
Списъкът с резултатите от първите 11 опита на Съветския съюз, преди успешно да приземи космически апарат на Луната през 1966 г., е едно потискащо четиво.
Това показва базата данни, изготвена от Джонатан Макдауъл, астрофизик в Центъра за Астрофизика Харвард-Смитсониън, който следи космическите мисии.
Дори и в последните 10 години, в които има девет опита за кацане на Луната от 2013 г. насам, успеваемостта остава ниска.
Преди вчерашния успех на Индия, чиято мисия "Чандраян-3" приземи спускаемия апарат “Викрам" върху повърхността на Луната, през последното десетилетие от направените осем опита от страна на Китай, Индия, Израел, Япония и Русия само три са успешни.
Базата данни на Макдауъл е пример за монументалното предизвикателство, предприето при 50-те опита за кацане на Луната от 1962 г. насам, като резултатът е Земляни 23 – Гравитация 30.
Вчера Индия записа първата си победа срещу гравитацията след успеха на мисията Чандраян-3. Така тя се превърна в едва четвъртата страна, която каца успешно на Луната, както и в първата, достигала до южния полюс на естествения спътник на Земята.
“Те би трябва да се гордеят много с това постижение,” заяви пред CNBC Джим Брайденстайн, който оглавяваше НАСА в периода 2018 – 2021 г.
Вероятно най-забележителният аспект от кацането на Индия на Луната е минималният бюджет, по правителствените стандарти, с който страната успява да реализира тази мисия.
През 2020 г. Индийската организация за космически изследвания (ISRO) изчислява, че мисията Чандраян -3 ще струва около 75 млн. долара. Стартът е забавен с две години, което вероятно увеличава разходите за мисията.
Те обаче си съперничат с най-евтините мисии за кацане на Луната, които се разработват в САЩ. В последните години НАСА се насочи към компании, които се конкурират за договори с фиксирана цена за изграждането на спускаеми апарати на Луната по програма, която носи името Commercial Lunar Payload Services (CLPS).
Програмата CLPS е с максимален бюджет от 2.6 млрд. долара за 10 години, като 14 компании се борят за договори, всеки от които обикновено е на стойност над 70 млн. долара.

Като цяло, годишният бюджет на НАСА е много по-голям, в сравнение с този на индийската космическа агенция. През 2023 г. НАСА е получила 25.4 млрд. долара финансиране, докато бюджетът на ISRO е около 1.6 млрд. долара.
Браиденстайн набляга на факта, че много по-големият бюджет на НАСА отразява “различното ниво на способности”, което щатската агенция предлага - от непрекъснато присъствие на астронавти в орбита до мисии, насочени към планети, астероиди и други.
Като процент от БВП, САЩ харчи най-много средства за космоса, въпреки че сумата е една 0.28%. За сравнение, този дял в Индия е 0.04% от БВП, според доклад от юли на Space Foundation.
“Част от амбициите на Индия трябва да бъде желанието да инвестира все повече в развиването на способности, които са по-равностойно с тези на САЩ,” казва Брайденстайн.
От геополитическа гледна точка, Индия е възприемана все повече за водещ играч в космоса. И докато Китай наследи Русия като основния съперник на влиянието и способностите на САЩ в космоса, Индия може да заеме третото място в йерархията на космическите суперсили.
“Надявам се, че те ще използват Чандраян-3 като възможност за капитализиране на успеха. Те имат голяма икономика и ще могат да вложат средства в изследването на космоса”, казва Брайденстайн.
“Разходите ще продължат да падат, което е много положително за всички, които са интересуват от изследването на космоса,” допълва той. “Разходите за достигането до Луната също ще намалеят - особено на фона на все повечето компании, които осъществяват все повече мисии.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Круизна линия отмени 41 плавания
11.07.2025Altcoins.bg: Биткойнът е новата форма на капитал в дигиталната ера
11.07.2025Куфърът ви е 58 пъти по-мръсен от седалка в обществена тоалетна
11.07.2025Контрабанда от България и Турция: Ръст на търговията с незаконни пестициди в Европа
11.07.2025Европейски острови предлагат 30 маршрута за еднодневни пътувания с кола, но дестинациите са тайна
11.07.2025Европейските икономики, които щатските мита ще засегнат най-силно
11.07.2025Прочети още
Атанас Чобанов: Бухалките на Пеевски няма да излязат в отпуска
darik.bgД-р Ивайло Митковски: Срещу кмета на Варна има съдебен произвол!
darik.bgТакса над 28 000 лв., за да учиш химия в Софийския университет! Как така!?
darik.bgИграл срещу Неймар и Мбапе пред трансфер в Ботев Пловдив
dsport.bgБерое взе предсезонната Битка за Тракия срещу Ботев Пловдив насред „Колежа“
dsport.bgКаква козметика да използвате при бременност
9meseca.bg