Инвестициите в нисковъглеродния енергиен преход скачат със 17% през 2023 г. в световен мащаб и достигат 1.77 трлн. долара, сочи доклад на BloombergNEF (BNEF).
Това е нов рекорд и е свидетелство за устойчивостта на прехода към чиста енергия в година на геополитически сътресения, високи лихви и инфлация.
Електрифицираният транспорт вече е секторът с най-големи инвестиции в енергийния преход, като там те са се увеличи с 36% през 2023 г., до 634 млрд. долара, се посочва в доклада.
Тази сума включва разходите за електрически автомобили, автобуси, дву- и триколесни и търговски превозни средства, както и свързаната с тях инфраструктура.
Електрифицираният транспорт изпреварва сектора на възобновяемите енергийни източници, където инвестициите нарастват с 8%, до 623 млрд. долара.
Тази сума отразява инвестициите в изграждане на съоръжения за производство на енергия от възобновяеми източници, като вятърни, слънчеви и геотермални централи, както и заводи за производство на биогорива.
Инвестициите в електропреносни мрежи са с третия най-голям принос - 310 млрд. долара. Електропреносните мрежи играят съществено важна роля за енергийния преход и инвестициите в тях ще трябва да се увеличат в идните години.
Силен ръст на инвестициите се отчита и в сфери, като производството на водород (тройно увеличение на годишна база), улавянето и съхранението на въглерод (близо двойно увеличение) и съхранението на енергия (ръст от 76%).
С голяма преднина пред останалите, най-големият инвеститор през миналата година е Китай с 676 млрд. долара инвестирани през 2023 г., което отрежда на страната дял от 38%. Въпреки че продължава да доминира, водачеството на Китай беше съкратено.
Взети заедно, ЕС, САЩ и Великобритания изпреварват Китай със 718 млрд. долара инвестиции, което не успяха да постигнат през 2022 г.
Инвестициите в САЩ скачат с 22% на годишна база - до 303 млрд. долара, като въздействието от Закона за овладяване на инфлацията започна да се усеща.
Настоящото ниво на инвестиции в технологии за чиста енергия обаче не е достатъчно, за да помогне на света да постигне нетни нулеви емисии до средата на века.
В доклада се казва, че инвестициите в енергийния преход трябва да бъдат средно 4.8 трлн. долара годишно от 2024 до 2030 г., за да бъдат в крак със сценария на BNEF за постигане на нетни нулеви емисии. Това е близо три пъти повече от общите инвестиции, направени през 2023 г.
“Нашият доклад показва колко бързо нарастват възможностите при чистата енергия и в същото време колко далече от целите сме,” казва Алберт Ченг, заместник главен изпълнителен директор на BNEF.
“Инвестициите в енергийния преход нарастват със 17% през миналата година, но трябва да нарастват с над 170% в идните години, ако искаме да постигнем целта си за нетни нулеви емисии. Само решителни действия от страна на политиците могат да отключат този вид промяна.”
В доклада на BNEF също така се казва, че инвестициите в глобалната верига на доставки на чистата енергия, в това число заводите за оборудване и производството на метали за батерии, са достигнали рекордните 135 млрд. долара през 2023 г. (в сравнение с едва 46 млрд. долара през 2020 г.) и се очаква да скачат още в следващите две години.
От BNEF прогнозират, че тази сума ще нарасне до 259 млрд. долара до 2025 г., въз основа на обявените до момента инвестиционни планове.
В следващите две години единствено секторът на вятърната енергия трябва да увеличи инвестициите във веригата си на доставки, за да бъде напът да постигне нетни нулеви емисии. Другите сфери инвестират с достатъчно бързи темпове.
Компаниите, съсредоточени в климата и енергийния преход, са набрали 84 млрд. долара капитали през 2023 г. Сумата пада през последните две години, тъй като нарастващите лихви са затруднили набирането на капитали.
Компаниите бяха набрали 168 млрд. долара през 2021 г. и 127 млрд. долара през 2022 г.
Фокусираните върху чистата енергия компании са набрали 49 млрд. долара капитал през 2023 г. - повече от всички други в сектора.
Финансирането на компаниите в сферата на чистия транспорт пада най-рязко - от 47 млрд. долара през 2022 г. до едва 18 млрд. долара през 2023 г. Транспортът остава втория най-добре финансиран сектор.
Емитираният от компании и правителства дълг с цел финансиране на енергийния преход възлиза на 824 млрд. долара през 2023 г.
Сумата нараства с 4%, след като отчете 10% спад през 2022 г. Стабилизирането или понижаването на лихвите на различни пазари е помогнало на компании и правителства да наберат дълг за енергийния преход, а тези тенденции отразяват и пазара по-общо.
Компаниите за комунални услуги са набрали най-много дълг за енергийния преход (328 млрд. долара), следвани от финансовите институции (176 млрд. долара) и правителствата (141 млрд. долара)
Емитираният от петролните и газовите компании дълг за енергийния преход пада от 17.5 млрд. долара през 2022 г. до 8.3 млрд. долара през миналата година.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как да създадем ергономично работно място?
преди 56 минКак ще реагира еврото, ако Тръмп отново стане президент?
преди 56 минПроизводството на литий е бавно и мръсно. Има ли решение?
преди 1 часКакво да правите при пожар?
преди 1 часФуджи счупи 130-годишен рекорд: Все още няма сняг
преди 1 часБизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 2 часаПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgНа живо: Паднаха ранни голове за Sesame Купа на България
dsport.bgДимитър Бербатов участва в тренировката на ЦСКА
dsport.bgВторокласникът Цветослав Балачев, който реши 200 задачи за 10 минути
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg