Цените на петрола се понижават днес, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп призова ОПЕК да намали цените след обявяването през първата си седмица от встъпването в длъжност на широкообхватни мерки за увеличаване на добива на петрол и природен газ на своята страна.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват с 53 цента, или 0.68%, до 77.97 долара за барел, след като поскъпнаха с 21 цента в петък. Тези на щатския лек суров петрол (WTI) губят 50 цента, или 0.67%, до 74.16 долара за барел.

В петък Тръмп повтори призива си към ОПЕК да понижи цените, с което да навреди на богатата на петрол Русия и да помогне за слагане на край на войната в Украйна.

"Един начин е ОПЕК да спре да печели толкова много пари и да понижи цените на петрола. Тази война ще спре веднага," каза Тръмп.

Той също така заплаши да наложи на Русия и "други участващи страни“ данъци, мита и санкции, ако скоро не бъде сключена сделка за слагане на край на войната в Украйна.

Руският президент Владимир Путин заяви в петък, че той и Тръмп трябва да се срещнат, за да говорят за Украйна и за цените на енергийните продукти.

"Има позиции за преговори," казва пред Reuters Джон Дрискол от базираната в Сингапур консултантска компания JTD Energy, допълвайки, че това създава волатилност на петролните пазари.

Според него, пазарите са леко изкривени надолу на фона на мерките на Тръмп в подкрепа на добива на САЩ, който се стреми да осигури чуждестранни пазари за щатския петрол.

"Той ще иска да вземе част от пазарния дял на ОПЕК, така че в този смисъл той е конкурент."

ОПЕК и нейните съюзнички, сред които е и Русия, все още не са реагирали на призива на Тръмп, като делегати на ОПЕК+ насочиха към план, който вече е приет за начало на повишението на добива на петрол от април.

През миналата седмица и двата бенчмарка записаха първите си понижения от пет седмици, след като опасенията, че евентуални санкции срещу Русия ще нарушат предлагането, отслабнаха.

Анализатори на Goldman Sachs обявиха, че не очакват голям удар по руското производство.

"Тъй като крайната цел на санкциите е да намалят приходите от руския петрол, ние предполагаме, че западните политици ще дадат приоритет на максимизирането на отстъпките от руския петрол пред намаляването на количествата на суровината от Русия."

Въпреки това, анализатори от JP Morgan казват, че известна рискове премия е оправдана, предвид факта, че близо 20% от настоящия флот от кораби е заплашен от санкции.

"Прилагането на санкции спрямо руския енергиен сектор като лост за влияние в бъдещи преговори може да бъде и в двете посоки, което е индикация, че нулевата рискова премия не е подходяща."

На друг фронт, САЩ бързо обърна плановете си да наложи санкции и мита на Колумбия, след като южноамериканската държава се съгласи да приеме депортирани от САЩ мигранти, обявиха вчера от Белия дом.

Евентуални санкции можеха да нарушат предлагането на петрол, тъй като през миналата година Колумбия праща 41% от доставките си на петрол по море към САЩ, сочат данни на анализаторската компания Kpler.