
Докато вниманието на Европа е насочено към продължаващата война между Русия и Украйна, мирът и стабилността далеч не са гарантирани в друга конфликтна зона на континента, твърди водещ дипломат от ЕС.
Отношенията между Сърбия и Косово, които са повод за притеснения след бруталния конфликт между двете държави през 90-те години, остават деликатни година след предварителното споразумение за нов път към нормализирането им.
“Стабилността е крехка. Не можем да считаме мира и стабилността за даденост”, казва пред CNBC Мирослав Лайчак, специален представител на ЕС по диалога Белград-Прищина и Западните Балкани.
Диалогът Белград-Прищина е поредица от разговори, подпомогнати от ЕС, които имат за цел да облекчат враждебните действия между двете съседни държави.
През февруари 2023 г. Сърбия и Косово договориха път за нормализиране на отношенията, което бе сериозна стъпка напред за отдавнашните противници, чийто конфликт е съсредоточен основно върху териториални спорове и етническо разделение.
Този напредък впоследствие бе помрачен от възобновяването на насилието в Северно Косово, в това число и смъртоносната престрелка между тежко въоръжени етнически сърби и полицията на Косово в село Банска.

Без път назад
В Северно Косово има общини със сръбско мнозинство, а от Белград настояват, че това е южна провинция на Сърбия. В Косово като цяло 93% от населението са етнически албанци, а Прищина обяви независимост през 2008 г.
На фона на продължаващия с години конфликт, Европа е силно разделена относно бъдещите стъпки, като няколко страни членки на ЕС, в това число Испания, Словакия, Кипър, Румъния и Гърция, както и други съседи извън ЕС, оспорват независимостта на Косово.
Лайчак обаче твърди, че споразумението за нормализиране на отношенията е придвижило напред ситуацията “както никога досега” и отбелязва, че фокусът сега е върху прилагането му. Мерките за нормализация включват развитието на “нормални, добри междусъседски отношения” и въздържането от “заплахи за използване на сила” при бъдещи спорове.
“Няма път назад”, казва той.
И ЕС и САЩ имат сериозно участие е нормализирането на отношенията между Сърбия и Косово, въпреки че се борят и с другите бързо развиващи се международни конфликти между Израел и Хамас и Русия и Украйна.
Часовникът обаче тиктака. На фона на предстоящите избори за Европейски парламент това лято и президентските избори по-късно през годината в САЩ, напредъкът в преговорите за нормализиране на отношенията ще бъде от решаващо значение, преди въпросът да мине на заден план.
“Това, което започне преди ЕС и САЩ да влязат в изборна обстановка, ще продължи и през целия изборен процес”, казва Лайчак. “Съмнявам се обаче, че ако нещо не е започнало преди изборите, ще започне след това”, допълва той.
По-вероятно е съпротивата да дойде от лидерите на Сърбия и Косово Александър Вучич и Албин Курти, респективно, които трябва да успокояват своите националистически бази.
Залогът е висок и за двете страни. Предвид стремежите на Сърбия и Косово за влизане в ЕС, Лайчак казва, че това би могло да предостави на съюза морков за стимулиране на мира между двете държави.
Сърбия в момента води преговори за присъединяване, след като през 2012 г. получи статут страна-кандидатка за членство в ЕС, докато Косово потенциално може да стане страна-кандидатка, но и двете държави ще трябва да осъществят сериозни реформи, за да бъдат приети в съюза.
“Успехът на процеса по нормализация също така ще зависи от това колко директно и тясно свързан е с европейския път на Косово и Сърбия,” казва Лайчак. “Това е най-силният лост за влияние, с който разполагаме.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Супербактерии убиват милиони и струват $2 трлн. годишно до 2050 г.?
преди 4 часаПотвърждение на онлайн плащания – само с клик в tbi bank app
преди 5 часаКак слаба парола погуби 158-годишна компания?
преди 6 часа80-годишна жена случайно напръска цял спа център с лютив спрей
преди 6 часаБългарска компания ремонтира две топлоелектроцентрали в Сърбия и Босна и Херцеговина
преди 6 часаЛошият кариерен съвет, който милиардерите дават
преди 7 часаПрочети още
Прекалено горещо: Гърция е в плен на температури до 43 градуса
darik.bgВеликобритания предлага на съюзниците си да въоръжат Украйна за 50 дни
darik.bgЦените на едро на основните хранителни стоки се запазват почти без промяна
darik.bgНа живо: Локомотив Пловдив - Добруджа
dsport.bgЛевски с възможно най-лесния съперник в Лигата на конференциите
dsport.bgКолко кафе е безопасно по време на кърмене? Препоръки и полезни съвети за майки
9meseca.bg