Източна Европа има много да предложи на пътешествениците, но често се пренебрегва в полза на популярни западноевропейски дестинации, като Италия, Франция и Испания.

Тези, които се отклонят от утъпканите пътеки и изследват този сегмент от Европа, ще бъдат възнаградени с красива архитектура, древни исторически места и спиращи дъха национални паркове. Да не говорим, че Източна Европа е наистина достъпна за туристическите джобове, пише Daily Mail.

И продължава, цитирайки Lonely Planet: „От извисяващи се планини до златни пясъци, Източна Европа разкрива гоблен от причудливи и съвременни култури – винаги с достатъчно груби ръбове, за да ви заинтригуват.“

Британският таблоид събира някои от най-примамливите атракции в региона - от зловещ румънски замък, свързан с граф Дракула, през вълшебно планинско езеро в Полша, до потопен в слънце морски курорт в България.

Замък Бран, Румъния

Замък Бран, Бран, Румъния

Замъкът Бран от 14-и век е една от най-популярните забележителности в румънския регион Трансилвания. Широко се спекулира, че това е домът на граф Дракула, въз основа на описанието на замъка на вампира в романа на ужасите на Брам Стокър от 1897 г. „Дракула“.

Сега е музей, с обиколки, канещи публиката да се докосне до „историята, митовете, интригите“ и магията на мястото. Искате ли да го посетите? Намира се на половин час път с кола от румънския град Брашов.

Замък Корвин, Румъния

Pixabay 

Това е готически-ренесансов замък, разположен в края на румънския град Хунедоара. Името му произлиза от името на Йоан Хуняди и неговия син Матиас Корвин, които наредили изграждането му през 15 век, разкрива румънският туристически сайт Rolandia.

Разпространяват се слухове, че Влад Цепеш - румънският владетел, за когото се твърди, че е вдъхновил персонажа на Дракула, е бил затворен в замъка, въпреки че са доста оспорвани, отбелязва новинарският сайт Imperial Transilvania.

Скалната скулптура на Децебал, Румъния/Сърбия

Pixabay

С височина над 40 м, тази удивителна скала се намира на брега на река Дунав, на границата между Румъния и Сърбия. Наречена Скалната скулптура на Децебал, тя е изграждана в продължение на десет години - от 1994 г. нататък.

Изобразява Децебал - последния цар на Дакия (разположена на територията на днешна Румъния и Молдова), който се бори срещу римските императори Домициан и Траян, за да запази независимостта на страната си, разкрива историческият сайт The Archaeologist.

Румъния - страната на бизоните, цуйката и най-красивия път в света

Вроцлав, Полша

Pixabay

Полският град Вроцлав е кацнал красиво по поречието на река Одра в югозападната част на страната. Той се състои от 12 острова, 130 моста и зелени крайречни паркове, посочват от Lonely Planet, добавяйки, че квартал Cathedral Island е рай за любителите на готическата архитектура.

Краков, Полша

Pixabay

Time Out отбелязва, че градът е „оживена и модерна дестинация за тези, които жадуват за нещо малко по-различно“, с „невероятна“ архитектура, „странни“ хотели и модерна арт сцена, която е „ненадмината“.

Познан, Полша

Pixabay

Сгради в бонбонено, обкръжили павирани улици, са емблемата на полския град Познан. Привличащата окото архитектура обаче не е всичко, което той може да предложи – Lonely Planet отбелязва, че е дом на „изобилие от музеи“ и „разнообразни възможности за хранене и нощен живот“.

„Центърът на града е оживен по всяко време на деня, както и през нощта, когато хората се насочват към многобройните ресторанти, пъбове и клубове,“ допълват от пътеводителя.

Окото на морето, Полша

Pixabay

Блещукащото Morskie Oko, или Окото на морето, е най-голямото езеро в планините Татри, в Южна Полша.

Според туристическия блог Ways To Adventure, туристите могат да стигнат до живописното място - което се намира на надморска височина от 1395 м, пеша чрез двучасов преход от началото на пътеката Palenica Bialczanska.

Замък Орава, Словакия

dbr.bg-image

Замъкът Орава в Словакия е изграден през 13-и век и е разположен на висока скала над река Орава, близо до село Оравски подзамок. Сега е музей, в който се провеждат различни обиколки, изложби и сватбени церемонии, отбелязва уебсайтът му.

Наблюдателна точка Tomasovsky, Словакия

Невероятна панорама се разкрива от наблюдателната точка Tomasovsky в националния парк Словашки рай в Словакия. Това е 200 м висок скален шелф, до който може да се стигне чрез разходка през парка, отбелязва туристическият сайт Slovakation.

„В ясен ден можете дори да видите Високите Татри в далечината“, добавя сайтът. Рецензентът на Tripadvisor Violetta M описва гледката, като „спираща дъха.“

Замък Бойнице, Словакия

Pixabay

Зашеметяващият замък Бойнице се намира в словашки град със същото име. Уебсайтът му отбелязва, че първите писмени сведения за него датират от 1113 г., като е бил възстановен през 13 век.

