Доналд Тръмп положи клетва като 47-ия президент на Съединените щати, отбелязвайки началото на втори мандат, който се очаква да промени икономическата политика както във Вашингтон, така и в чужбина.

Неговата програма, съсредоточена върху широкообхватни търговски мита, намаляване на корпоративните данъци, имиграционни ограничения и засилен натиск върху съюзниците в НАТО, може да има дълбоки последици за растежа, инфлацията и лихвените проценти не само в САЩ, но и в световен мащаб.

В еврозоната политиките на Тръмп вероятно ще повлияят на решенията на Европейската централна банка през следващите месеци, потенциално ускорявайки намаляването на лихвите и оказвайки влияние върху обменните курсове, пише Euronews.

Ще продължи ли ЕЦБ да намалява лихвите?

Икономистите очакват все по-голямо разминаване между паричната политика на САЩ и еврозоната. Докато Федералният резерв вероятно ще поддържа лихвените проценти стабилни и дори може временно да затегне политиката си, за да противодейства на инфлационния натиск, от ЕЦБ се очаква да продължи да намалява лихвите в еврозоната. 

Според Хелен Бодшон, старши икономист в BNP Paribas, САЩ ще се изправят пред инфлационните ефекти на т. нар. „Тръмпономика“ - комбинация от търговски протекционизъм и експанзионистични фискални политики, които биха могли да поддържат ценовия натиск висок и да принудят Фед да поддържа сравнително високи лихвени проценти.

За еврозоната тя вижда различна траектория: 

„Очакваното засилване на растежа ще остане ограничено, но връщането на инфлацията към целта от 2% ще се случи, което ще позволи на ЕЦБ да продължи намаляването на лихвените проценти“.  

Икономистът Рубен Сегура-Каюела от Bank of America предупреждава, че налагането на потенциално мито от 10% върху вноса от Европейския съюз може да натежи върху икономическата активност, намалявайки брутния вътрешен продукт на еврозоната с между  0.4 - 0.5 процентни пункта.

Той добавя, че ако несигурността и тарифните сътресения се материализират, ЕЦБ може да бъде принудена да намали лихвите с над 25 базисни пункта и да свали основната си лихва под 1.5%.

Как митата ще повлияят на инфлацията и еврото?

Лихвеният курс на ЕЦБ ще зависи от това как ще се развиват политиките на Тръмп и техните странични ефекти върху европейската икономика.

CaixaBank отбелязва, че ЕЦБ следва стратегия, зависима от данните, но предполага, че нейните решения вероятно ще бъдат оформени от очакванията около икономическата политика на САЩ.

Предложените от Тръмп мита, вариращи от 10-20% върху целия внос и до 60% върху китайските стоки, се смятат за проинфлационни.

"Прилагането на по-широки мита ще окаже инфлационен натиск върху САЩ“, казва Рогиер Куедвлиг, икономист в ABN Amro, отбелязвайки, че това противоречи на предизборното обещание на Тръмп за намаляване на инфлацията. 

Доминик Уилсън, икономист в Goldman Sachs, вижда допълнителни рискове за еврозоната. Той коментира пред Euronews, че валутният съюз е особено уязвим заради несигурността около новите търговски ограничения.

Засилването на щатския долар е друг вероятен ефект от политиките на Тръмп, който може да натежи на еврото. Валутният анализатор на Goldman Sachs Камакшия Триведи прогнозира:

"Очакваме доларът да се повиши с около 5% през следващата година поради реализирането на новите митнически тарифи и продължаващото превъзходство на САЩ. Очакванията ни са, че еврото може да падне и под паритетните нива с долара". 

За еврозоната степента на влиянието на митата ще зависи от това как ще реагира ЕЦБ. Базираният в Брюксел мозъчен тръст Bruegel предупреждава, че те ще подействат като „отрицателен шок в предлагането“ за икономиката на ЕС.

Фискалните стимули на САЩ, по-високата инфлация и по-силният долар обаче биха могли да повишат търсенето на европейския износ, частично компенсирайки щетите. 

„Нетният макроикономически ефект върху ЕС ще зависи до голяма степен от реакцията на Европейската централна банка“, смятат анализаторите на Bruegel. 

Може ли икономическият растеж на САЩ да се забави?

Въпреки натиска на Тръмп за намаляване на данъците и протекционистичните търговски политики, някои икономисти твърдят, че програмата му може да създаде проблеми за растежа на САЩ.

Експертите на ABN Amro предупреждават, че митата могат да имат обратен ефект, като ударят икономиката на САЩ в неподходящ момент.

Според тях, това може да принуди Фед да поддържа лихвените проценти по-високи за по-дълго време, което прави целта на Тръмп за по-силен икономически растеж по-трудна за постигане. 

„Тези мита ще изкривят световната търговия и същевременно ще застрашат възстановяването на еврозоната и Китай“, смятат експертите на банката.

Хелен Бодшон от BNP Paribas посочва, че 2025 г. може да намали разликата между темповете на растеж на САЩ и еврозоната, тъй като и двете икономики са изправени пред предизвикателства, свързани с търговията.

Въпреки това тя вярва, че динамиката на инфлацията ще се движи по различни пътища от двете страни на Атлантическия океан, което ще доведе до разделяне и на траекторията на паричните политики на ЕЦБ и Фед.