Продажбите на термопомпи са паднали с 23% в Европа през миналата година, връщайки се до нивата отпреди войната в Украйна, като по този начин се забавя отказът от газови котли.

Търсенето на чисти отоплителни уреди е паднало с около 50% в Белгия и Германия и с 39% във Франция, според данни от 13-те държави, които покриват 85% от европейския пазар на термопомпи.

Единствената държава, която не е част от тази тенденция, е Великобритания, където продажбите нарастват с 63% в периода 2023 – 2024 г.

Термопомпите, които затоплят помещения, използвайки същата технология, която хладилниците използват, за да охлаждат храна, са считани за ключов инструмент за намаляване на зависимостта от чуждестранен природен газ и за спиране на глобалното затопляне.

Популярността на не толкова известните преди време устройства скочи в Европа, след като руската инвазия в Украйна повиши цените на природния газ.

“Стабилната политика не беше в основата на отчетения много силен растеж през 2022 и 2023 г., свързан с войната и цените на газа,” казва Пол Кени, генерален директор на Европейската асоциация за термопомпи (EHPA).

“Човек би си помислил, че в Европа, с оглед на врага пред портата и толкова важната енергийна сигурност и суверенитет в съзнанието на политиците, ще предприемат действията, от които се нуждае обществото.”

От EHPA казват, че в основната на спада в продажбите за 2024 г. е политическата несигурност и промените в мерките за подкрепа на редица пазари, както и слабото представяне на икономиката, което е довело до цялостен спад в отоплителните инсталации.

През 2024 г. в Европа са продадени 2 млн. термопомпи, също колкото през 2021 г., въпреки високите цени на газа и опасенията около сигурността, които продължават да тормозят Европа.

“Просто е изненадващо, предвид факта, че газовата криза не е приключила,” казва Джес Ралстън от мозъчния тръст Energy and Climate Intelligence Unit.

“Времената наистина са несигурни, а забавянето в продажбите на термпомпи няма да помогне за енергийната сигурност. Ако не започнем да преминаваме към термопомпи, просто ще сме свидетели на по-голяма волатилност в сметките на домакинствата, както и в цените на едро на природния газ.”

Термпомпите струват първоначално повече от газовите бойлери, но обикновено са по-евтини за експлоатация и водят до по-малко обществени разходи вследствие на мръсния въздух и лошото време.

Пътната карта на Международната агенция по енергетика (МАЕ) към по-зелена икономика показва скок на дела на термопомпите от глобалните продажби на отоплително оборудване от 10% до 2022 г. до 50% през 2026 г.

На пазари, като Германия и Великобритания, устройствата също така бяха в центъра на интензивни дезинформационни кампании, които властите едва сега започват да оспорват.

Спадът в продажбите засегна и производителите. От EHPA казват, че секторът на термопомпите е инвестирал милиарди в допълнителен капацитет от началото на войната, но “голяма част от този капацитет в момента остава неизползван”.

От асоциацията изчисляват, че са закрити най-малко 4 000 работни места, а други 6 000 работници са изправени пред намаляване на работните часове или други последици.

EHPA призова ЕК и националните правителства да поставят термопомпите в центъра на сделката за чиста индустрия през следващата седмица, която има за цел да приведе в съответствие с целите на ЕС в областта на климата, конкурентоспособността и геополитиката.

Спадът в продажбите е “изгубена възможност” за Европа, казва Кени.

“Без термопомпите няма да се откъснем от руския, американския или от друг газ.”