OpenAI е затворила дългоочаквания си рунд за набиране на средства при пазарна оценка от 157 млрд. долара, в това число и набраните от компанията 6.6 млрд. долара от широк набор от инвестиционни и технологични компании.

От OpenAI не посочват имената на инвеститорите, но според запознати източници, основна роля в рунда за финансиране е имала Thrive Capital, а в него са участвали още Microsoft, SoftBank и други. От Thrive са планирали да инвестират 1 млрд. долара в рунда, съобщи преди това CNBC.

Бурният възход на OpenAI, който започна с пускането на ChatGPT в края на 2022 г., е най-голямата история в технологичната индустрия в последните няколко години.

Компанията популяризира концепцията на генеративния изкуствен интелект (AI) и проправи пътя за десетки милиарди долари инвестиции в AI инфраструктура. От OpenAI посочват:

“Набраното ново финансиране ще ни позволи да удвоим усилията си като лидер в изследванията на AI, да увеличим изчислителната си мощ и да продължим да създаваме инструменти, които помахат на хората да решават трудни задачи.”

“Очакваме с нетърпение да продължим нашето партньорство с OpenAI,” е заявил говорител на Microsoft пред CNBC.

OpenAI е генерирала 300 млн. долара приходи през миналия месец, като те нарастват с 1 700% от началото на миналата година. Компанията очаква да генерира 11.6 млрд. долара продажби през следващата година, в сравнение с 3.7 млрд. долара през 2024 г., според запознат източник, пожелал анонимност.

Всичките тези приходи обаче струват изключително скъпо, тъй като OpenAI трябва да увеличи покупките на графични процесори (GPU) от Nvidia, за да обучава и управлява своите големи езикови модели.

Компанията очаква да отчете около 5 млрд. долара загуба тази година, според същия източник. Microsoft е инвестирала милиарди долари в OpenAI и е ключов партньор, като софтуерният гигант укрепва своя бизнес с облачни технологии Azure.

По-рано през годината OpenAI беше оценявана на 80 млрд. долара, в сравнение с 29 млрд. долара през 2023 г. След първоначалния ръст на ChatGPT, инерцията продължи с ново продукти за бизнеса и с разрастването на дейността в генерирани от AI изображения и видеа.

OpenAI в момента има 250 милиона активно потребители седмично на ChatGPT, заяви главният финансов директор Сара Фрайър пред CNBC. Има също така 11 милиона абонати на ChatGPT Plus и 1 милион бизнес потребители, които плащат за ChatGPT, според близък до компанията човек.

“AI вече персонализира обучението, ускорява иновациите в здравеопазването и увеличава производителността,” каза още Фрайър. “А това е само началото.”

OpenAI преживява множество трудности на растежа, в това число загуба на ключови ръководители - тенденция, която продължи и през миналата седмица.

Миналата сряда главният технологичен директор на OpenAI Мира Мурати обяви, че ще напусне компанията. Малко след това вицепрезидентът, отговарящ за изследователската дейност Барет Зоф и главният директор по изследователската дейност Боб Макгрю също обявиха напускането си.

В интервю на следващия ден главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман заяви: “Да се надяваме, че това ще е страхотен преход за всички участващи и се надявам, че OpenAI ще стане по-силна, както е било при всички наши преходи.”

Също през миналата седмица OpenAI организира среща след решението на борда на директорите тя да се преструктурира в корпорация с цел реализиране на печалба. Алтман заяви, че напусканията не са свързани с потенциалното преструктуриране, за разлика от някои медийни публикации.

Ако промяната се случи, частта от компанията, която е с нестопанска цел, ще остане отделна.

На срещата Алтман е отхвърлил информацията, че има планове да получи “огромен дял” в компанията, определяйки я като “просто невярна,” според служител, който е присъствал на срещата.

Председателят на OpenAI Брет Тейлър заяви пред CNBC през миналата седмица, че бордът на директорите е обсъждал този въпрос, но засега няма конкретни цифри.

В поредният рунд за набиране на средства са се включили още Khosla Ventures, Altimeter Capital, Fidelity, MGX и Tiger Global, според източници на CNBC.