Северна Корея взриви части от два основни пътя, свързани с южната част на полуострова, съобщиха южнокорейските власти, след като Пхенян предупреди, че ще предприеме стъпки за пълното отрязване на територията си от юга.

Части от линията Gyeongui на западния бряг и линията Donghae на източния - две основни пътни и железопътни връзки, свързващи Севера и Юга, са унищожени, според Обединения комитет на началник-щабовете на Сеул (JCS).

От практическа гледна точка, унищожаването на маршрутите не води до голяма разлика - двете Кореи са разделени от една от най-силно укрепените граници в света, а пътищата не се използват от години. Но действието има особена символика в момент на ожесточена размяна на реплики между двамата корейски лидери.

Видео, споделено от южнокорейското министерство на отбраната, показа няколко експлозии по пътища от северната страна на военната демаркационна линия, която разделя двете Кореи.

Тежки машини, включително камиони и багери, са разположени на поне един от пътищата, частично блокиран от черна бариера. Според JCS, Северът извършва „допълнителни работи с тежки машини“ на мястото, но не се уточняват подробности.

В отговор на експлозиите южнокорейските военни са открили стрелба в района на юг от военната демаркационна линия, наблюдавайки отблизо движенията на севернокорейските войници, като поддържат „пълна бойна готовност в сътрудничество със САЩ“.

В понеделник Южна Корея заяви, че е открила признаци, че Северна Корея се готви да разруши пътищата, които свързват двете страни, предупреждавайки, че експлозиите могат да бъдат проведени незабавно.

Взривовете идват няколко дни, след като Северна Корея обвини Южна, че управлява дронове с пропагандни материали над нейната столица Пхенян и заплаши с „отмъщение“ в последната размяна на остри думи след месеци, в които Пхенян изпращаше балони, натоварени с боклук, на юг.

Миналата седмица армията на Северна Корея предупреди, че ще предприеме „съществена военна стъпка“ за пълно отрязване на територията си от Южна Корея, след като севернокорейският лидер Ким Чен Ун заяви, че няма да търси мирно обединение с Юга по-рано тази година.

Северна и Южна Корея са разделени след края на Корейската война през 1953 г. със споразумение за примирие. Двете страни технически все още са във война, но и двете правителства отдавна се стремят към целта един ден да се обединят отново.

През януари Ким каза, че Северна Корея повече няма да търси помирение и обединение с Южна Корея, наричайки комуникацията „отношения между две враждебни страни“, съобщи тогава KCNA.

Изострена военна обстановка

В изявление, предадено от държавната информационна агенция KCNA на 9 октомври, генералният щаб на Корейската народна армия (KPA) заяви, че останалите пътища и железопътни линии, свързани с юга, ще бъдат напълно прерязани, блокирайки достъпа по границата. Според военните:

„Острата военна ситуация на Корейския полуостров, изисква въоръжените сили на КНДР да предприемат по-решителни мерки, за да защитят по-надеждно националната сигурност“.

От Генералния щаб посочиха още, че мерките са отговор на неотдавнашни „военни учения“ в Южна Корея и посещения на „стратегически ядрени активи на САЩ в региона“.

През изминалата година американски самолетоносач, десантни кораби, бомбардировачи с голям обсег и подводници посетиха Южна Корея, предизвиквайки гневни протести от Пхенян, припомня CNN.

От януари насам Северна Корея укрепи граничната си защита, поставяйки противопехотни мини, изграждайки противотанкови капани и премахвайки железопътна инфраструктура. Лидерите на Северна и Южна Корея пък засилиха използването на нападателна реторика.

По-рано този месец Ким заплаши да използва ядрени оръжия, за да унищожи Южна Корея, ако бъде нападнат, след като президентът на Южна Корея предупреди, че ако Северът използва ядрени оръжия, той „ще се сблъска с края на своя режим“.

Коментарите дойдоха на фона на предположенията, че Северна Корея е засилила работата по ядрената си програма и е укрепила връзките си с Русия, задълбочавайки загрижеността на Запада относно посоката на изолираната нация.

Лейф-Ерик Ийсли, професор в Женския университет Ewha в Сеул, предполага, че ходът на Северна Корея да отреже територията си от Юга може да бъде начин за Ким да „прехвърли вината за своите икономически неуспехи и да легитимира скъпото си натрупване на ракети и ядрени оръжия ” чрез преувеличаване на външни заплахи.

„Ким Чен Ун иска местната и международната публика да повярва, че действа от военна необходимост, но той, всъщност, може да е мотивиран от политическа слабост. Заплахите на Северна Корея - както реални, така и риторични, отразяват стратегията за оцеляване на режима на наследствена диктатура.“