
За шеста поредна година Лидл България получи престижната награда Top Employer като признание за най-високи стандарти и работодателски практики, сравними с тези на топ работодателите в страната и Европа.
За това какво стои зад наградата разговаряме с Пламена Янева, ръководител отдел „Развитие и ангажираност”, която разказва повече за сертификацията и разкрива кои са ключовите елементи, които правят един работодател номер едно в своята област.
Г-жо Янева, изискванията за сертифициране на Top Employers Institute растат постоянно, а Лидл България получава престижната награда Top Employer за шести пореден път. Разкажете ни ни какво стои „зад кулисите“ – как протича процесът на оценяване и как компанията успява всяка година да постига устойчиво висок резултат.
Към изискванията на Top Employer всяка година се добавят нови аспекти и ние трябва постоянно да разширяваме обхвата си от дейности, за да отговаряме проактивно на високите стандарти, но най-вече - на повишаващите се очаквания на настоящите и потенциалните ни служители.
Правим го чрез активно слушане. Търсим от какво имат нужда хората ни и се стремим да им предлагаме повече. Процесът е обърнат навътре: ние се опитваме да слушаме и следваме служителите, а сертификатът го отразява и оценява.
Предполагам именно това е една от причините да успяваме да отговаряме на изисквания, както и да поддържаме устойчиво високи резултати.
Как на практика се случва това?
Текущо или когато планираме промяна, се допитваме до тях – по какъв начин това би им повлияло, какво различно биха искали, какво трябва да се промени, така че наистина да отговаряме на реалността и потребностите.
Имаме различни канали, по които можем да чуем гласа на служителите: вътрешни проучвания по общи теми, които цялостно проследяват какви са нагласите и от какво още имат нужда, както и много специфични запитвания за конкретни въпроси.
Работим с вътрешни фокус групи там, където има необходимост от максимална дълбочина. Понякога вследствие на тях се повдигат важни въпроси, свързани с подобрения на процеси или се стига до подобрения, свързани с пакета от придобивки например.
След такова проучване преди време въведохме като придобивка за всички наши служители масажни столове, например. Друга скорошна тема беше преместването на централата ни.
Служителите ни имаха възможност да споделят притеснения, които компанията чу и успя да адресира на съвсем ранен етап, така че всички да се чувстват добре в новия ни офис.

Какво трябва да прави една компания, за да бъде топ работодател?
За да се сертифицира, компанията преминава през анализ на повече от 20 теми в 6 ключови области: управление на хора, работна среда, привличане, развитие, ангажиране и приобщаване на служителите.
Горди сме, че тази година Лидл България има максимален резултат от 100% в теми, като бизнес стратегия, управление на промяната, управление на представянето на служителите, етичност и почтеност, организационни ценности и цел.
Най-голяма преднина спрямо останалите сертифицирани работодатели в страната бележим по важни теми, като:
- многообразие, равнопоставеност и включване (14.09% по-висок резултат, в сравнение с останалите топ работодатели в бранша в Европа), благополучие на служителите (11.5%),
- обучение и развитие (8.47%),
- кариера и управление на таланта (8% преднина).
Отвъд числата стоят мащабни дейности и инвестиции от страна на компанията – финансови, времеви и експертни. Знаем, че това очакват настоящите и бъдещите ни служители.

Какво представлява процесът на международен одит за работодателски практики?
Процесът е дълъг и проследява в изключителна дълбочина работата, процесите и HR политиките в компанията. Не си представяйте поставяне на отметки в кутийки или просто попълване на формуляри.
Зад него стоят много силен доказателствен материал и активни разговори, проверки и срещи, в които трябва да докажем как това, което заявяваме, наистина се случва.
Първата стъпка е отговор на 255 въпроса относно това как Лидл България прилага определени политики на практика. След това одитор се запознава с тях и задава въпроси, изисква доказателства, обяснения и факти.
Снимки, скрийншоти, отчети, доклади – предоставяме всякакви възможни материали, които от Института разглеждат, задават още въпроси и изготвят първоначалната си оценка.
Имаме възможност да добавим, коригираме и представим финални доказателства, след което одиторите поставят финална оценка и ни запознават с резултата, който сме постигнали.
Тази външна оценка е изключително полезно огледало, с което не само виждаме къде имаме още работа, но и се оглеждаме в топ работодатели от целия свят.
Този одит се случва във всички държави, където Lidl присъства, и по този начин ние успяваме да се съизмерим и вътрешно да обменим ценен опит и добри практики. Неслучайно идва признанието, че освен в България, Lidl е топ работодател и в Европа.
Темата за развитието и обучението на служителите е една от категориите, в които постигате най-висок резултат. Как развивате култура на учене в компанията? Какви програми предлагате, за да подпомогнете обучението и развитието на вашите служители?
