Случвало ли ви се е да влезете в някоя стая и да забравите защо сте там?
Или да не можете да си спомните къде сте оставили телефона си преди пет минути? Или пък не се сещате за името на колега, с когото се виждате поне два пъти седмично? Ако отговорът е "да", то трябва да знаете, че не сте единствени.
Неврологът Чаран Ранганат, директор на програмата за памет и пластичност и професор по психология и неврология в Калифорнийския университет в Дейвис, казва, че паметта зависи от комбинация от фактори, които ни позволяват да запазим част от информацията в мозъка си и да филтрираме останалото.
"Забравянето е универсално човешко състояние. Трябва да има компромис между огромното количество информация, на която сме изложени, качеството на тази информация и нейното значение за нас“, казва Ранганат, цитиран от Fast Company.
По думите му, подобряването на паметта не означава да се опитвате да "запечатвате" всяко малко преживяване.
Фокусът трябва да пада върху онова, което е важно и което наистина има значение. В този контекст, има редица неща, които можем да направим, за да подобрим спомените си и да запазим по-добре това, от което се нуждаем.
Ето няколко съвета, които може да са ви полезни:
Използвайте своя опит като филтър
Хората могат да задържат само около три или четири части информация в съзнанието си наведнъж, смятат учените. Един от начините да преодолеем това ограничение е да "разделяме" информацията, за да я направим по-лесна за запомняне.
Например, можем да разпределим един телефонен номер в три групи от по 2-3 числа, вместо да се опитваме да запомним всички наведнъж, или ако става въпрос за текст, да използваме акроним, който да ни подкани да запомним отделни части от информация.
Ранганат обяснява, че когато сме експерти в дадена област, ние сме ангажирали голяма част от своята памет с нея и можем бързо да филтрираме нова информация и да идентифицираме управляеми сегменти. Това ни позволява да ги „накъсаме“ и да ги запомним по-лесно.
„Експертният опит ви позволява бързо и ефективно да намерите най-добрите "парчета" информация“, казва неврологът.
Останете съсредоточени
За да сте наясно с тези нови части от информация обаче, е необходим фокус. Недостатъците на т. нар. мултитаскинг са добре известни. Като цяло, хората не са добри в това.
"Всеки път, когато премествате фокуса си от едно нещо към друго, има "цена за превключване". Тази цена означава, че ние изпускаме информация всеки път, когато преминаваме от една дейност към друга", казва Ранганат.
Той посочва разликата между внимание и намерение. Вниманието е начинът, по който мозъкът ни приоритизира това, което виждаме, чуваме и за което мислим. Намерението може да се използва, за да насочи вниманието ни да се съсредоточи върху нещо конкретно.
Имейл съобщенията, разговорите и други прекъсвания на работата могат да отвлекат вниманието ви и да "подкопаят" паметта ви, като не останете фокусирани върху това, което е важно в момента.
„Непрекъснато превключваме фокуса си върху това, което се предполага, че е важно. Така получаваме тези фрагментирани замъглени спомени за неща, които ще бъдат изгубени“, казва неврологът.
Вместо това е добре се фокусирате върху едно нещо наведнъж, ако искате да го задържите максимално ефективно в паметта си.
Създайте подходяща среда
Вашата среда включва всичко - от физическото ви обкръжение до начина, по който получавате известия за съобщения и задачи. Отделянето на време за премахване на "блокерите на паметта", доколкото е възможно, може да ви помогне да запомните по-добре кое е важно.
Това може да включва намиране на начини за ограничаване на разсейването, внимателно избиране на известия, подреждане на вашето работно пространство и напомняния за това, което е важно да запомните.
Използвайте сетивата си
Сензорната информация също помага за паметта, казва Ранганат. Фокусирането върху гледките, миризмите, звуците и друга сетивна информация в момента може да помогне за създаването на трайни спомени. Този подход може да бъде особено полезен при намирането на изгубени предмети.
Така че, ако се опитвате да създадете траен спомен, спрете и обърнете внимание на цялата сетивна информация, която можете, дори за момент.
„По-късно, когато трябва да намерите ключовете си, например, ще си спомните онази сензорна информация, която ви връща към момента, в който сте ги оставили“, казва той.
Да, това може да изглежда невъзможно, когато правите обичайни, ежедневни неща, но това също е важно – ако хронично забравяте разни неща, отделянето на това допълнително време може да осигури решение на проблема.
Паузи и почивки
Достатъчно добрият сън също е важен за паметта. В допълнение, правенето на почивки и спирането на работа, за да обмислите информацията, която сте приели, също може да й помогне.
"Тези почивки са изключително важни“, казва Чаран Ранганат. В зависимост от контекста, паузите ви позволяват да укрепите паметта си или да дадете приоритет на информацията, която поемате.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Музей на невъзможното откриват в Бургас
преди 23 минВ центъра на Варна: Откриха 400-килограмова запазена скулптура
преди 31 минРумънски коледен базар на второ място сред най-добрите в Европа за 2024 г.
15.10.2024Google ще захранва AI центровете си за данни с ядрена енергия
15.10.2024Когато вагон-ресторантите са върхът на лукса в Европа
15.10.2024Годишната инфлация на най-ниски нива от март 2021 г.
15.10.2024Прочети още
България си взима последно сбогом с легендата Кирил Маричков (СНИМКИ)
darik.bgЗапочва работа по план на строеж на тунел под Петрохан
darik.bgМария Бакалова разкрива как се подготвя за ролята си в „Стажантът“ и споделя мнението си за Тръмп
darik.bgИлиан Илиев: Следващите два мача са решаващи за бъдещето ми в националния отбор (ВИДЕО)
dsport.bgКапитанът Десподов: Срамна загуба
dsport.bgЛекари спасиха 8-месечно бебе с чуждо тяло, престояло 5 дни в гърлото му
9meseca.bgКак да обзаведете дизайнерска детска стая
idei.bg5 необичайни рецепти с тиква за октомври и Хелоуин
idei.bgТенденции в обзавеждането на дома през 2025
idei.bg