Има поне един артикул в хранителния магазин, който поевтинява: авокадото.

Значителното пренасищане на предлагането на масления плод предизвика спад в цените на едро, което доведе и до понижаване на стойността му в магазините, пише CNN Business.

Тъй като сумата за храна, която вадим от джоба си всеки месец, сериозно се е повишила във всички краища на света, по-евтиното авокадо не може да дойде в по-подходящ момент за уморените от инфлацията домакинства, които отчаяно искат да си „починат“ от сметките за пазаруване.

След скока през първата половина на 2022 г., цената на едро за кашон от 48 средно големи авокадо е спаднала с 35% - до под 30 долара на годишна база.

Това представлява 67% спад от пика, достигнат през последната седмица на юни, според Дейвид Магана, старши анализатор на пресни продукти в Rabo AgriFinance.

На ниво магазин средната единична цена за авокадо също е обърнала курса, намалявайки с 2.6% през септември спрямо предходната година. Това е голям спад от скока от 31% на годишна база, наблюдаван през юли и август с 13.9%, според последните данни на компанията за пазарни проучвания NielsenIQ, проследяваща търговците на дребно.

Pixabay

Какво е променило цената на авокадото?

Много фактори -– включително геополитически, водят до прекомерно количество авокадо на пазара, посочва Ричард Котмайер, управляващ директор по храните, селското стопанство и напитките във FTI Consulting.

Тъй като цените падат, а плодовете са много, в някои случаи те дори се раздават безплатно.

Миналия месец във Филаделфия местната организация за разпространение на храни Sharing Excess раздава повече от 300 000 безплатни плодове авокадо за по-малко от три часа, според The ​​Philadelphia Inquirer.

Перфектната буря

Големите насаждения от авокадо по целия свят са водещи в бума на предлагането.

„През повечето време насажденията редуват добивите от година на година - голяма реколта една година е последвана от по-малка реколта на следващата“, казва Магана. Но понякога фермите се радват на сезони с висок добив в две поредни години, както се случва през 2022 г.

Ключови страни производителки, като Австралия и Перу, тази година регистрират огромни реколти от авокадо, което увеличава свръхпредлагането.

В Европа се регистрирара значителна инфлация, така че когато цените на авокадото се увеличават по-рано тази година, търсенето спада.

САЩ пък внасят повечето си авокадо от Мексико и Перу. Китай - друг голям пазар, се бори с ограниченията, наложени във връзка с пандемията. Конфликтът между Русия и Украйна също вреди на износа и доставките на авокадо в и около Европа.

„Голяма част от свръхпредлагането на авокадо е в САЩ“, казва Котмайер. Плодът е годен за консумация около три до четири седмици - по-дълъг срок, в сравнение с повечето плодове и зеленчуци, което позволява стоката по-лесно и бързо да бъде пренасочена към други пазари, добавя той.

Pixabay

Колко ще продължи?

Добри новини за потребителите: пренасищането с авокадо трябва да продължи поне до средата на 2023 г.

„Не можем обаче да предвидим промените във времето. Скок в температурите или внезапен спад може да повлияе на производството“, казва Магана.

Авокадото вече се радва на безпрецедентна популярност, като се появява във все повече ястия – от тост и бургери през авокадо на скара до масло от авокадо за готвене и салатни дресинги.