Въвеждащото обучение при нас е първият от многото примери. Преди да изискваме от новия служител, ние му даваме възможност да се запознае с работата си в дълбочина и имаме разбирането, че в този период той се учи, независимо с какви знания и умения идва.
Стимулираме хората да се познават – не просто да знаят кой какво работи и от кого какво могат да потърсят, но и защото това стимулира културата на учене и помага за нашата сплотеност.
За ръководители на високо и средно управленско ниво правим академия за лидерство, а отделно и много специфични обучения, отговарящи на конкретни нужди за определен отдел или ресор.
Развитието на служителя в най-пряка степен е в контакта му с прекия ръководител. Затова в Лидл България всеки има разговори със своя мениджър и получава индивидуален план за развитие според потребностите си – дейности, които ще го подпомогнат да развие нова компетентност, вкл. учене чрез практика, обучения в зала с външни лектори, електронни обучения, достъп до конференции.
Стимулираме и промяна на гледната точка, т.е. честа практика е обучение при колеги от други отдели, така че всички заедно да гледаме в една посока.
Конкретен пример за разработена вътрешна програма е серията от вътрешни обучения „Уменията на 21-век”. Попитахме лидерите какво им е нужно, за да бъдат успешни в 21 век, и те ни дадоха набор от теми и идеи, доста по-различни от обичайните фирмени тренинги.
Така проведохме 93 обучения на над 1000 служители по 11 теми, сред които управление на профил в социалните мрежи, разграничаване на фалшиви новини, изграждане на нагласа за растеж, лична мотивация и ефективност, критично мислене и други.
Местата за тези теми се запълваха веднага, щом пуснехме възможност за записване. Заради големия списък с чакащо обявявахме и допълнителни дати.
Водени от огромния интерес, решихме да отворим вратите и да направим вътрешната си програма достъпна и за външни публики. Така се роди видеокастът Уменията на 21-век, който вече има близо 500 хил. гледания в YouTube.
По какъв начин Лидл България се грижи за благосъстоянието на своите служители и какво, например, обхваща пакетът от придобивки?
Придобивките ни са създадени така, че да подкрепят служителя във важните за него моменти. Такива са, например, радостните поводи, за които осигуряваме бонус и подарък за раждане на дете, подарък помагала за първия учебен ден за деца на служители, които са ученици, абонамент за учебна платформа отново за родители на ученици, допълнителен почивен ден за рожден ден.
Чрез придобивките обаче, оказваме подкрепа и в предизвикателни и трудни мигове – програма с безплатни анонимни консултации по психологически, правни и финансови въпроси за служители и семействата им, застраховки в полза на служителя и семейството му, но за сметка на компанията и други.
Допълнителното здравното застраховане е друг пример за придобивка, която не просто отговаря на много високи критерии, но и адаптираме към нуждите на хората ни.
Всяка година събираме обратна връзка за качеството на профилактичните прегледи и покритието по различните застрахователни пакети. Това ни дава възможност постоянно да подобряваме услугата и да имаме едно от най-широките покрития сред останалите компании в бранша.
Осигуряваме на преференциална цена карти за спорт, както и до 200 лв. ваучери за храна, великденски и коледен бонус. За служителите, навършили 5 г. в компанията, даваме възможност за 3 месеца неплатен отпуск – сабатикал.
Това също е важен момент в житейския цикъл, в който човек може да презареди и да се върне с нови сили. Така и чрез придобивките успяваме да сме близо до хората си във важните за тях моменти.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Каква ще е заплатата ми в €? Информационният сайт за еврото с обновени рубрики
15.04.2025Строителните материали, колите, авточастите и торовете в списъка на НАП с рискови стоки
15.04.2025Марката Брей! на Kaufland с оборот за близо 100 млн. лв.
15.04.2025Суецкият канал: Историята на един от най-важните морски пътища в света
15.04.2025Потребители използват ChatGPT, за да превръщат кучетата си в хора
15.04.2025МАЕ занижи прогнозата си за ръста в търсенето на петрол през 2025 г.
15.04.2025Прочети още
„Коачела“ 2025: Жега, звезди и микс от музика, ето най - интересните моменти (ВИДЕО)
darik.bgMETA ще обучава моделите за AI с данни на европейски потребители
darik.bgКитай строи най-високия мост в света – ще съкрати пътуването от един час на една минута
darik.bgБорусия Дортмунд накара Барселона да страда, но не успя да сътвори чудото
dsport.bgАстън Вила помечта в титаничен сблъсък, ПСЖ обаче взе още една английска глава в Шампионска лига
dsport.bgЗдравословните навици за хранене започват от първата хапка
9meseca.bg