Гостите могат да разгледат неговия неоготически интериор и да изберат допълнителна обиколка на травертиновата пещера, която се намира точно под замъка.

Кишинев, Молдова

В центъра на молдовската столица Кишинев се намира градската катедрала Рождество Христово, която датира от 1830 г. Тя е бомбардирана по време на Втората световна война и камбанарията й е разрушена през 60-те години.

Катедралата е възстановена през 1997 г. - шест години, след като Молдова придобива независимост, разкрива сайтът за религиозно наследство Religiana.

Манастир Сахарна, Молдова

Малкото село Сахарна в отдалечената източна част на Молдова е дом на манастира „Света Троица“ - популярно място за религиозни поклонения, разкрива туристическият сайт Itanari.

Потребителят на Tripadvisor Iudor го описва като „много цветно и необичайно място“. Много посетители изследват и „зрелищния“ водопад Сахарна по време на посещението си, отбелязва туристическият блог Wonder Mondo.

Крепост Сорока, Молдова

Внушителната крепост Сорока се намира в молдовския град със същото име, който е разположен на брега на река Днестър.

Туристическият сайт Alluring World отбелязва, че крепостта, в исторически план, е значителна част от молдовската отбранителна система и е много добре запазена, с четири заоблени и един правоъгълен бастион като главен вход.

Карлови Вари, Чехия

Pixabay

Спа градът Карлови Вари се намира в района на Западна Бохемия в Чехия.

„Еднодневните туристи идват, за да се полюбуват на величествената спа архитектура от 19-и век и да се разходят из впечатляващите колонади, отпивайки от възстановяващата здравето вода със сяра от изпъкнали керамични чаши за пиене“, казва Lonely Planet за града.

Национален парк Бохемска Швейцария, Чехия

Pixabay

Национален парк Бохемска Швейцария се простира върху част от Елбските пясъчни планини в Чешката република.

„Това е прекрасно място за разходка, има множество туристически пътеки“, според Amazing Places, добавяйки: „Имате шанса да срещнете животни, като лисици, благородни елени, сърни, язовци и диви свине.“

София, България

Pixabay

„София не е голям метрополис, но е модерен, младежки град, с разпръснати църкви с куполи, османски джамии и паметници на Червената армия, които й придават еклектично, екзотично усещане“, казва Lonely Planet за столицата ни.

И отбелязва, че тя е често пренебрегвана от туристите, които се отправят към ски пистите или морските курорти в страната.

Карловски мост, Прага

Pixabay

Карловият мост в чешката столица Прага, който се извива над река Вълтава, е завършен през 15 век и днес е популярно туристическо място.

Смята се, че трябва да потъркате плочата, която стои под статуята на Свети Йоан Непомук, за късмет, разкрива местният туристически блог Prague.net.

Варна, България

Pixabay

Lonely Planet отбелязва, че в центъра на Варна „ще намерите най-големия комплекс от римски бани в България и най-добрия археологически музей, както и оживена културна и ресторантска сцена.“

Будапеща, Унгария

Pixabay

Будапеща е унгарската столица, разделена на две от река Дунав. Градът е дом на втората най-стара метро система в света - след лондонското метро.

Уебсайтът Railway Technology отбелязва, че то„за първи път започва да функционира с откриването на линия 1 през май 1896 г., а през 2002 г. линията е включена в списъка на ЮНЕСКО със световно наследство.“

Белоградчишка крепост, България

Darik Business Review

Забележителната Белоградчишка крепост е известна още като крепостта Калето.

Тя „първоначално е построена от римляните и по-късно разширена от византийците, българите и турците“, отбелязва Lonely Planet, добавяйки: „Можете да се разхождате из три двора и да изследвате отбранителните бункери.

Достъпът до най-високите скали включва несигурно изкачване по стръмни стълби.

Рибарски бастион, Унгария

Pixabay

Паметникът Рибарски бастион в Будапеща се намира в източната част на Хълма на замъка на града. Построен е между 1895 и 1902 г. „за да отпразнува 1000-ия рожден ден на унгарската държава“, разкрива уебсайтът му.

Туроператорът Big Bus Tours отбелязва: „Представете си замъка на Спящата красавица на Дисни. Почти така изглежда Рибарският бастион в Будапеща. Това е приказна сграда: всички кули, парапети и стълби за катерене, които ви дават спираща дъха гледка към града.“

Тихани, Унгария

dbr.bg-image

Живописното село Тихани е разположено на северния бряг на унгарското езеро Балатон. Lonely Planet отбелязва, че тто „е дом на прочутата абатска църква, която в разгара на лятото привлича толкова много хора, че е трудно да се диша“.

Пътеводителят съветва: „Посетете църквата, но след това избягайте от тълпите, скитайки се из малкото градче, което е пълно с прекрасни къщи със сламени покриви.“