икономика и да е като индикатор за бизнес циклите.
Заради по-слабото икономическо възстановяване след пандемията от коронавирус при редица държави, сред които и Китай, цените на медта се понижават напоследък, но според City е въпрос на време преди те отново да се повишат.
Спадът в цените се дължи най-вече на по-слабото от прогнозираното потребление на метала в Китай. В началото на януари цената достигна нива от над 9 400 долара за метричен ток спрямо 8 450 долара към днешна дата.
Според City, понижението представлява отлична възможност за инвеститорите. Тъй като металът често показва тенденциите на икономическата активност по света, много трейдъри очакват по-сериозен ръст на икономиката, за да се наредят на опашката при купувачите на метала.
И все пак Лейтън предупреждава инвеститорите да бъдат „внимателни“ с покупките през втората половина на 2023 г., тъй като икономиката на Китай отчита по-ниски темпове на растеж от очакваните.
На фона на проблемите в сектора на недвижимите имоти в Китай, страната е с водещи позиции в потреблението на метала през последните четири десетилетия. По данни от 2022 г. Китай потребява около 55% от медта в световен мащаб.
Данни от първото полугодие на 2023 г. обаче сочат, че вносът на метала се е понижил с 12% спрямо година по-рано до 1.65 млн. метрични тона.
Лейтън обаче не очаква този тренд да продължи дълго. Той препоръчва на инвеститорите да добавят медта към портфолиото си в следващите 12 месеца.
Според него, възстановяването на икономическата активност в Китай и енергийната трансформация по света ще тласнат цените към 15 000 долара за метричен ток в следващите 3 години.
„Нашият бичи сценарий сочи, че цените може да се повишат с между 50 и 100% до 2025 г.“, добавя анализаторът.
От City все пак имат и мечи сценарий, при който медта ще поевтинее с нови 10% до юли 2025 г., което ще отведе цените до 7500 долара.
Бордът на полският гигант KGHM Polska Miedź, която е осмият най-голям меден производител в света, също споделя мнението на City.
В своя доклад за второто тримесечие на 2023 г. от KGHM посочват, че ръстът на производството на електрическите превозни средства – от автомобили до електрически велосипеди, ще засили търсенето на метала в дългосрочен план, на фона на китайските икономически неволи към момента.
Ръстът на търсенето, при настоящото лимитирано производство, както и повишените данъци и екологичните разпоредби към новите мини, ще продължава да поддържа цените високи в следващите години, пишат още от полската компания.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Продават търговския център Доверие – Бриколаж
преди 13 минМузей на невъзможното откриват в Бургас
преди 1 часВ центъра на Варна: Откриха 400-килограмова запазена скулптура
преди 1 часРумънски коледен базар на второ място сред най-добрите в Европа за 2024 г.
15.10.2024Google ще захранва AI центровете си за данни с ядрена енергия
15.10.2024Когато вагон-ресторантите са върхът на лукса в Европа
15.10.2024Прочети още
България си взима последно сбогом с легендата Кирил Маричков (СНИМКИ)
darik.bgЗапочва работа по план на строеж на тунел под Петрохан
darik.bgМария Бакалова разкрива как се подготвя за ролята си в „Стажантът“ и споделя мнението си за Тръмп
darik.bgЛионел Меси попиля Боливия (ВИДЕО)
dsport.bgИлиан Илиев: Следващите два мача са решаващи за бъдещето ми в националния отбор (ВИДЕО)
dsport.bgЛекари спасиха 8-месечно бебе с чуждо тяло, престояло 5 дни в гърлото му
9meseca.bgКак да обзаведете дизайнерска детска стая
idei.bg5 необичайни рецепти с тиква за октомври и Хелоуин
idei.bgТенденции в обзавеждането на дома през 2025
idei.bg