Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) представи изкуствен интелект от ново поколение, създаден да работи на български език.
Така страната ни се превърна в първата държава в Европейския съюз, която разполага с изкуствен интелект на толкова високо технологично ниво на собствения ѝ език, създаден от научна организация с държавно финансиране.
Технологията може да се използва свободно и да бъде внедрена в системата на всяка българска институция, компания или организация, посочват от образователното министерство.
Високотехнологичното научно постижение беше представено в Софийския университет в присъствието на министър-председателя Димитър Главчев, министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, ректора на университета проф. Георги Вълчев, научния директор на INSAT проф. Мартин Вечев и изпълнителния му директор Борислав Петров.
„Това е постижение на световно ниво, което показва какви са възможностите на българските наука и научни организации“, коментира Главчев и допълни, че политиката по отношение на тази дейност е последователна.
На заседанието на Министерския съвет миналата седмица правителството отпусна следващия транш от средствата, необходими на института да продължи работата си.
„От 2021 година всяко едно правителство е отпускало средства по този проект и това е добър пример как всички заедно вършим работата си, която е в интерес на цялото общество“, допълни премиерът.
Той подчерта, че това е единствената област, в която България изпреварва другите държави в ЕС, като същевременно проектът допринася и за запазването на българския език.
Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков също поздрави екипа на INSAIT за свършената работа. „Успехът Ви е логичен, защото през последната година и половина изпълнявахте изключително ярки програми – за осигуряване на докторантски стипендии и за задържане на младите ни умове в страната“, каза министър Цоков.
По думите му изкуственият интелект не е само направление в технологиите, но и ключов елемент за развитие на всички сфери на обществения живот, включително на образованието, науката и на националната сигурност.
„Новата технология може да се използва за създаване на учебно съдържание, за персонализирано обучение, за научни изследвания и за облекчаване на административната работа“, каза министър Цоков.
В образователните институции могат да бъдат създадени инструменти, които да облекчат административното натоварване, което да помогне за по-доброто управление на учебния процес и да освободи повече време за пряка работа с децата и младежите.
Министър Цоков припомни, че в следващата година МОН ще започне и изпълнение на нов проект за дигитализация на образованието, който ще подпомогне технологично българските образователни институции.
„Изключително важно е студентите и докторантите ни да имат досег с водещи специалисти от цял свят. Институтът INSAIT провокира голям интерес от страна младите хора“, каза ректорът на СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев. По думите му институтът успешно си партнира с всички факултети на университета, което е предпоставка за следващи технологични постижения.
По време на събитието научният директор на INSAIT проф. Мартин Вечев и изпълнителният директор на структурата инж. Борислав Петров поставиха акцент върху няколко големи предимства на новата технология. На първо място е информационната сигурност – българските организации и общество ще могат да използват модела без да се налага да споделят данните си с външни компании.
От друга страна, изкуственият интелект ще работи на български език и ще бъде запознат с местната фактология, култура, история и законодателство. Продуктите, които отразяват тези езиковите особености, са в пъти по-ефективни от универсалните.
Новата технология има огромно стратегическо значение за сигурността и развитието на иновациите в България. Създаването на собствени модели с изкуствен интелект е приоритет на редица държави, които тепърва инвестират стотици милиони в тази посока, а страната ни вече има готов продукт.
„Това е важна национална политика, тъй като контролът върху изкуствения интелект намалява зависимостта от чужди технологии и гарантира сигурност и суверенитет“, допълни проф. Вечев.
До края на седмицата учените от INSAIT ще финализират и пускането на чат приложение, което ще се използва свободно от цялото българско общество.
BgGPT
Новият генеративен модел на INSAIT е свободно достъпен на https://models.bggpt.ai. Той превъзхожда на български в пъти по-големи и по-скъпи за ползване отворени модели, като например 70-милиардния Llama 3.1 на Мета.
Интересен факт е, че той превъзхожда и свободната версия на ChatGPT (GPT-4o-mini) и си съперничи с последната платена версия (GPT-4o) за чат-производителност на български.
Това твърдение идва от самия GPT-4o след редица направени тестове, в които изкуственият интелект на американската компания OpenAI е ползван за арбитър между себе си и българския модел. Подобни са и резултатите спрямо последните модели на Anthropic - друга водеща американска компания за изкуствен интелект.
Моделите на INSAIT са базирани на отворените модели Gemma-2 на Google, но производителността им на български става възможна благодарение на научни изследвания, проведени в института INSAIT през последната година.
Те водят до създаването на нова технология, която позволява даден генеративен модел да бъде обучен с допълнителни знания (напр. български) без да забравя старите си умения (напр. английски). Технологичният пробив беше публикуван в EMNLP’24 - водеща конференция за изкуствен интелект, проведена миналата седмица в Маями, САЩ.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Продадоха рядка картина за рекордните $121 млн.
преди 26 минКолко спечелиха компаниите за бързи кредити за 9 месеца?
преди 36 минРазходите за пенсии над 17.8 млрд. лв. към октомври 2024 г.
преди 49 минИзточната порта на Филипопол в Пловдив отвори за посетители
преди 1 часИнцидент с кабинков лифт в най-високия ски курорт в Европа
преди 2 часаПърва в ЕС: България пуска собствен езиков модел за AI
преди 2 часаПрочети още
Премиерът Чолаку: България и Румъния влизат в Шенген през януари
darik.bgЛидерите на Г-20 искат мир в Газа и Украйна, но не уточниха как да бъде постигнат
darik.bgЗвездно полувреме: Бионсе ще участва в шоуто на NFL на Коледа
darik.bgЗвезда на ЦСКА не блесна срещу 194-ия в света
dsport.bgЗащитник на Левски би над 25 000 км за 0 игрови минути
dsport.bg,Мама и Аз‘ събра на детски празник недоносени от цялата страна
9meseca.bg6 лесни начина да се стоплите през зимата
idei.bgПриложения на пакетчетата със силикагел (част 2)
idei.bg10 приложения на пакетчетата със силикагел
idei.bg