
Млади български учени ще изследват злокачествени миелоидни заболявания, ще оптимизират системите за съхраняване на топлинна и електрическа енергия и ще проучват жизнения път на кометите.
За тази цел петгодишните им проекти бяха подкрепени от правителството с над 3.4 млн. лева, съобщават от образователното министерство.
Това ще им помогне да се установят в страната и да сформират собствени екипи, с които да работят в научни и специализирани организации.
Съхранение на енергия
Сред подкрепените проекти е този на д-р Павел Илиев от Института по механика към БАН. Той ще изследва и оптимизира системи за съхраняване на топлинна и електрическа енергия чрез гранулирани материали.
Темата на проучването му ще допринесе за развитието на технологиите за съхранение на възобновяема енергия, подобрявайки ефективността и дългосрочната надеждност на системите.
Ще бъдат разработени числени модели, които могат да се приложат и в други инженерни области като геотехника, минно дело и енергетика.
Успешното изпълнение на проекта ще доведе не само до подобряване на технологиите за складиране на енергия, но и до прилагането на тази технология в България и ЕС за определени енергийни нужди.
Допълнително чрез колаборация с швейцарските партньори ще се подсили научният обмен между България и Швейцария.
Злокачествени миелоидни заболявания
Вторият подкрепен проект е на д-р Адрияна Банкова, чието изследване ще се провежда в Специализираната болница за лечение на хематологични заболявания.
Тя ще използва секвениране от следващо поколение за диагностика и проследяване на резидуална болест при пациенти със злокачествени миелоидни заболявания в България.
Проучванията ще помогнат за използването на разработените методи за диагностика и проследяване при пациенти с миелоидни злокачествени заболявания и в крайна сметка, ще доведе до нови прозрения в мониторинга на изследваните заболявания при специфичната група пациенти.

Жизненият цикъл на кометите
Финансиране ще получи и проектът на д-р Росита Кокотанекова, която ще проучва жизнения цикъл на кометите. Проследяването на тяхната еволюция е ключова за разбирането на условията в Слънчевата система през цялата ѝ история, но остава все още предизвикателна за днешните изследователи.
Изграждането на цялостно разбиране за еволюцията на кометите изисква интегриране на доказателства от различни изследователски техники през всички еволюционни етапи.
Научните проекти се финансират, след като получиха висока оценка от конкурса по компонента PROMYS на Българо-швейцарската програма за научни изследвания. Въпреки високия потенциал на изследванията, те останаха без финансиране поради ограничения бюджет на програмата.
В тази връзка, държавата реши да осигури подкрепа на обещаващите млади учени, за да реализират проектите си в България. Тези действия ще помогнат за трайното задържане на талантливите ни умове в страната и ще създадат по-големи възможности за развитие на научния ни потенциал.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Рудолф Дизел - изобретателя на дизеловия двигател
18.03.2025Втори шанс за превзетия от туристи райски остров в Малта
18.03.2025Стартъп създава глобална технологична платформа за рециклирана дървесина
18.03.2025Банкнотите в обращение у нас отново под 30 млрд. лв.
18.03.2025Revolut vs. Paysera vs. Wise - как да изберем платежна сметка?
18.03.2025Alphabet води преговори за придобиването на Wiz срещу над $30 млрд.
18.03.2025Прочети още
Блокираните в космоса астронавти на НАСА поеха към Земята
darik.bgРазпръсна ли Вучич протестиращи със звуково оръжие? (ВИДЕО)
darik.bgОсем пострадали при инцидента в РСМ са в болници у нас
darik.bgАтанас Фурнаджиев: Проблемът не е в това колко чужденци играят, проблемът е в това да играят българи
dsport.bgАтанас Фурнаджиев: Аз лично съм „за“ намаляване на отборите в Първа лига
dsport.bgБезплатни лекарства за децата поискаха организации
9meseca.bg