Плаващ център за данни, съдържащ хиляди графични процесори на Nvidia, повдига въпроса дали в бъдеще подобни платформи могат да се превърнат в първите суверенни AI държави, пише Techradar.
BlueSea Frontier Compute Cluster (BSFCC), създаден от американската фирма Del Complex, представлява огромен шлеп, натоварен с инсталация от 10 000 графични процесора Nvidia H100 на обща стойност 500 милиона долара.
В публикация в X (бившия Twitter) от Del Complex казват, че плаващият център за данни ще предложи „водеща в индустрията производителност, усъвършенствано водно охлаждане и слънчева енергия за екологична безопасност“.
Платформата предлага и намаляване на кинетичния риск, осигурено от екип за сигурност на борда. Фирмата описва BSFCC като "върхът на изчисленията и автономността".
Флотилия от кораби-държави
Автономията, изглежда, е ключовият фокус за Del Complex. Идеята зад проекта им може да се окаже стъпка към изкуствения интелект.
Компанията твърди, че строго охраняваният шлеп може да работи в международни води и по този начин потенциално да бъде освободен от националните регулации в сферата на AI.
Обявяването на проекта на Del Complex се появява на фона на нарастващите дискусии относно регулациите на изкуствения интелект през последните месеци. По-рано тази седмица президентът на САЩ Джо Байдън подписа заповед, очертаваща правилата за развитие на генеративния AI.
Тя предвижда американските агенции да създадат нови стандарти за безопасност и сигурност и вероятно ще послужи като основа на всяко предстоящо законодателно действие, свързано с технологията.
Del Complex изглежда вярва, че BSFCC ще помогне на организациите да избегнат този регулаторен контрол поради факта, че центърът за данни ще плава извън териториалните води, т.е. на "ничия земя".
"Правителствените свръхрегулации не само спират темпото на иновациите, но също така пречат на космическите планове на човечеството. На фона на нарастващите глобални опасения относно строгите регулации за обучението на AI модели, Del Complex предлага убежище в международни води.
Това елиминира и рисковете, породени от използването на традиционните "облачни" изчислителни системи", се посочва още в официалното становище на компанията.
В дългосрочен план проектът може да включва цяла флотилия от плаващи центрове за данни, които се движат в международни води и позволяват на потребителите да заобикалят регулациите в отделните държави.
"Всяка платформа BSFCC работи като суверенна национална държава дълбоко в международни води, освободена от ограниченията на регулаторните органи“, обясняват от Del Complex.
Може ли планът на Del Complex да проработи?
Компанията изглежда уверена, че държавният статут на всеки център за данни е в съответствие с международните закони за суверенитета. Тя смята, че той ще бъде признат чрез Конвенцията на ООН по морско право и Конвенцията от Монтевидео.
Това се дължи на факта, че всяка платформа ще има постоянно население под формата на сили за сигурност и персонал, определена територия, управление и капацитет за влизане в отношения с други държави.
"Платформите BSFCC се управляват от своя собствена харта - документ, който очертава правата и отговорностите на жителите и посетителите“, казват още от компанията.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Кои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 1 часAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 1 часЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 1 часНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 1 часКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 2 часаЦената на биткойна докосва $100 000
преди 3 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg