Рядък вид гигантски паяк забелязаха в австралийския щат Куинсланд, като учените смятат, че се нуждае от защита.

Рядко и колоритно, подобното на тарантула създание е от вид, принадлежащ към рода Euoplos, който от 2017 г. насам е обект на обширна изследователска програма. Това сочат данните от проучване, публикувано в Journal of Arachnology и цитирано от CNN.

Наречен Euoplos dignita, видът е открит за първи път в началото на 20 век близо до градовете Монто и Ейдсволд, но остава неописан и ненаименуван поради липса на изследвания, казва авторът на проучването Майкъл Рикс, главен уредник по арахнология в Queensland Museum Network.

В продължение на години в колекцията на музея в Куинсланд има само няколко екземпляра от Euoplos dignita, като всички - с изключение на един, са открити преди 70-те години на миналия век.

Сред тях няма мъжки, което представлява значителна пречка за Рикс и неговия изследователски екип.

Преоткриване

Наличието на мъжки екземпляр е важно за възможността да се идентифицира и назове вид в рамките на разред Mygalomorphae, част от който са паяците Euoplos, казва Паула Кушинг, старши куратор по зоология на гръбначните животни в Музея на природата и науката в Денвър.

„Често пъти, за да разберете дали това, което гледате, е ново за науката, при паяците трябва да изследвате гениталиите“, добавя тя. Така че изследователите се нуждаят от нов генетичен материал от жив мъжки екземпляр - което означава, че трябва да намерят такъв.

Най-накрая откриват това, което търсят, в района Монто-Ейдсволд след тридневна експедиция през май 2021 г. Това е първата среща с този вид от 90-те години на миналия век.

След като сравнява откритието си с други екземпляри в колекцията на музея, изследователският екип официално описва Euoplos dignitas. Dignitas „на латински означава достойнство или величие, описвайки наистина грандиозната природа на този паяк“, казва Рикс във видеоклип в YouTube, публикуван от Queensland Museum Network. „Това е голям, красив вид.“

Женските от вида имат червено-кафява обвивка, строят дупки и достигат до 5 см дължина, което е „много голямо“ за този тип паяк, според проучването. Мъжките имат „поразителна „меденочервена“ черупка и крака“, а коремът им е сивокафяв.

„Тези паяци са много готини, защото живеят многодълго. Някои мигаломорфи могат да живеят буквално десетилетия“, казва Кушинг. „Най-дълго живялата тарантула е на 43 години.“

Защита на Euoplos dignitas

Необходима е защита на този рядък вид, установяват още изследователите.

Когато откриват мъжкия екземпляр Euoplos dignitas, те забелязват, че повечето от крайпътните местообитания, които обикновено биха били достъпни за този вид, са пригодени за целите на селското стопанство, което е „изключително разрушително за паяците-капани, техните дупки и целостта на тяхното местообитание“, според изследователите.

„Докато не приключи подробната работа по проучването, няма да знаем колко оставащи популации съществуват“, казва Рикс. „Но естественият ареал на вида е малък и силно фрагментиран, като успяхме да открием само един жив екземпляр по това време.“