
Европейските банки са на път да изплатят близо 123 милиарда евро на акционерите си под формата на дивиденти и обратни изкупувания на акции. Сумата вероятно ще надхвърли рекорда от миналата година, пише Financial Times.
Очаква се най-големите регистрирани на борсата европейски и британски банки да раздадат дивиденти за 74.4 милиарда евро и да осъществят обратни изкупувания на акции на стойност 49 милиарда евро, според оценки на швейцарската банкова група UBS.
Банковите мениджъри се стремят да споделят огромните печалби, натрупани с бързото покачване на лихвените проценти, и да компенсират акционерите за липсата на възвръщаемост по време на пандемията от COVID-19.

Награда за търпението
Ръстът на възвръщаемостта идва след период, в който много инвеститори избягваха сектора заради ниските пазарни оценки, слабите финансови резултати след финансовата криза от 2008 г. и намесата на регулаторите през 2020 г., която блокира изплащането на дивиденти и обратните изкупувания.
Очаква се HSBC, BNP Paribas и UniCredit да изплатят най-големите суми на акционерите си - на фона на резултатите за 2024 г., според прогнозите на UBS. Трите банки ще разпределят съответно 19.3 млрд. евро, 11.6 млрд. евро и 8.8 млрд. евро.
Перспективите пред европейската банкова индустрия се подобриха значително, откакто централните банки започнаха да повишават лихвените проценти през 2022 г., след като издържаха болезнено десетилетие на ниски и дори лихви.
Печалбите на банките скочиха, тъй като те прехвърлиха по-високите лихви на кредитополучателите много по-бързо, отколкото на спестителите.
Акциите на кредиторите от еврозоната са на най-високото си ниво от почти десетилетие, но инвеститорите се съмняваха дали банките ще могат да платят големи дивиденти, имайки предвид, че лихвените проценти вече започнаха да падат.
Очаква се тази тенденция да окаже натиск върху нетния лихвен доход (разликата между това, което банките плащат по депозитите, и това, което печелят от заеми и други активи).
Джером Леграс, управляващ партньор в инвестиционната компания Axiom Alternative Investments, смята, че настоящото ниво на възвръщаемост е устойчиво и че се очаква леко увеличение на общата доходност за 2025 г., в сравнение с 2024 г.
"Наистина лихвите вече се движат надолу, но също така виждаме по-добра перспектива за нетния доход поради преоценка на резервите, по-ниски разходи за депозити и по-високи такси“, особено за банките със силен бизнес и висок пазарен дял, казва той.
От Citigroup заявиха, че очакват европейските кредитори да обявят 80 милиарда евро дивиденти и 54 милиарда евро обратни изкупувания през 2025 г.
Въпреки това, пазарните оценки на европейските банки следват тези на американските им конкуренти и много от кредиторите на Стария континент все още търгуват с отстъпки спрямо балансовата стойност на техните активи.

Подценени ли са банките?
"Смятаме, че европейските банки са оценени за спад в печалбите и дивидентните плащания, който просто не виждаме. Прогнозата ни е, че кредиторите ще предоставят дивиденти и обратни изкупувания на стойност 10% или повече от пазарната им капитализация през всяка от следващите три години - двойно над тези на останалите акции на пазара като цяло“, коментира Джейсън Напиер от UBS.
Налице са обаче и опасения, че един по-лек регулаторен режим в САЩ при президента Доналд Тръмп може да направи европейските банки по-неконкурентоспособни, дори на техните вътрешни пазари.
„В момента очакванията са, че САЩ ще бъдат доста пред Европа по отношение на регулациите. И като се има предвид, че американските банки работят и в Европа, това ще ни постави в неизгодно конкурентно положение", коментира директорът на UniCredit Андреа Орсел по време на Световния икономически форум в Давос.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Най-добрите държави за инвестиции в имоти в Европа през 2025 г. Къде е България?
- Татяна Иванова, ОББ: Два месеца преди да приемем еврото банките трябва да са заредили достатъчно пари в банкоматите
- Revolut oбяви 72% скок на приходите за миналата година
- Европа през прозореца на влака: 5 маршрута, които ще ви оставят без дъх
Калкулатори
Най-ново
Илия Кръстев: Можем да сме фактор, а не просто евтина дестинация
29.04.2025България 2024: Смъртността намалява. Раждаемостта също
29.04.2025Дете повреди оценявана на €50 млн. картина
29.04.2025Ипотеките у нас с най-ниските лихви в историята
29.04.2025Близо 9% ръст на пътуванията на българи в чужбина през март
29.04.2025Гърция започва да отглежда киноа до границата с България
29.04.2025Прочети още
Директорът на израелската служба за сигурност „Шин Бет“ подаде оставка
darik.bgСпирането на тока в Испания и Португалия не се дължи на кибератака, започва разследване на инцидента
darik.bgДете надраска шедьовър за милиони в холандски музей
darik.bgМинимално, но достатъчно? ПСЖ с голяма крачка към финала в Шампионска лига
dsport.bgВезенков взе Олимпиакос на гърба си, но не успя да го отнесе до Абу Даби
dsport.bg