Британският паунд засили позициите си спрямо останалите основни валути през миналата седмица, след като убедителната победа на Лейбъристката партия на парламентарните избори вдъхна оптимизъм на инвеститорите относно стабилността на политиката на Острова.

За разлика от изборите във Франция, тези в Обединеното кралство вдъхнаха доверие на пазарите, като британският паунд се повиши до почти едномесечен връх спрямо щатския долар.

Двойката достигна 1.2848 долара за паунд - най-високото ѝ ниво от 13 юни, в понеделник, преди да се върне обратно до малко под 1.28 във вторник.

Паундът стана много привлекателен за инвеститорите, тъй като се очаква лейбъристкото правителство да осигури стабилност на фискалната политика след 14-годишен период на управление на консерваторите. Не само валутата, но и британските държавни облигации, и акциите на борсата в Лондон също отбелязаха силно представяне, пише Euronews.

Защо инвеститорите приветстват победата на лейбъристите?

През последното десетилетие Обединеното кралство преживя Брекзит, пандемията, предизвиканото от войната в Украйна нарастване на разходите за живот, кризата с държавните облигации и шотландския референдум за независимост. 

Общественото недоволство от управляващата партия нарасна през този период, което доведе до убедителната победа на Лейбъристката партия. Лявоцентристката формация поема водеща роля в правителството, а британците очакват нейните политики да донесат стабилност на страната.

Лейбъристката партия също така обещава да не увеличава данъците и осигуровките, да ускори процеса на декарбонизация, да увеличи на предлагането на жилища и да намали миграцията. 

Инвестиционната компания BlackRock отбелязва, че оценката на капитала в Обединеното кралство е привлекателна въз основа на слабите перспективи за растеж. Експертите очакват икономиката на страната да се съживи при новото правителство.

Стерлингът се повиши за осем последователни сесии от 27 юни до 8 юли, отбелязвайки най-дългата си печеливша серия от 2020 г. насам. Според данни от Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC), нетните дълги позиции в британски паундове (покупки на валутата от страна на трейдърите) са скочили до най-високата си стойност от април 2018 г., докато късите позиции (тези за продажба) са паднали до най-ниското си ниво от повече от година насам.

Освен това акциите, свързани със строителството, включително Travis Perkins, Howden Joinery, Forterra и Ibstock, се повишиха през изминалата седмица, подкрепени от плановете на Лейбъристката партия за увеличаване на предлагането на жилища чрез държавни инструменти за подкрепа. 

По-високи лихви за по-дълго време

Британският паунд беше подкрепен и от позицията на Bank of England, която зави, че ще поддържа високите лихвени проценти за по-дългъг период от време.

Въпреки очакванията на част от инвеститорите, че институцията ще започне да намалява лихвения процент през август, член на Комитета по паричната политика посочи, че борбата с инфлацията все още не е приключила и банката трябва да задържи лихвения процент на настоящите нива за по-дълго време.

През май гуверньорът Андрю Бейли заяви, че паричната политика ще остане рестриктивна, дори да бъде предприето еднократно намаление на лихвите. BOE поддържа лихвения процент на десетгодишен връх от 5.25% от август 2023 г. насам.

Затегнатият пазар на труда и спираловидният ръст на заплатите може да задържи инфлацията стабилна, въпреки че месечната ѝ стойност за юни се охлади до целевото ниво на банката от 2%. BOE вероятно ще поддържа рестриктивна политика, докато не стане по-уверена в устойчивото облекчаване на инфлацията.

Паундът може да продължи да изпитва възходящ натиск и поради външни фактори, предимно въздействието на решенията за лихвения процент на Федералния резерв на САЩ. Във вторник председателят на Фед Джеръм Пауъл посочи в показанията си пред Сената, че задържането на лихвените проценти на високо ниво за твърде дълго време може да „отслаби неоправдано икономическата активност и заетостта“.

Тази реторика вероятно ще отслаби щатския долар, като по този начин ще подкрепи други световни валути, включително британския паунд.

Освен това стерлингът може да увеличи печалбите си и спрямо еврото поради контрастиращия политически пейзаж. Изборите във Франция доведоха до увеличаване на несигурността относно финансовото бъдеще на страната, като въздействието им може да се пренесе върху цялата еврозона.

Европейската централна банка може да бъде принудена да продължи да намалява лихвените проценти и да поддържа паричната политика удобна за своите страни членки на фона на политическото безпокойство.

Това може да доведе до по-широк спред между доходността на държавните облигации в двата региона, като по този начин окаже натиск за повишаване на лирата спрямо еврото. Двойката се движи между 1.1760 и 1.1900 от юни насам, което е най-високият диапазон на обменния курс от август 2022 г. насам.