Българският туризъм отдавна е в еврозоната, тъй като всички цени, които се договарят с контрагентите, с чуждестранните туроператори и клиенти, са базирани на еврото.
Това заяви Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм, в рамките на форума "Еврото, българите и бизнеса", организиран от Darik Business Review. Тя обясни:
"Разказът за туризма има две интерпретации - едната е през икономическите и финансовите параметри, а другата е емоционална. Той е ключов сектор за икономиката и представлява един "локомотив", който навързва "вагони" на поддоставчици на стоки и услуги, като създава между 300 и 500 хиляди работни места в активния сезон. Туризмът представлява експортна индустрия на място".
По думите ѝ, туристическата индустрия е един от най-строго регулираните сектори и на практика почти няма контролираща институция, която да не е обвързана с този контрол. Отблизо се следи работата на хотелиери, туроператори, екскурзоводи и всички останали участници в процеса.
"От тази гледна точка, едва ли може да се очаква, че допълнителната юридическа рамка, свързана с приемането на еврото, ще създаде някакви проблеми за туристическия бизнес".
Как изглежда румънският пример?
"Техническите процедури по превалутирането със сигурност ще доведат до известна загуба на време и средства. Но ние трябва да отворим очите си и като общество да се замислим защо след приемането на страната в Европейския съюз през 2007 г. не сме в състояние да формулираме нито една голяма национална цел, за която да създадем положителна енергия. Говоренето за еврозоната и за Шенген в голяма степен е техническо и е лишено от политически ентусиазъм", коментира изпълнителният директор на Националния борд по туризъм.
Според нея, влизането в еврозоната и Шенген са средства за подобряване на живота на българските граждани, а не са самоцел. Тя даде пример с Румъния, която също все още не е член на валутния съюз, но през последните години успя бързо да се наложи като водеща туристическа дестинация.
"Допреди 10-12 години ние изобщо не възприемахме Румъния като конкурентна дестинация. Но тя формулира държавническа стратегия по отношение на туризма, която не е фокусирана върху цената на шезлонгите, цацата и бирата, а като мощен индустриален инструмент за развитие, за международна репутация и авторитет. Те поканиха шест водещи световни консултантски компании, които създадоха концепцията Carpathian Gardens, защото оцениха, че красотата и биоразнообразието са най-големият капитал на Румъния, а не студените морски плажове или ски курортите, които далеч не могат да се състезават с тези на Италия, Франция или Австрия".
Северната ни съседка инвестира активно в това да направи природните си красоти достъпни за хората, докато тук в България планинските райони остават до голяма степен откъснати от света.
"Природните дадености са нашето богатство и наследство, но трябва да бъдат достъпни, а не бутикова територия за елитни спортисти или опитни планинари".
Важно ли е за България като дестинация да бъде в еврозоната?
Според Полина Карастоянова, Хърватия е отчела нарастване на туристическото търсене с над 10% след влизането в еврозоната.
"Туристическата индустрия в България е един от малкото сектори, които имат потенциал за двукратно увеличение или дори повече. Има и други успешни индустрии у нас, но те вече са достигнали своя максимален потенциал от гледна точка на работна ръка, капацитет за производство, инфраструктура и т. н. В туризма съществуващата инфраструктура позволява ръст от настоящите около 10 млн. посетители до 17-18 млн."
Това обаче не може да стане без подкрепата от страна на държавата, която се изразява в политическа воля за приемане на еврото, за модернизиране на летищата, пътищата и т.н.
"Неспособността за управление на публичния ресурс и обществения интерес започва да се превръща в плашещо явление. Когато някой иска да направи нещо, мобилизира всичките си сили, за да го постигне. А у нас се получава обратният ефект - мобилизират се всички усилия как нещо да не стане".
Как изглежда националният туристически бранд на България?
"Туризмът се възприема през сетивата. Човек избира и запомня местата, които е посетил, заради техните гледки, аромати и вкусове. Тези възприятия имат нужда от своя емоционален маркетингов и рекламен разказ. Румъния успя да създаде този разказ", посочи Карастоянова.
"В България имаме 100-те национални туристически обекта, имаме 40 000 културни и природни забележителности, имаме огромни дадености, които са повод за национална гордост. Но нямаме държавна политика, която да съумее да идентифицира най-значимото и да го превърне в символ", заяви още изпълнителният директор на Националния борд по туризъм.
Тя даде пример с Акропола, за който целият свят знае, че е в Атина или с Колизеума в Рим. Тези държави са превърнали своето природно, културно и историческо наследство в туристическа атракция от световна величина.
"В България държавата, в лицето на Министерството на туризма, ще трябва с огромен финансов ресурс и с интелектуален капацитет да успее да формулира няколко значими за българската история и култура обекти, които да превърне в европейска и световна атракция".
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Италианско село предлага домове за $1 на недоволни от изборите в САЩ американци
- Деляна Иванова: Приемането на еврото ще осигури повече конкурентност за икономиката ни
- Airbnb призова Барселона да преразгледа мерките срещу имотите под наем за туристи
- Тайланд подкрепя туризма с още два празника през 2025 г.
Калкулатори
Най-ново
Какво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 8 минЦената на биткойна докосва $100 000
преди 53 минНовата кадастрална система тръгва до края на годината
преди 1 часСъздават транснационален Черноморски клъстер за синя икономика
преди 2 часаИталия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg